ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Топтема: коронавірус у черкаських онлайн-ЗМІ

Першого інфікованого коронавірусом на Черкащині шпиталізували 22 березня. До цього часу новини про карантин і пандемію вже стали звичною і невіддільною частиною інформпростору. Та ще з початком карантину новини про COVID-19 із потужною динамікою майже на чверть наповнили стрічки черкаських онлайн-медіа.

Метою березневого моніторингу ІМІ якраз і було дослідити кількість та джерела новин про коронавірус у черкаських онлайн-ЗМІ. До дослідження було взято новини зі стрічок сайтів 18000, "Провсе", "Вичерпно", "Прочерк" та Zmi.ck.ua, опубліковані з 9 до 13 березня включно. Не бралися до уваги аналітика, авторські колонки, блоги, офіційні анонси про відімкнення води, світла, концерти, пресконференції тощо.

Усього за цей час на сайтах з’явилося 520 публікацій, із них про коронавірус – 118, що становить 23% всіх новин. Стрічка видання 18000 на 31% складалась із новин про пандемію. Таких було опубліковано 26. Стрічка "Прочерку" із 29 тематичними повідомленнями – на 23%. По 21 публікації про COVID-19 зробили "Провсе", "Вичерпно" та Zmi.ck.ua. Їхні стрічки складались із тематичних новин на 18, 21 і 23% відповідно.

Окремо варто відзначити динаміку з’яви новин про недугу. Ще 9 березня жодне з видань не публікувало новин про коронавірус. 10 березня таких новин у стрічках було вже сім; 11 березня, коли по всій Україні запровадили карантин, – 19; 12 березня, у перший день карантину, – 48; 13 березня – вже 44. 

Видання виносять новини про коронавірус, карантин і все, що з цим пов’язане, на головні сторінки, в окремі рубрики. Так, сайт 18000 готує зведення таких новин у щоденній рубриці "Карантин live". "Прочерк" новини про COVID-19 позначає в стрічці спеціальною плашкою.

Під час підготовки новин про коронавірус було використано 122 джерела. Найчастіше, у 35 прикладах, це власна робота журналістів видань. 14 таких новин опублікував сайт 18000, вісім – "Прочерк", сім – Zmi.ck.ua, чотири – "Вичерпно" і дві – "Провсе". Джерелом іще 26 новин стали інші ЗМІ. Вісім таких публікацій у "Провсе", сім у "Прочерку", п'ять у Zmi.ck.ua, чотири у "Вичерпно" і дві у 18000.

Також джерелами таких новин у 17 прикладах ставали офіційні сайти, у 14 – повідомлення пресслужб, у 10 – офіційні чи посадові особи, у дев'яти – соцмережі або ж інші джерела у шести випадках. Джерела ще шести публікацій за формальними ознаками встановити не вдалося. Три такі публікації було на сайті "Вичерпно", дві – на "Провсе" і одна на Zmi.ck.ua.

Згадані онлайн-ЗМІ за заданий період оперативно, досить вичерпно, зважено і без будь-яких фейків висвітлювали перебіг справ із коронавірусом, передовсім на Черкащині. І, що важливо, не продукували новин, які б провокували паніку, могли містити в собі маніпуляції або ж стати приводом чи підтримкою для них.

У цьому аспекті зовсім незначною мірою можна відзначити хіба три новини, які опублікував сайт "Прочерк". А саме передрук новини іншого ЗМІ – "У Катеринополі продають медичні маски по 40 гривень за штуку", зі, ймовірно, надмірно емоційною стилістикою, позаяк новина базувалася на сповненому обурення емоційному дописі користувача Facebook. Та публікації "Карантинні заходи не комфортні, але дуже ефективні, – заступник голови ОДА" і "Черкаські ТРЦ, кінотеатри і спортзали не працюватимуть", які проілюстровано скриншотами із соцмереж із коментарями суперечливої доречності до змісту. 

Нагадуємо, що Інститут масової інформації підготував добірку своїх матеріалів, у яких містяться рекомендації для медіа, влади та звичайних громадян щодо висвітлення інформації про коронавірус, комунікування із суспільством та споживання новин.

Також медійні організації запустили сайт про коронавірус для журналістів, на якому, зокрема, можна ознайомитися з корисною інформацію щодо роботи в умовах пандемії коронавірусу COVID-19.

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!