Робота медіабаз ІМІ у квітні: обладнання, коворкінги, психологічна підтримка

Квітень пройшов з новими викликами, але ми продовжуємо бути опорою для медійників. За місяць у медіабазах Інституту масової інформації (ІМІ) відбулося 17 заходів, які відвідали 209 учасників. Вони вчилися покращувати свій психологічний стан, говорили з пресофіцерами про роботу журналістів на передовій, розпізнавали дезінформацію й адаптовували матеріали під соцмережі. 128 разів до нас приходили працювати в позатренінговий час, зокрема для планірок та інтерв’ю. А ще 31 раз медійники отримали захисне обладнання. Про все це – у матеріалі.
Медіабаза Хмельницький налагоджує комунікацію із судовими структурами
Уже не вперше Медіабаза Хмельницький проводить зустрічі з представниками регіональних держструктур, щоб покращити їхню відкритість до медіа. Раніше така розмова відбулась із представниками обласної влади, Сил безпеки і оборони та правоохоронних органів Хмельниччини. У квітні медійники зібрались із суддями-спікерами, представниками пресслужб та працівниками апаратів судів області.

Учасники зустрічі. Фото: Марія Турчина
Серед аспектів, які обговорювали, – оприлюднення зразків клопотань для проведення онлайн-трансляцій. Адже для того, щоб знімати на стаціонарну апаратуру та проводити онлайн-трансляції судових засідань, потрібен окремий дозвіл. Журналісти просили розмістити зразок клопотання для його отримання на сайтах судів.
Крім цього, зачепили тему доступу медійників до засідань про державну зраду. Наразі вони закриті для громадськості, проте журналісти прагнуть висвітлювати їх у такий спосіб, щоб це не шкодило ані проведенню розслідування правоохоронними органами, ані встановленню правосуддя. За підсумками розмови медійники та судді-спікери домовилися створити спільний канал комунікації.

Учасники обговорили потребу отримувати оперативну інформацію про судові засідання в резонансних справах. Фото: Хмельницький апеляційний суд
Німецький досвід протидії дезінформації: серія лекцій від Медіабази Миколаїв
Протягом квітня в Медіабазі Миколаїв неодноразово говорили про фейки й дезінформацію. Ці заходи відбувались у межах проєкту “Факт vs Фейк: медіаосвіта для журналістів”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу в межах програми House of Europe.

Спікерки тренінгу журналістки Аліна Квітко та Аліса Мелік-Адамян. Фото: Олена Козубовська
На одному з тренінгів журналістки редакції “МикВісті” Аліса Мелік-Адамян, яка спеціалізується на темах воєнних злочинів і судових процесів, та Аліна Квітко, яка працює над політичними матеріалами, ділилися своїми способами фактчекінгу. Ось декілька корисних інструментів для перевірки зображень і відео на правдивість:
- Google Lens / Google Об’єктив – мобільний застосунок, що дозволяє здійснювати зворотний пошук зображень прямо з камери або галереї смартфона;
- RevEye Reverse Image Search – розширення для браузера Chrome, що дає змогу здійснювати пошук зображень одночасно через декілька сервісів, таких як Google, Yandex, Bing тощо;
- Bing Image Search – альтернативна пошукова система з функцією зворотного пошуку зображень;
- Search by Image (для Chrome) – зручне розширення, яке дозволяє миттєво здійснити пошук схожих зображень через праву кнопку миші;
- inVID – набір інструментів для аналізу відео: розбивка на ключові кадри, перевірка метаданих, пошук зображень з відео тощо;
- Forensically – онлайн-інструмент для глибокого аналізу зображень, який допомагає виявити маніпуляції (наприклад, зміни в пікселях, редагування тощо).

Учасниці тренінгу – студентки, журналістки та представниці пресцентрів миколаївських установ. Фото: Олена Козубовська
Коли “не ок”: Медіабази Чернігів і Черкаси вчать регулювати свій стан
Журналісти продовжують відчувати значний тиск через стрес, обстріли, нестабільну ситуацію з фінансуванням медіасектору. Тому у квітні Медіабаза Чернігів і Медіабаза Черкаси сконцентрувалися на психологічній допомозі медійникам.
У Черкасах учасники тренінгу вчилися розпізнавати й запобігати вигоранню. За словами психологині Інни Лук’янець, найперше, щоб зберегти емоційний баланс і уникнути професійного вигорання, важливо навчитися не додумувати за інших.
“Не беріть на себе відповідальності додумувати й відчувати за іншу людину. Ніколи не приміряйте на себе чужі історії, чужі емоції та чужу долю. Серед семи мільярдів людей немає жодного, хто однаково відчуває. І те, що, на вашу думку, може когось травмувати, насправді може бути сприйняте нормально. І навпаки”, – каже психологиня.

