ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Марс у Козорогу. Що астрологи прогнозували про війну на Донбасі й можливий наступ Росії у 2022-му

04.02.2022, 11:28
Фото – inforondonia.com.br
Фото – inforondonia.com.br

У попередній статті ми проілюстрували, наскільки далекими від життя виявились астрологічні прогнози щодо пандемії коронавірусу та вакцин. У цій статті ми проаналізуємо, як різноманітні "звіздарі" в медіа намагалися передбачити закінчення війни на Донбасі, а також поглянемо, що вони говорять про можливий повномасштабний наступ Росії у 2022 році.

Ще раз наголосимо, що астрологія є псевдонаукою, а тому рішення редакторів українських ЗМІ надавати майданчик для висловлення думок різноманітним пройдисвітам – це не журналістика, а профанація і порушення журналістських стандартів.

Скільки астрологів – стільки й варіантів розвитку подій

Прогнози астрологів чомусь часто передбачають цілком різні наслідки, хоча, здавалося б, базуються на тих самих вихідних даних – розташуванні планет та зірок. Крім того, деякі астрологи майже завжди говорять лише про позитив, а деякі, навпаки, як усе буде погано.

Характерно, що прогнози вітчизняних астрологів про Україну, найімовірніше, будуть адекватнішими й більш наближеними до реальності, ніж передбачення їхніх російських чи європейських колег, які погано розуміють місцеву соціально-економічну чи політичну ситуацію. Чому так трапляється, якщо всі вони "читають" ті самі зірки й планети, лишається загадкою.

Що ближче до події, то точнішим є прогноз

Набагато легше прогнозувати ті події, про які вже хоча б щось відомо. А тому астрологічні прогнози, коли їх дають ближче до певних подій, є зазвичай більш наближеними до реальності. Однак коли трапляються раптові потрясіння типу коронавірусу чи подій у Казахстані, виявляється, що абсолютно ніхто з так званих екстрасенсів не зміг їх передбачити.

Прогноз Влада Росса від 31.12.2019. Повівало миром, а вхурделило пандемією. Але хто ж про це знав у грудні 2019 року?

Якщо про те, як астрологи проґавили пандемію, ми писали в попередній статті, то тут згадаємо лише один характерний приклад про Казахстан.

Нагадаємо, 2 січня цього року там спалахнули найбільші в країні протести, що були спричинені стрибком цін на пальне. За кілька днів до цього, 31 грудня 2021 року, на казахстанському телебаченні виступала російська астрологиня і телеведуча Тамара Глоба (так, це дружина того самого Павла Глоби). Здавалося б, за два дні до відомих подій зірки мали б попередити пані Тамару, але ні: її прогнози містили лише загальні фрази, що 2022-й та 2023-й – дуже важливі роки для Казахстану ("тому що це перехід на нову економічну платформу разом з усім світом"). Водночас вона вказувала і на критичні періоди в житті країни, однак жодним чином не згадала про січень, а називала "період з кінця квітня і в травні, а також період серпня і початку жовтня".

Виникає питання: а що робити, коли прогнози не збулися, але треба тримати міну під час поганої гри? Звісно ж, упевнено казати, що саме це ми й передбачали! Саме так регулярно робить "астрополіттехнолог" Влад Росс, творчість якого ми розбирали кілька тижнів тому. Ось і цього разу він уже 5 січня оголосив на сайті "Апострофа", що насправді чітко передбачив казахстанські події. 

Коли ж ми говоримо про довгострокові прогнози (скажімо, на 10 найближчих років), то ці "пророцтва" такі далекі від реальності, що без попкорну через певний час їх читати неможливо. 

Наприклад, у 2009 році Павло Глоба прогнозував, що "через 10 лет государства Скандинавии, Прибалтики, Германии и, вероятно, Польши образуют Северный союз. Франция, Италия и Испания объединятся в Южноевропейский союз. А восточноевропейские страны создадут свой блок, куда кроме Украины войдут Румыния, Югославия, Болгария, Венгрия, Словакия и Беларусь". Неймовірно (насправді ні), але жоден із цих трьох союзів не був створений. А, ну і Тимошенко також не перемогла на виборах, але то вже дрібниці.

А той же Влад Росс наприкінці 2010 року навіть вітав українців з тим, що "нам плохо жить осталось ровно 10 лет. С 2010 по 2020 гг. начнется рост экономики, благодаря чему в пределах нашей страны случится новое "китайское чудо". За 11 років в Україні чого тільки в Україні не відбувалося, але тільки не "китайське диво".

У "незапамятные времена" Влад Росс передбачав Україні "китайське диво"

Утім, такі довгострокові прогнози давати в якомусь сенсі навіть простіше: навряд чи хтось із читачів через 10 років згадає, що прогнозував той чи інший астролог. Особливо якщо він потім у кожному інтерв'ю переконуватиме, що насправді все сталося саме так, як він і казав.

