ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Більшість питань від журналістів на гарячу лінію ІМІ у 2021 році стосувалася карантинних обмежень

17.01.2022, 11:04

З 1 січня до 31 грудня 2021 року включно юристи ІМІ надали 239 правових консультацій з найрізноманітніших питань діяльності журналістів, засобів масової інформації, інформаційних відносин. Більшість питань так чи інакше стосувалася карантинних обмежень, які суттєво вплинули на роботу журналістів. Починаючи з того, що самі карантинні обмеження постійно змінювалися Кабміном, і закінчуючи тим, що цими обмеженнями часто-густо намагалися прикрити приховування інформації від суспільства; від того, як висвітлювати противників вакцинації, і закінчуючи особливостями оформлення трудового договору на дистанційну роботу журналістів.

Основною проблемою, судячи із запитів на гарячу лінію ІМІ, у 2021 році був недопуск журналістів на різноманітні заходи органів влади та місцевого самоврядування, відкриті судові засідання під приводом карантинних обмежень. Завдяки консультаціям правової гарячої лінії в більшості таких випадків перешкоджання журналістській діяльності було припинено, і журналісти були допущені до заходів. 

Багато питань стосувалося різних господарських аспектів діяльності ЗМІ. Наприклад, суперечок щодо оренди приміщення редакції: часом вони виникали через непорозуміння, часом через неправильне або несвоєчасне оформлення документів під час реформування державного або комунального друкованого видання, а часом застосовувалися проти редакції для тиску і зміни її редакційної політики. Запитання від журналістів на гарячу лінію ІМІ також могли стосуватися регулювання реклами, укладання господарських договорів, розв'язання питань з тривалістю відпусток працівників редакцій тощо. Були звернення, пов’язані з авторським правом, знаками для товарів та послуг тощо. 

Юристи ІМІ надавали також консультації, як саме створюються засоби масової інформації, зокрема друковані ЗМІ, інформаційні агентства, телеорганізації. Роз'яснювали стосовно особливостей ліквідаційних процедур під час ліквідації редакції засобу масової інформації.

Традиційно гарячою темою було співвідношення права на закритість приватної інформації та права суспільства знати важливу для нього інформацію. Ці два права конфліктують між собою, і в кожному конкретному випадку вимагають аналізу всіх обставин ситуації: наскільки закритою є персональна інформація? наскільки суспільно важливим є її поширення, який саме інтерес має переважати? чи можна використовувати інформацію про особу із соцмереж? а якщо особа, що поширює інформацію, неповнолітня? чи можна взагалі використовувати зображення дітей в інформаційних матеріалах? чи можна згадувати прізвище підозрюваного в злочині? а якщо підозрюваний – можновладець або дуже впливова людина і є небезпека, що суд не буде об’єктивним? Таких питань у реєстрі правової гарячої лінії ІМІ дуже багато.

Юристи ІМІ здійснювали також допублікаційний аналіз матеріалів, створювали письмові фахові роз’яснення для надання зацікавленим особам, давали поради щодо формулювань у запитах на доступ до публічної інформації.

Відгуки користувачів гарячої лінії (з фейсбук-сторінки ІМІ):

Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія, на якій надають консультації досвідчені медіаюристи Роман Головенко та Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].   

Liked the article?
Help us be even more cool!