Зустріч із психологинею в Медіабазі Черкаси. Фото: Анастасія Небога
Ще одне питання, що турбує медійників, – внутрішній критик та відчуття внутрішньої цензури, що часто “звучить” заголосно та лише посилює тривогу. “У кожного з нас є багато субособистостей. І внутрішній критик – серед них. Є й самозванець – страх, що всі раптом зрозуміють, що “я нічого не знаю”. Але є й той, хто хвалить, – такий собі “адвокат”. І наше завдання – навчити цього “адвоката” говорити гучніше. А з внутрішнім критиком потрібно потоваришувати. І зробити так, щоб не він керував вашим життям, а ви”, – говорить Інна Лук’янець.
А в Чернігові розбирали техніки заспокоєння. Ось декілька з них:
- “Крокодил”. Її суть полягає в тому, щоб зробити глибокий вдих носом і затримати дихання на шість секунд, як “древній крокодил”, потім видихнути ротом. Після затримати дихання на вісім секунд, як “зрілий крокодил”, і наостанок – на шістнадцять секунд. Ця вправа врятує в момент стресу і допоможе заспокоїтися та очистити думки.
- “Заземлення 5–4–3–2–1”. Треба зосередитись і назвати п’ять предметів, які ви бачите, після – чотири звуки, які чутно довкола, далі – три різні текстури, до яких можна доторкнутися. Після цього треба назвати два запахи, які ви відчуваєте, і наостанок – щось одне, що зараз можете відчути на смак. Ця вправа допомагає повернутися до себе, коли людина відчуває якусь емоцію доволі гостро.
- “Коло контролю”. Розділіть аркуш паперу на три частини й розпишіть конкретно, що в цій ситуації ви контролюєте, на що можете повпливати й що зовсім від вас не залежить. Це допоможе тверезіше зрозуміти, чи можете ви повпливати на якусь конкретну ситуацію.

Учасники тренінгу “Стійкість без броні: як не втратити себе в новинах”. Фото: Павло Пущенко
Медіабази – простір для планування і комфортної роботи
Крім тренінгів, медіабази також слугують коворкінгами для медійників – за квітень журналісти приходили працювали до нас 128 разів. Зокрема, редакція SODA провела в Медіабазі Запоріжжя очну планірку.
“Ми вдячні за можливість проводити спільні заходи в медіабазі. Це особливо важливо після того, як ми втратили власний офіс через зупинення діяльності USAID”, – сказала редакторка SODA Катерина Шевченко.

Планірка редакції SODA. Фото: Медіабаза Запоріжжя.
А в Медіабазі Полтава провела інтерв’ю журналістка PTV.UA. Вона говорила з оперуповноваженою відділу протидії кіберзлочинам у Полтавській області лейтенанткою поліції Дарʼєю Рябцевою про вербування українців росіянами.

Оперуповноважена відділу протидії кіберзлочинам у Полтавській області Дар’я Рябцева. Фото: Медіабаза Полтава.
Крім того, за квітень медіабази 31 раз видали захисне обладнання.
Як потрапити до медіабаз Інституту масової інформації
Якщо вам також потрібне захисне чи енергетичне обладнання, простір для інтерв’ю, коворкінгу чи події, напишіть відповідному координатору у фейсбуці:
- Медіабаза Хмельницький – Ольга Загоруйко;
- Медіабаза Черкаси – Єлєна Щепак;
- Медіабаза Житомир – Оксана Трокоз;
- Медіабаза Чернігів – Павло Пущенко;
- Медіабаза Харків – Ольга Каплун;
- Медіабаза Полтава – Надія Кучер;
- Медіабаза Дніпро – Катерина Лисюк;
- Медіабаза Запоріжжя – Наталія Виговська;
- Медіабаза Кропивницький – Павло Лісниченко;
- Медіабаза Миколаїв – Катерина Середа;
- Медіабаза Суми – Альона Яцина;
- Медіабаза Одеса, Херсон – Сергій Нікітенко;
- Медіабаза Словʼянськ – Валерій Гармаш;
- Медіабаза Чернівці – Таїсія Гармаш.
Зверніть увагу:
- у Херсоні медіабаза працює лише як точка видавання обладнання;
- у Слов’янську є техніка для знімання, трансляції відео- та аудіоматеріалів;
- у Чернівцях можна записувати подкасти.
За потреби звертайтеся до всеукраїнського координатора мережі “Медіабаза” Павла Лісниченка:
- 050 594 20 58
- [email protected]
Якщо вам потрібне захисне обладнання (бронежилет, шолом, аптечка) чи щось іще, зверніться до координатор_ки у своєму регіоні або заповніть цю гугл-форму: https://bit.ly/48pX9GZ.
Катерина Андрійчук, комунікаційниця мережі “Медіабаза” ГО “Інститут масової інформації”
Help us be even more cool!