ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Позитивні блогери" не працюють. Як "ЛОМи" пишуть про політику

Фото – next-digital-leader.de
Фото – next-digital-leader.de

"Позитивні блогери". Термін, який увійшов до політичного словника в листопаді 2020 року. Тоді радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк розповів про створення пулу блогерів, які в соцмережах говоритимуть про позитивні тренди у внутрішній політиці країни.

По суті, команда Зеленського сформувала такий пул для медійного протистояння з так званими ЛОМами зі стану опозиції, насамперед – прихильників Петра Порошенка.

"ЛОМ" ("лидер общественного мнения") – термін, який увійшов у широкий вжиток в Україні кілька років тому. З розвитком та поширенням соціальних мереж аудиторія та вплив лідерів думок значно збільшилися.

Окремі лідери думок уже мають охоплення, більше за окремі національні медіа, та більший рівень довіри. Як наслідок, політичні сили та комерційні структури прагнуть налагодити співпрацю з різними "ЛОМами" для просування своїх ідей і продуктів.

Інститут масової інформації провів чергове дослідження контенту постів лідерів думок у соціальній мережі "Фейсбук" на предмет політичних маніпуляцій.

Цього разу експерти ІМІ відібрали 10 "ЛОМів" серед тих, які мають понад 100 тисяч підписників у фейсбуку. До переліку ввійшли як ті, кого пов’язують із владою, так і опозиційно налаштовані з різних політичних таборів.

"ЛОМ"

К-ть підписників*

Дмитро Чекалкін

576 000

Дмитро Гордон

445 000

Анатолій Шарій

346 947

Олексій Арестович

181 917

Яніна Соколова

168 835

Сергій Лещенко

155 051

Роман Скрипін

136 295

Матвій Ганапольський

128 128

Сергій Іванов

122 915

Тарас Березовець

104 657

*Станом на початок дослідження

До вибірки дослідження потрапили всі дописи з фейсбук-стрічок зазначених осіб за період 20–24 грудня 2021 року.

Найактивнішим у визначений період був Дмитро Гордон. У його фейсбук-стрічці 118 дописів за зазначений період (з них 51 – на політичну тематику). Проте майже всі пости Гордона – це новини із сайту gordonua.com.

Останнім часом Гордон є завсідником телеканалу Рината Ахметова "Україна-24", де коментує широкий спектр тем. Натомість у власному фейсбук-акаунті "ЛОМа" ані слова від себе. Ба більше, складається враження, що акаунт веде не сам Гордон. Бо в окремих повідомленнях можна зустріти згадку про нього в третій особі. Приклад від 20 грудня: "Андрей Богдан в интервью Дмитрию Гордону заявил, что досрочные выборы в Раду ничего не решат".

Також на тлі інших "ЛОМів" за кількістю дописів у фейсбуці виділяється Дмитро Чекалкін. У нього – 59 повідомлень за п'ять днів (31 допис – на політичну тематику). У цьому разі також ідеться не про власні думки автора. Переважна більшість – це копіпаст публікацій інших користувачів фейсбуку, серед яких можна зустріти цілу низку прихильників Петра Порошенка.

Далі за кількістю повідомлень у фейсбуці йдуть Шарій (27 дописів, з яких 16 на політичну тематику) та Скрипін (10 дописів, з яких три на політичну тематику).

Найменше публікацій за період дослідження у фейсбук-стрічках Іванова (чотири) та Лещенка (три). В останнього це не власні повідомлення, а матеріали інших користувачів, в яких міститься позначка Лещенка.

Загалом можна відзначити, що у фейсбук-дописах "ЛОМи" з переліку дослідження уникають маніпулятивних формулювань, які дозволяють собі або в телеефірах, або у власних акаунтах інших соцмереж, як-от ютуб або телеграм.

"Справа Порошенка"

На період дослідження припало підписання підозри Петру Порошенку в держзраді та сприянні тероризму в так званій справі "купівлі вугілля з окупованих територій".

Загалом десяток "ЛОМів" у період дослідження присвятили цій темі 35 постів зі 115 на політичну тематику.

Найбільше постів щодо "справи Порошенка" опублікував Дмитро Чекалкін – 12. У цих дописах Володимир Зеленський 10 разів фігурує в негативному світлі, а Петро Порошенко згадується шість разів у позитивному ключі й ще чотири – у нейтральному.

Водночас Чекалкін розміщує емоційно забарвлені пости з чіткими політичними акцентами:

Також Чекалкін використовує маніпулятивні колажі, в яких Зеленський зображується разом з Путіним.

Фото з фейсбук-сторінки Дмитра Чекалкіна

У публікаціях з фейсбук-стрічки Дмитра Гордона "справа Порошенка" згадується переважно в нейтральному контексті, як і Порошенко із Зеленським. Проте опозиціонер у двох, а президент в одному повідомленні фігурують у негативному світлі. Маніпуляцій у Гордона в дописах на цю тему не виявлено.

У Шарія "справі Порошенка" присвячено п'ять дописів. Водночас Зеленський і Порошенко згадуються в негативному контексті по одному разу. Так, в одному дописів Шарій пише, що партію Порошенка треба заборонити, бо подібного жадали щодо Партії Шарія неназвані експерти, коли сам проросійський блогер став фігурантом справи про держзраду. У цьому дописі Шарій використовує маніпулятивні формулювання щодо президента: "Зеленский – король клоунов. Просто супер-клоун".

