ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Негатив і політика. Які "ЛОМи"-влогери становлять загрозу

31.08.2020, 11:08

"ЛОМ" ("лидер общественного мнения") – термін, який увійшов у широкий вжиток в Україні кілька років тому. З розвитком та поширенням соціальних мереж аудиторія та вплив лідерів думок значно збільшилися.

Окремі лідери думок уже мають охоплення, більше за окремі національні медіа, та більший рівень довіри. Як наслідок, політичні сили та комерційні структури прагнуть налагодити співпрацю з різними "ЛОМами" для просування своїх ідей і продуктів.

Інститут масової інформації провів перше дослідження контенту постів лідерів думок у соціальній мережі "Фейсбук".

Для цього експерти ІМІ відібрали 60 "ЛОМів" – по 10 у кожній визначеній групі. У кожного "ЛОМа" аналізувалися 50 фейсбук-постів (поширення – починаючи з 19 липня у зворотному часі.

Це перший матеріал з цього дослідження. Він про влогерів.

До цієї групи влогери обиралися за критерієм більшої кількості підписників у ютубі. Не ввійшли до списку Анатолій Шарій (2 370 000 підписників), Ольга Шарій (353 000 підписників), а також Олена Бондаренко (112 000 підписників), які ведуть політичну діяльність. Дмитро Разумовський (516 000 підписників) не потрапив у дослідження, бо він не активний у фейсбуці. Майкл Щур (406 000 підписників) не потрапив до переліку влогерів, бо його зараховано до іншої групи "ЛОМів".

У підсумку десятка влогерів виглядає так:

"ЛОМ"

К-ть підписників у Youtube

Олеся Медведєва

422 000

Денис Бігус

299 000

Тетяна Монтян

256 000

Яніна Соколова

245 000

Андрій Полтава

235 000

Роман Скрипін

215 000

Андрій Луганський

213 000

Сергій Стерненко

140 000

Денис Казанський

117 000

Олексій Арестович

111 000

Найактивнішим дописувачем у фейсбуку виявився Андрій Луганський. Свої 50 постів він написав за 12 днів. Далі за активністю йдуть: Сергій Стерненко (50 постів за 13 днів), Олеся Медведєва та Тетяна Монтян (по 20 днів).

Найменш активний у фейсбуці – Андрій Полтава: йому знадобився 251 день для написання 50 постів. Денисові Бігусу – 87 днів, Денису Казанському – 55 днів.

Для кожного "ЛОМа" аналітики ІМІ підрахували кількість лайків, які користувачі поставили 50 постами. Цей рейтинг значно відрізняється від розподілу місць влогерів за кількістю підписників у ютубі. Зокрема, лідер у ютубі Олеся Медведєва за кількістю лайків у фейсбуку – в нижній частині рейтингу. У Олексія Арестовича ситуація протилежна.

"ЛОМ"

К-ть лайків

Андрій Луганський

129 934

Яніна Соколова

100 143

Олексій Арестович

99 331

Денис Казанський

85 081

Денис Бігус

50 508

Сергій Стерненко

49 603

Роман Скрипін

35 090

Олеся Медведєва

25 310

Тетяна Монтян

25 066

Андрій Полтава

10 976

Більшість (90,8%, або 454 з 500) постів "ЛОМів" цієї групи експерти ІМІ визначили як власні й лише 9,2% – як репости. Найбільше репостів у Яніни Соколової – 15. Переважно вона робить репости на власну сторінку зі сторінок своїх проєктів "Рандеву з Яніною Соколовою", "Я, Ніна" та "Соромно".

У межах цього дослідження визначено чотири тематики постів "ЛОМів":

  • особисті (у пості йдеться про "ЛОМа");
  • "матеріал" (може бути як текст "ЛОМа" на будь-якому сайті, так і його відео, зокрема запис блогу або відео з ютуба);
  • політика (тут не враховано тих постів, які ввійшли до тематики "матеріали", серед них також є такі, що стосуються політики);
  • інші.

Серед усіх постів "ЛОМів" групи влогерів лише 4,6% визначено як "особисті". Жодного такого допису в Сергія Стерненка.

"Матеріалів" у влогерів найбільше – 36,8%. Таких постів у різних влогерів від 12 до 21. Винятки – лише два. В Андрія Полтави "матеріалів" 44, у Дениса Бігуса – лише п'ять.

Кожен четвертий пост у влогерів на політичну тематику, кожен третій – іншої тематики.

Політичні вподобання влогерів

Одне з важливих завдань дослідження – виявити політичні вподобання "ЛОМів".

