ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Цукербергу на олівець: українські політики маніпулюють у Facebook

Фото – Reuters / ukrainian.voanews.com
Фото – Reuters / ukrainian.voanews.com

Слідом за блокуванням Дональда Трампа одразу в кількох соцмережах процес очищення докотився і до України. Facebook повідомив про видалення десятків акаунтів, які начебто координували "зусилля для маніпулювання суспільними дебатами для стратегічної мети". Цю мережу команда Марка Цукерберга приписала партії Петра Порошенка.

Але якщо виходити з принципу чистоти соцмереж від маніпуляцій, то перед загрозою блокування може постати ціла низка топполітиків України. Інститут масової інформації проаналізував дописи 10 політиків*, які розміщувались у Facebook протягом першої половини січня 2021 року. Результат приголомшливий: у дев'яти з них виявлено маніпуляції.

Володимир Зеленський

Вранці 1 січня Володимир Зеленський повідомив про повернення українців із Сирії. Президент розписує, яких великих зусиль доклала для цього держава. У цьому Зеленський маніпулює з емоціями. Наприклад, говорить: "Нехай разом з коронавірусом у новому році зникне і старий політичний вірус розділення людей на тих, хто "свій", і тих, кого треба підкорити або можна ігнорувати". Подібну риторику в Україні використовують проросійські сили, які невдоволені тим, що їм постійно нагадують про їхню роботу на ворога. Та й сам Зеленський минулого року продемонстрував, що чітко розділяє людей на "своїх" та "чужих". Особливо це було помітно в ставленні до фігурантів кримінальних проваджень. Колишнього працівника МВС часів Януковича вигороджували чи не всім Офісом президента в парі з Офісом генпрокурора.

У дописі від 6 січня Зеленський використав чергову маніпуляцію з емоціями – заспокоєння. "У держави є чіткий план вакцинації", – написав президент на власній Fb-сторінці. Формально план дійсно є. На папері. Проте вже можна побачити, що чітко прописаних термінів вакцинації українців не дотримуються. Так, перший етап вакцинації мав би розпочатися вже в січні 2021-го. Проте досі невідомо, яку вакцину і коли державі вдасться закупити за фактом.

Цими днями міністр охорони здоров’я оголосив початок вакцинації вже в лютому. Раніше, у липні 2020-го, Зеленський заявляв, що контролює, щоб Україна "була серед перших країн, які матимуть змогу купити вакцину проти коронавірусу". Серед перших ми не опинилися. Як і не винайшли вітчизняної вакцини, виробництво якої Зеленський анонсував у жовтні 2020-го.

Усіма цими маніпулятивними заявами президент намагається приховати провал влади в питанні вакцинації.

Денис Шмигаль

Прем’єр, як і президент, також у своїх дописах намагався маніпулятивно приписати собі успіхів.

Так, 9 січня Денис Шмигаль написав у Facebook: "Митниця в грудні зібрала на 23,5% більше, ніж було заплановано, а податкова – на 28,8%. Ці цифри є найкращим свідченням того, що наш уряд ліквідовує схеми, скрутки та контрабанду". Якщо в грудні митниця і продемонструвала перевиконання плану, то загалом у 2020-му недовиконання митних надходжень становить 8,8%.

У тому ж дописі прем’єр хизувався успіхами на ринку праці: "Завдяки урядовим програмам підтримки бізнесу вдалося зберегти майже 550 тисяч робочих місць… завдяки державній підтримці у 2020 році було працевлаштовано більш ніж 600 тисяч українців". Проте офіційна статистика невблаганна. За даними Держкомстату, протягом року (до вересня) кількість безробітних зросла з 1 млн 548,9 тис. осіб до 1 млн 643,4 тис., і, відповідно, рівень безробіття з 8,5% зріс до 9,3%. Найвищий рівень безробіття станом на вересень зафіксовано в Луганській (16,1%) та Донецькій (15,2%) областях.

11 січня Шмигаль розписав у Facebook про напрацювання двох підходів, які дозволять суттєво знизити тарифи на газ для населення.

Перший підхід: формування тарифів на газ за формулою "ціна на європейських хабах мінус транспортування газу до України", і до цього тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Насправді суттєво це не допоможе знизити ціну на газ, яка визначається конкретною формулою. З формули видно, що ціна транспортування в кінцевій вартості блакитного палива становить менш ніж 10%. Та й обмеження маржі для газопостачальників теж суттєво не допоможе, бо відповідна гранична націнка становить 2,5%.

