ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Підсумки гарячої лінії ІМІ у 2023 році: що найбільше турбувало медійників

Фото – ІМІ
Фото – ІМІ

У 2023 році журналісти найчастіше зверталися на юридичну гарячу лінію ІМІ з проханнями допомогти з доступом до інформації та провести допублікаційне вичитування матеріалів (по 17 звернень).

Такими є підсумки роботи гарячої лінії ІМІ для журналістів упродовж другого року з початку російського широкомасштабного вторгнення. 

Для порівняння: у 2022 році тема доступу до інформації була на другому місці, а на першому були питання щодо умов роботи журналістів у період воєнного стану. Натомість тема роботи журналістів в умовах воєнного стану у 2023 році, на відміну від 2022-го, явно просіла. Юридичний відділ ІМІ отримав лише шість звернень від журналістів щодо акредитації при Збройних силах України. Це може бути пов’язане зі зменшенням кількості журналістів, які висвітлюють воєнні дії, і зі зростанням бюрократичних перепон для медіа. 

У 2023 році на другому місці були звернення щодо реєстрації медіа та юридичних осіб, які ведуть медійну діяльність, – 14 звернень. Це пов’язане з тим, що торік почали застосовуватися норми Закону України “Про медіа” (ухвалений наприкінці 2022 року). Відповідно, постали практичні аспекти перереєстрації вже зареєстрованих медіа та реєстрації нових їхніх видів, зокрема онлайн-медіа. 

На третьому місці за кількістю звернень 2023 року була тема авторських і суміжних прав у медіа (11 звернень). Ще шість звернень стосувалися роз’яснень аспектів кримінального права і процесу (а також уже згадані шість звернень з питань акредитації). Далі за популярністю йшли запитання щодо дифамації (захисту честі, гідності, ділової репутації), стосовно якої 2023 року було п'ять звернень, та питання щодо страхування журналістів і їхнього соціального захисту (чотири звернення).

Решта тем у 2023 році мали переважно одиничні звернення, популярна 2022 року тема висвітлення в медіа приватного життя (захист персональних даних) торік отримала лише три звернення на гарячу лінію.

Було також чимало звернень з одиничних тем, класифікація й перелічення яких зробили б цей матеріал значно строкатішим, але навряд чи інформативнішим з огляду на їхню статистичну незначущість. 

Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія за телефоном (050) 447-70-63. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].

На початку 2023 року головними темами звернень журналістів на правову гарячу лінію ІМІ були проблеми з доступом до інформації та тлумачення закону про медіа.

У 2022 році на гарячу лінію ІМІ суттєво зросла кількість дзвінків щодо роботи в умовах воєнного стану. Це було пов’язане з повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Найбільше запитів щодо консультацій стосувалися доступу до інформації, який дійсно був в Україні проблемним упродовж 2022 року.

У 2021 році більшість питань на гарячу лінію ІМІ стосувалася карантинних обмежень, які суттєво вплинули на роботу журналістів.

Liked the article?
Help us be even more cool!