Для цього кожна згадка політика в пості визначалася на предмет емоційного забарвлення (позитивне, негативне чи нейтральне). Водночас в одному пості різних політиків можуть одночасно згадувати з різним забарвленням.

Перше, що впадає в очі, – це значна перевага постів з негативною згадкою політиків над позитивною. Майже кожен третій пост (159 постів, або 31,8% усіх) влогерів містять негативне згадування політиків, і лише 14 постів на всіх (2,8% усіх) – позитивне. Нейтральне – 13,2%.

позитив

 

негатив

1

Олеся Медведєва

17

0

Денис Бігус

29

0

Тетяна Монтян

20

1

Яніна Соколова

11

2

Андрій Полтава

12

0

Роман Скрипін

7

4

Андрій Луганський

14

2

Сергій Стерненко

28

0

Денис Казанський

14

4

Олексій Арестович

7

Одразу три "ЛОМи" у своїх позитивних постах згадують лише Порошенка: Луганський та Арестович – по чотири рази, Полтава – двічі. Також у них у негативному світлі найчастіше в постах згадується чинний Президент та його команда: у Луганського – 13 з 14, у Полтави – 8 з 12, у Арестовича – чотири із семи. Також серед негативних політичних персонажів у цієї трійці зустрічаються Шарій та Портнов.

У Яніни Соколової Порошенко в позитиві відсутній, натомість понад половину негативних згадок (6 з 11) про Зеленського та його команду.

У 24 з 28 постів Сергій Стерненко негативно згадує представників влади. У чотирьох постах – Віктора Медведчука.

Половина постів Казанського (7 з 14) – це негатив про представників ОПЖЗ, ще три – про Зеленського.

У Медведєвої позитивно згадується лише Ірина Верещук зі "Слуги народу". А от 10 із 17 негативних згадок – про Порошенка.

Усі сім негативних постів Скрипіна стосуються представників влади. Також на період дослідження припав конфлікт цього "ЛОМа" з журналісткою Катериною Сергацковою. Загалом їй та "Громадському" Скрипін присвятив майже два десятки постів.

У Тетяни Монтян половина постів – це негатив про Зеленського і представників його команди, лише три – Порошенко і партія "Європейська солідарність". Серед усіх "ЛОМів" вони вирізняються найбільшою кількістю негативних дописів про Анатолія Шарія – п'ять повідомлень.

І лише в Дениса Бігуса в негативному світлі зустрічається вся основна політична палітра України.

Отже, можна виділити трьох "ЛОМів" з умовного пропорошенківського табору: Луганський, Полтава та Арестович. До антипорошенківського можна зарахувати Олесю Медведєву із сайту "Страна".

До опозиційно налаштованих до влади влогерів можна зарахувати: Соколову, Стерненка, Скрипіна, Монтян.

Проти проросійської ОПЗЖ найбільше пише Денис Казанський. А ось дописи з негативом про Шарія зустрічаються у: Монтян, Бігуса, Полтави, Стерненка, Казанського та Арестовича.

Висновки щодо групи "ЛОМів"-влогерів

Переважна більшість влогерів є активними й у фейсбуці.

Свої сторінки в цій соціальній мережі вони використовують як для поширення власних матеріалів з інших ресурсів, зокрема з ютуба (36,8% всіх фейсбук-постів, визначених як "матеріали"), так і для висвітлення суспільно-політичних подій та думок.

Украй рідко ці "ЛОМи" дописують у фейсбук про особисті справи – лише 4,6% постів із загальної кількості.

У постах на політичну тематику значно переважають негативні оцінки політиків та політичних сил: 31,8% проти 2,8% позитивних. Аналіз цих постів дозволяє визначити політичні вподобання або антипатії "ЛОМів". Так, до пропорошенківського табору можна зарахувати Луганського, Полтаву та Арестовича, до протилежного, антипорошенківського, – Олесю Медведєву.

До опозиційно налаштованих до влади Зеленського влогерів можна зарахувати: Соколову, Стерненка, Скрипіна Монтян. Проти проросійської ОПЗЖ найбільше пише Денис Казанський.

Це важлива інформація з огляду на те, що "ЛОМи" мають аудиторію, співмірну з традиційними медіа. Натомість досі їхні маніпуляції та політичні симпатії не були предметом дослідження. А отже, у звичайного користувача фейсбука могло не бути уявлення про те, хто з "ЛОМів" і з якою політичною метою міг маніпулювати його свідомістю.

Матеріал підготували Олексій Братущак та Дар‘я Шоломіцька

Liked the article?
Help us be even more cool!