По суті, цю маніпуляцію сам Шмигаль і спростував наступним дописом від 13 січня. У ньому прем’єр повідомив, які ж рішення ухвалив уряд. Одне з них – фіксована ціна на газ для всіх газопостачальників – 6,99. Це – найнижча ціна серед заявлених 55 кампаніями на січень. Водночас очільник уряду запевнив, що "державне регулювання ціни на газ не означає, що уряд відмовляється від розвитку ринку газу". Проте "уравніловка" ціни для всіх постачальників якраз суперечить розвитку ринку, бо ставить компанії в нерівні умови конкуренції.

Також 13 січня Шмигаль розмістив допис про так званий локдаун. "Старт посиленого карантину з 8 січня – найбільш оптимальна дата, адже це період, коли є можливість запобігти поширенню вірусу після свят і розірвати ланцюг захворюваності". Це маніпуляція на межі з недостовірною інформацією. Будь-які обмеження в рамках пандемії запроваджуються для зменшення мобільності людей та соціальних контактів. На новорічні та різдвяні свята припадає пік соціальних контактів, а отже і значно збільшується загроза зараження. І щоб запобігти поширенню вірусу, треба було обмежувати ці пікові контакти. А не діяти за схемою: спочатку всі між собою контактують і заражаються, а потім лікуємо хворих та розриваємо ланцюг захворюваності. Будь-який лікар скаже: профілактика краще за лікування.

Чому тактика уряду з локдауном після свят є хибною, демонструє ситуація в Ірландії. Там на Різдво уряд вирішив послабити карантинні обмеження. У підсумку – масові зараження. На кілька днів Ірландія вийшла на перше місце у світі за темпами поширення коронавірусу.

Давид Арахамія

На тарифній темі зманіпулював і голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. 11 січня він написав про підготовку антикризового плану. "Зараз маємо розібратися з тим, що відбулося, наскільки обґрунтоване підвищення і як у цій ситуації захистити людей", – йдеться в повідомленні головного "слуги".

Навряд чи парламентар рівня голови фракції "монобільшості" не знає про причини зростання тарифів, зокрема про прив’язування вартості газу до ринкових цін. І про те, що коливання тарифів на блакитне паливо відбувається не за чиїмось рішенням, а відповідно до ринкових європейських цін. Тож "захистити" людей у разі підвищення ціни можна лише двома способами: або покривати різницю між ринковою ціною і вартістю для споживачів за кошт інших (тих же українців через держбюджет), або розвивати економіку, наслідком чого є зростання зарплат.

Натомість політики вже традиційно за маніпулятивними словами про "захист людей" приховують неспроможність розв'язати ситуацію інакше, ніж приховано залізти в спільну для всіх українців кишеню – держбюджет.

Ірина Верещук

"У питанні тарифів маємо зайняти проукраїнську позицію", – написала депутатка "Слуги народу" Ірина Верещук 12 січня. І це є відверта маніпуляція. Бо в питанні ринкового ціноутворення немає проукраїнської позиції. Ба більше, приховане за цим рішення про ручне регулювання тарифів є антиукраїнським у тому плані, що веде до погіршення стосунків з МВФ. Бо ринкове ціноутворення тарифів – одна з головних домовленостей з міжнародною фінансовою установою.

В аналізі Facebook-сторінки Верещук експерти ІМІ звернули увагу ще на один факт. Протягом першої половини січня депутатка розмістила 37 дописів, з яких 21 містить анонси або уривки її ефірів на телеканалах, що мають проросійських власників (Newsone, 112, ZIK, НАШ, Kyiv Live), ще три дописи – з уривками ефіру Верещук на "Знай 24", яке афілійоване із сайтом-сміттяркою znaj.ua (за даними досліджень ІМІ, лише 14% матеріалів на цьому ресурсі мають стосунок до журналістики – це репости з інших медіа). У такий спосіб політикиня свою Facebook-аудиторію перетворює на групу, лояльну до цих медіа. Це маніпуляція в стилі "Довіряєте мені – можете довіряти каналам, які я згадую в соцмережах". І це становить загрозу для Facebook-користувачів, бо зменшує в них рівень критичного ставлення до телеканалів, які використовують для просування російських наративів.

Євгенія Кравчук

Одна зі спікерок керівної партії маніпулює у своїх Facebook-дописах, розхвалюючи успіхи влади.

