ГАРЯЧА ЛІНІЯ---------------
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

---------------

Подай скаргу

“Почему нет, когда да?” Як одеські та всеукраїнські медіа висвітлювали ОдесаПрайд

18.09.2019, 12:55
Фото – Укрінформ
Фото – Укрінформ

Після вдалого проведення в червні КиївПрайду, Одеса перехопила естафету і в останній день літа провела свій ОдесаПрайд. 

Експерти ГО “Інститут масової інформації” проаналізували, як 10 всеукраїнських та 10 одеських медіа* висвітлювали день прайду в Одесі.

 

Центральні медіа про ОдесаПрайд

Всеукраїнські медіа приділили значно менше уваги одеському прайду, ніж київському. Загалом у 10 всеукраїнських медіа, що потрапили під моніторинг, зафіксовано тільки 1% матеріалів про Марш рівності в Одесі.

Найактивніше Марш рівності висвітлювало УНІАН – 20% загальної кількості матеріалів про прайд, водночас "Обозреватель" не поставив жодного матеріалу. 

У 60% матеріалів ЗМІ основним джерелом інформації про марш слугувало місцеве видання "Думская".

Власні матеріали були в Укрінформі, УНІАН та "Сегодня".

Під час моніторингу всеукраїнських медій експерти ІМІ не зафіксували в матеріалах про прайд мови ненависті, маніпуляцій чи некоректних термінів щодо ЛГБТКІ. 

Про одеський прайд одеські медіа

Одеські медіа не виявили значного інтересу до прайду, хоча, за словами організаторів, він був наймасштабнішим за всю історію його проведення в Одесі: всього на акцію прийшло близько 300 осіб. 

Лише 12% матеріалів про Марш рівності зафіксовано в 10 місцевих одеських медіа. На сайтах "Взгляд из Одессы" і "Украинская служба информации" не було жодного матеріалу, що стосувався прайду. Водночас лідером з висвітлення прайду в Одесі став сайт 048.ua: на нього припало 25% усіх матеріалів про марш. 

Цікаво, що "Думская" написала тільки один матеріал стосовно ОдесаПрайду, але більшість і одеських, і всеукраїнських медій посилалися на "Думскую" як на джерело.

Місцеві онлайн-ЗМІ писали про те, що ОдесаПрайд відбувся як такий. Більшість матеріалів містили багато репортажних фото.

Іншим приводом для того, щоб написати про прайд в Одесі, була інформація від правоохоронців про затримання противників маршу. В цих матеріалах медіа посилаються на інформацію поліції про затриманих.

25% матеріалів про марш містили маніпулятивний характер та некоректну термінологію (“фестиваль ЛГБТ-активистов”), усі вони були розміщені на сайті "Таймер". У цих матеріалах простежуються оцінні судження та емоційно забарвлена лексика. 

Експерти ІМІ не зафіксували жодних інших матеріалів про прайд, окрім повідомлень від поліції та новин, що прайд відбувся. Також не було зафіксовано інформації щодо перекриття вулиць, зміни в транспортній інфраструктурі чи розкладу міського транспорту. Не було також інформації про колони, які були на марші, розповідей про гостей та офіційних осіб, які вийшли на підтримку.

Загалом під час моніторингу українських та одеських онлайн-медіа про висвітлення Маршу рівності, що проходив в Одесі 31 серпня, експерти ІМІ не помітили в журналістських матеріалах гомофобії чи образливих коментарів, однак медіа використовували некоректну термінологію та емоційну лексику. Закликаємо журналістів зберігати нейтральне забарвлення матеріалів та перевіряти коректність вживаних термінів

Хочемо також нагадати, що “Точка опори” спільно з ІМІ та БФ “Гендер зед” розробили буклет коректної ЛГБТ-термінології “Як писати про ЛГБТ”, яким можуть користуватися журналісти, медійники та SMM-менеджери. Завантажити буклет можна за посиланням.
Також хочемо зазначити, що Первый городской. Одесса не підлягав моніторингу, але журналісти цього телеканалу провели 8-годинний (!) марафон на підтримку ОдесаПрайду. 

*Аналіз проводився в 10 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua та 10 одеських інтернет-ЗМІ odessitua.com, dumskaya.net, odessa-life, trassae95.com, usionline.com, od-news.com, 048.ua, lotsia.com.ua, izbirkom.org.ua, timer-odessa.net. До моніторингу потрапили матеріали з новинної стрічки, що стосувалися теми ЛГБТ, 31 серпня 2019 року. Загальна кількість новин про ОдесаПрайд – 22 матеріали, всього промоніторено 1010 матеріалів.

Інфографіку підготовлено в рамках співпраці з ГО "Точка опори ЮА", в рамках "Медійної програми", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується міжнародною організацією Internews.

Ірина Земляна, медіаекспретка ІМІ

Liked the article?
Help us be even more cool!