В іншому повідомленні Шарій наводить два скриншоти. Перший від 16 лютого 2021-го з коментарем нардепа "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка. Соратник Порошенка тоді навів кілька посилань на те, як поводитись у в’язниці. Це саме той період, коли правоохоронці взялися за справу Шарія. В іншому скриншоті, від 20 грудня 2021-го, вже допис Гончаренка з повідомленням про підозру Порошенку та комент Ольги Шарій з тими самими посиланнями на поради, як поводитись у в’язниці.

Тарас Березовець, який є обличчям пов’язаного з Порошенком телеканалу "Прямий", "справі Порошенка" присвятив два дописи. В обох у негативному світлі згадує Зеленського:

В обох випадках дописи Березовця проілюстровано світлинами, на яких Зеленський виглядає не найкращим чином. Водночас фото для другого допису взято з проросійського сайту rusvesna.su, який потрапив до санкційного списку РНБО ще за часів президентства Порошенка і є заблокованим в Україні.

Яніна Соколова, яка є обличчям пов’язаного з Порошенком 5 каналу, також згадала "справу Порошенка" у двох дописах. Ці повідомлення про оголошення підозри та клопотання про арешт мають лише інформаційний характер щодо подій і не містять маніпуляцій.

Матвій Ганапольський в єдиному своєму повідомленні на тему "справи Порошенка" зробив репост допису адвоката Іллі Новікова. Водночас останній, по суті, опублікував фейкову інформацію: "Сегодня утром в кабинете генерального прокурора Украины обнаружено тело. Профессиональное самоубийство совершил заместитель генпрокурора Алексей Симоненко". Насправді заступник генпрокурора не вчиняв самогубства, і в кабінеті генерального прокурора тіла не знаходили. Такі формулювання є маніпуляцією адвоката.

Роман Скрипін на тему "справи Порошенка" розмістив лише посилання на власний розбір теми на своєму ютуб-каналі. Також посилання на ютуб зі своїм інтерв’ю "Політеці" розмістив Олексій Арестович, де про "справу Порошенка" згадує так: "Порошенко и Медведчук фигурируют по одному делу". А Сергій Іванов обмежився лише коротким дописом "ТОБТО ВТІК", напевно натякаючи на дії Порошенка в день, коли ДБР намагалося вручити нардепу підозру.

Політичні вподобання

Аналіз дописів на політичну тематику дозволяє визначити політичні вподобання частини "ЛОМів".

Так звані позитивні блогери влади свою позицію у фейсбуці в період дослідження не виявили. Як і інші "ЛОМи". Загалом зі 115 дописів на політичну тематику лише вісім містили позитивне забарвлення щодо політичних сил чи політиків.

Так, позитивне висвітлення політиків простежується в Дмитра Чекалкіна. У його фейсбук-стрічці Петро Порошенко фігурує шість разів у позитивному світлі, ще один раз – партія Порошенка "Європейська солідарність".

Шарій в одному своєму фейсбук-пості згадував Партію Шарія в позитивному світлі.

А от згадки політиків у негативному контексті містить майже половина фейсбук-дописів "ЛОМів" – 56 зі 115 на політичну тематику. Переважно в цих публікаціях фігурують представники влади й насамперед Володимир Зеленський – 33 пости зі згадками в негативному контексті. 

"ЛОМ"

позитив

негатив

Чекалкін

6 – Порошенко,

1 – "Європейська солідарність"

20 – Зеленський

3 – "Слуга народу"

2 – Єрмак

Гордон

6 – Зеленський

3 – Порошенко

по 1 – Ю. Бойко, Арахамія, Є. Шевченко, "Слуга народу"

Березовець

4 – Зеленський

2 – Єрмак

1 – Арахамія

Ганапольський

Соколова

Шарій

3 – Зеленський

3 – "Слуга народу"

2 – Порошенко

по 1 – Данилов, Гончаренко, "Європейська солідарність"

Скрипін

1 – "Слуга народу"

Арестович

по 1 – Медведчук, Порошенко

Лещенко

Іванов

1 – Шарій

Перевага "політичних" постів негативного характеру над позитивними була зафіксована і в досліджені ІМІ, яке проводилося влітку 2020 року. І хоча після цього з’явилися так звані позитивні блогери влади, проте дослідження не фіксує кардинальної зміни у використанні "ЛОМами" емоційного забарвлення в дописах на політичну тематику.

ЧИТАЙТЕ: НЕГАТИВ І ПОЛІТИКА. ЯКІ "ЛОМИ"-ВЛОГЕРИ СТАНОВЛЯТЬ ЗАГРОЗУ

Висновки

Кількість фейсбук-дописів у період дослідження може вказувати на те, що "ЛОМи" дедалі менше використовують цю соцмережу для поширення власних поглядів. Так, 60,7% повідомлень у межах цього дослідження – це посилання на матеріали "ЛОМів" на інших сайтах та соцмережі, передусім – на ютуб. Саме в інших медіа "ЛОМи" і більше говорять, і відвертіше висловлюються.

Хоча і фейсбук "ЛОМи" продовжують використовувати для поширення маніпуляцій та фейків. І вже чергове дослідження ІМІ фіксує значну перевагу дописів негативного характеру над позитивом у публікаціях на політичну тематику – 56 проти 8, або 48,7% проти 7,0%. Загалом на політичну тематику було 115 з 247 дописів, або 46,6%.

Liked the article?
Help us be even more cool!