Так, 6 січня вона подає як досягнення розроблення законопроєкту №4561 для збереження традиційного характеру середовища та протидії хаотичній забудові. "Нарешті історичні центри українських міст перестануть бути "жертвами" модернових ТРЦ та багатоповерхівок", – пише Кравчук. Проте законопроєкт лише розроблено, його ще не ухвалено у ВР. І не факт, що ухвалять. А отже, не факт, що це "нарешті", про яке пише нардепка Кравчук, колись узагалі настане. Сам законопроєкт тільки от-от з’явився. Згідно з даними бази законопроєктів, його зареєстрували в парламенті лише 30 грудня 2020 року. Згадувати його в переліку з хештегом "культурні перемоги 2020 року" щонайменше дивно.  

У дописі від 11 січня Кравчук маніпулятивно приписує Зеленському успіх, який не зовсім належить президенту. "Старт будівництва обходу Теребовлі дав у вересні 2020-го Володимир Зеленський під час свого візиту на Тернопілля", – повідомляє депутатка. Насправді президент відвідав Тернопільщину 19 вересня, а тендер на розроблення проєктної документації на будівництво згаданого обходу Теребовлі був оголошений місяцем раніше – 20 серпня. І на момент приїзду Зеленського аукціон уже минув – 14 вересня.

І ще. На мапі "Великого будівництва", якому Кравчук приписує цей проєкт, будівництво обходу Теребовлі взагалі відсутнє.

 

Петро Порошенко

4 січня у Facebook Петро Порошенко написав про союз Зеленського-Медведчука: "Упевнений, щоб протистояти коаліції Зеленського з Медведчуком, демократичні сили мають об’єднатися і не допустити реваншу. Зеленський своєю бездіяльністю проштовхує на позицію прем’єра Медведчука, і 100%, що ми точно цього не допустимо".

У реальності існування такої коаліції виглядає дуже сумнівним. Ба більше, медіа Медведчука змагаються в системній голослівній та маніпулятивній критиці чинного президента, яка вкладається в канву російської пропаганди. Втім, інформаційні канали Порошенка також приділяють немало часу обговоренню недоліків Володимира Зеленського. 

Сумнівно, щоб Зеленський проштовхував Медведчука в прем’єри. Президент відчуває проблеми зі збором голосів у парламенті під будь-яке призначення. А за Медведчука-прем’єра у Верховній Раді немає голосів ані з, ані без "Європейської солідарності". Тож Порошенко таким дописом маніпулятивно дискредитує свого наступника.

11 січня Порошенко зманіпулював на темі проблем з пандемією коронавірусу. "Необхідно жорстко регулювати ціни на тести й вакцини від коронавірусу", – написав він у Facebook. Тут варто нагадати, що держава взагалі робить тести безкоштовно, там проблема геть в іншому – у кількісній та часовій спроможності тестування державними закладами. Ну а жорстке регулювання цін на ринку часто призводить до зворотного ефекту: зникнення товарів чи послуг.

14 січня експрезидент розмістив одразу два дописи з маніпуляціями.

Перша стосувалася новини з Європейського суду з прав людини.

"Тепер це [роль російських збройних сил у захопленні Криму] офіційно встановлено ЄСПЛ, як і визнано Росію окупаційною владою в Криму", – написав Порошенко. Насправді ЄСПЛ не встановлював ролі російської армії та не визнавав Росії окупаційною владою в Криму. Суд визнав прийнятною справу "Україна проти Росії" (щодо Криму) стосовно порушення прав людини в період з 27 лютого 2014-го та перейшов до розгляду справи по суті. Це дійсно важливо, що суд погодився, що РФ уже з 27 лютого здійснювала "ефективний контроль" над півостровом. А щодо окупації, то відповідне роз’яснення робило Міністерство з питань тимчасово окупованих територій: "Факт окупації не потребує судового визнання, оскільки держава-окупант безпосередньо і відкрито керує захопленими територіями. Ефективний контроль однієї держави над частиною території іншої визначається міжнародними судами за різними критеріями".

Хоча в контексті рішення ЄСПЛ Порошенко зманіпулював щодо нещодавнього визнання Росії окупаційною владою, не варто забувати, що РФ назвали окупантом ще у 2016 році в резолюції ООН щодо Криму.

Друга маніпуляція стосувалася виборів міського голови в Броварах, що під Києвом. "Олег Іваненко [висуванець партії "ЄС"]єдина альтернатива чинній владі в місті",  написав Порошенко. Насправді участь у виборах голови міськради брали дев'ять осіб, тож альтернатива у вигляді політичного соратника Порошенка не була єдина. Як не єдина альтернатива і сама партія експрезидента "владі зелених дилетантів". Саме так "Європейську солідарність" у тому ж пості відрекомендував Порошенко. Офіційно на 1 січня 2020-го в Україні було зареєстровано 349 партій.

Юлія Тимошенко

У Юлії Тимошенко експерти ІМІ виявили лише один допис із маніпуляціями. Але в дописі – цілий набір маніпуляцій і фейків.

"Влада вирішила далі підвищувати тарифи", – пише опозиціонерка про ціни на газ для населення. Насправді ці ціни встановлюються не владою, а автоматично коливаються залежно від ринкових цін. Вище ми вже зазначали, що ціна на блакитне паливо регулюється чіткою формулою, в основі якої ринкова ціна на європейських хабах. З цього ж посилання можна побачити, що за останні пів року ціна на газ у Європі виросла в рази. Тож неправдивим є ще одне твердження Тимошенко з її допису: "всі наші країни-сусіди, розуміючи наскільки суттєво пандемія вдарила по добробуту громадян, зменшують ціну енергоносіїв".

Далі лідерка "Батьківщини" пише про 225 мільярдів гривень, які "незаконно виведено з НАК "Нафтогаз" за межі України. Це ті гроші, які незаконно витягли з кишені кожного!" Аудит компанії дійсно виявив порушення в роботі на 226 млрд гривень. Проте бюджет України (читай: кишені кожного) з цієї суми недоотримав меншу суму – 75 млрд гривень. Водночас потрібно мати на увазі, що борги споживачів, комунальників та постачальників перед самим "Нафтогазом" сягають 100 млрд грн, а борги населення з оплати ЖКП станом на кінець листопада 2020-го досягли 66 млрд грн. Сам "Нафтогаз" минулого року знову став найбільшим платником податків: сплатив 141,5 млрд грн, або 13% загальних доходів держбюджету.

І це ще не все. У цьому ж дописі Тимошенко приписала собі неправдиві досягнення на посаді прем’єра. "10 років тому мій уряд провів країну через епідемію грипу та світову фінансову кризу, не підвищуючи тарифів і не вганяючи країну в непосильні борги… не слухали "порад" зовнішніх лобістів", – запевняє опозиціонерка. Проте це не відповідає дійсності. 2008–2009 роки прем’єрства Тимошенко згадуються не лише світовою економічною кризою, а й рекордними запозиченнями України. Уряд Юлії Тимошенко позичив у МВФ, Світового банку та в інших кредиторів приблизно $26 млрд.

Ну і про непідвищення тарифів та поради західних лобістів. У листі про наміри до МВФ від 23 липня 2009 року йдеться якраз про підвищення цін на газ для населення в межах меморандуму. Під документом – підпис Юлії Володимирівни Тимошенко.

Юрій Бойко

У представника ОПЗЖ виявлено одразу три Facebook-дописи з маніпуляціями.

4 січня опозиціонер пише, що "2020-й стал годом полного разочарования в Зе-власти". Це маніпулятивне перебільшення. Про певне розчарування в Зеленському можна говорити, але не про повне.

"Только в нашей стране власть не то что не помогала – она обманывала, издевалась и занималась откровенным вредительством", – продовжує Бойко. Насправді можна згадати багато інших прикладів країн, у яких влада обманювала свій народ. Та й в Україні шкідництвом займаються не лише представники влади.

"Зе-власть напринимала ворох антинародных решений", – знову критикує Бойко, зокрема згадує "бездумный локдаун". За словами "антинародний" та "бездумний" опозиціонери традиційно приховують маніпуляцію, яка спрямована на емоційне сприйняття критики.

"Начались волнения в регионах из-за очередного грабительского повышения тарифов. Циничная политика власти вынуждает людей перекрывать дороги", – у цих твердженнях Бойка також присутні маніпуляції. Знову бачимо емоційне забарвлення. Окрім цього, заява опозионера про "волнения в регионах" ніщо інше, як намагання видати організовані його партією протестні акції за стихійні повстання.

"Наши партийцы на местах уже инициируют заседания местных советов, чтобы заявить о недопустимости роста цен на газ, электроэнергию и других коммунальных тарифов для населения", – повідомляє Бойко в цьому ж дописі. Це звичайна політична маніпуляція. У цьому матеріалі вже неодноразово наголошувалося, що ціна на газ в Україні прив’язана до ринкових європейських цін. Заяви місцевих рад в Україні навряд чи можуть вплинути на вартість палива на міжнародних ринках.

13 січня Бойко знову пише про тарифи: "Тарифы должны быть НЕМЕДЛЕННО снижены… Энергетический кризис, из-за которого новый год для украинцев начался с роста коммунальных тарифов, создан абсолютно искусственно бездарными действиями предыдущих правительств и непринятием мер нынешним". Знову-таки ціни на газ для населення зросли природно слідом за ринковими.

Проте в цьому дописі в маніпуляціях навколо тарифів Бойко йде далі: "прекратить все игры с российским газом, который Украина зачем-то с наценкой покупает у посредников вместо того, чтобы закупать его напрямую на $100 дешевле". У такий спосіб опозиціонер маніпулятивно просуває російський наратив про "прямі переговори". А іншим закликом ("крайне важно, чтобы цены на энергоносители жестко контролировались государством") домагається порушення домовленостей України з МВФ, що може призвести до розірвання співпраці і, як наслідок, фінансових проблем – аж до проблем з виплатами пенсій та зарплат.

Вадим Рабінович

"В США лояльные демократам СМИ называют протестующих словом mob – чернь, банда, шайка", – стверджує Вадим Рабінович у дописі від 7 січня. Насправді mob – ніщо інше, як натовп. От, наприклад, flash mob перекладається як миттєвий натовп. У травні 2020-го партія Рабіновича організовувала власний флешмоб до 75-річчя "Великої Перемоги". Наврядчи ОПЗЖ закликала збиратися "бандам" та "шайкам". Тож у своєму Facebook-дописі маніпулював на тлі протестів у США.

11 січня Рабінович маніпулює на темі тарифів. "Власть решила добить украинцев суммами в платежках за коммуналку!" – пише представник ОПЗЖ. Вкотре і вкотре наголошуємо: ціна на газ встановлюється формулою, яка залежить від ринкових цін.

"Долбо*б сотого уровня. Как еще можно назвать человека, который считает, что люди должны гибнуть, если даже российская вакцина очень эффективна", – супроводжує Рабінович посилання на матеріал сайту "Страна" про відмову України використовувати "російську вакцину". У такий спосіб Рабінович і маніпулює, і просуває російський наратив про вакцину.

І ще. Людину, яка відмовляється від "російської вакцини", можна назвати "путін". За прізвищем російського президента. Бо сам Володимир Путін повідомив, що "російська вакцина" ефективна, потрібна масова вакцинація росіян, але сам він не вакцинувався, бо на його вік вона не розрахована.

12 січня Рабінович повертається до теми тарифів. Він закликає "отказать МВФ в их хотелках в части рыночных цен на газ для населения", "вернуться к вопросу о 25-процентной скидке на газ, о которой мы договорились с Россией", "национализировать облэнерго и облгазы". Ці тези повторюють російські наративи й ведуть не до покращення загальної ситуації в Україні, а до кардинального погіршення, про що ми вже роз’яснювали вище. У цьому ж дописі опозиціонер використовує ще одну маніпуляцію: "Власть зеленых довела страну до ручки! Людям есть нечего". Це відверта брехня. Їсти українцям не було чого під час штучного Голодомору, який минулого століття влаштував Радянський Союз.

Також привертає увагу велика кількість репостів у Facebook-стрічці Рабіновича матеріалів проросійських медіа "Страна" та "Кліменко Тайм".

Висновки

З 10 політиків, чиї Facebook-дописи перевірили експерти ІМІ, лише в представника партії "Голос" Ярослава Железняка не виявлено маніпуляцій. Інші ж політики дозволяли собі поширювати як маніпуляції, так і фейки.

Основною темою першої половини січня стали теми тарифів та вакцини. Також залежно від політичної сторони влада – опозиція політики або перебільшували свої досягнення, або огульно критикували опонентів. Водночас Facebook-пости, в яких експерти Інституту масової інформації виявили фейки та маніпуляції, не були відповідно промарковані адміністрацією соціальної мережі. Тож інші користувачі могли вважати неправдиву інформацію за справжню.

*Було проаналізовано Facebook-стрічки таких політиків: Володимир Зеленський, Денис Шмигаль, Давид Арахамія, Євгенія Кравчук, Ірина Верещук, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Ярослав Железняк. Аналіз охопив Facebook-дописи за період з 1 до 14 січня включно.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Liked the article?
Help us be even more cool!