Астрологи про війну на Донбасі та ймовірний наступ Росії у 2022 році

У жодному прогнозі на 2014 рік (див., наприклад, добірки з tsn.ua чи vesti.ua) ви не побачите згадок про окупацію Криму, війну на Донбасі чи збиття малайзійського "боїнга". Там будуть переважно розпливчасті загальні фрази про кризовий для України рік. Не треба бути Владом Россом чи переможцем шоу "Битва екстрасенсів", щоб у грудні 2013 року, після початку Революції гідності, коли на вулиці міст вийшли мільйони українців, спрогнозувати подібні речі.

Прогнози завершення війни на Донбасі

Коли війна на сході таки почалася, чимало астрологів давали оптимістичні прогнози, що вона скоро завершиться. Звідки їм було знати, що в Кремлі припиняти конфлікт аж ніяк не збиралися?

Як ми побачимо далі, усі ці вісім років астрологи регулярно прогнозували завершення війни (іноді додаючи й повернення Криму).

Адекватність астрологічних передбачень щодо подій на Донбасі можна простежити на прикладі згадуваного вище Влада Росса. Із 2014 року цей найцитованіший український  "астролог" нароздавав десятки прогнозів, що не лише не справдилися, але й часто суперечили один одному. Звичайно, зібрати й проаналізувати ВСІ його прогнози навряд чи можливо (та й чи потрібно?), але ми узагальнили кілька десятків його передбачень у хронологічному порядку. 

1. Варто почати з того, що прогнози не задались із самого початку: так, на початку січня 2014 року (Революція гідності на цей час у розпалі. – Авт.) Росс запевняв ТСН.ua, що наступний рік "буде набагато кращим, ніж попередні п'ять". На його думку, у 2014-му не буде великих хвилювань: вони вже сталися. Загалом багато що може змінюватись у владі, але спокійним шляхом: "Рік Коня починається 31 січня. І якщо Майдан нічого не вирішить до 1 лютого, то, швидше за все, він мало що взагалі тоді вирішить. Хоча думаю, що Майдан буде тривалим" (навіть натяку на розстріли на Майдані, втечу Януковича з країни та окупацію Криму. – Авт.)

2. У грудні 2014 року Росс прогнозує (ТСН.ua): "Зараз, поки Марс перебуває у Водолії, зима повинна бути спокійна. У другій половині лютого 2015 року Марс входить у вогненебезпечний Овен (Овен – це знак війни, Марс – бог війни) і можуть зненацька відновитися перестрілки" (протягом 21 січня – 18 лютого 2015 року тривали не просто якісь "перестрілки", а бої за Дебальцеве – одні з найінтенсивніших зіткнень на Донбасі за весь час. – Авт.). Також Росс прогнозує, що ситуація на Донбасі практично ніяк не змінюватиметься до 2017 року, поки Путіна не повалять. Крим, на його думку, вже ніколи не буде українським, водночас на півострів захоче зазіхнути ісламська держава (натяк на Туреччину).

3. Грудень 2015 (Обозреватель). "Нинішнє перемир'я остаточне і безповоротне. Війни вже не буде, будуть лише поодинокі обстріли… У Путіна будуть дуже серйозні випробування у 2017 році. Я бачу щось подібне до палацового перевороту, в ході якого Путін буде повалений. Швидше за все, це станеться ближче до кінця 2017-го. І ось тоді в України з'явиться реальний шанс повністю повернути собі Донбас… Донбас, безумовно, буде українським… Я також досить давно кажу, що Крим може стати турецьким... Буде страшна війна в Криму, Туреччині. Це дійсно буде випалена земля. Я знав, що це станеться, але, чесно кажучи, навіть не підозрював, наскільки скоро це може статися... Путін протримається при владі до початку 2018-го… Із 2017 року почнеться тотальний крах економіки Росії. Уже наступного року за долар у Росії будуть просити 100 рублів, а то й більше… Росія розвалиться на багато частин, а її європейська частина може навіть приєднатися до України". 

4. Жовтень 2016 (Обозреватель). Війна на Донбасі закінчиться вже в найближчі три місяці: період з жовтня до грудня – час, коли остаточно настане мир. Донбас матиме статус своєрідної автономії, але доти, доки живий президент Росії Володимир Путін.

5. Серпень 2017 (Факти ICTV). Війна на Донбасі стихатиме, а до наступних виборів у 2018-му Путін не дотягне. У 2025 році розпочнеться процвітання України, війна на Донбасі має остаточно затихнути у 2019-му, а змова проти президента Росії, можливо, дозріла вже в серпні 2017 року. "Я не бачу взагалі ніяких військових дій на Донбасі після 2019 року (це все пов'язане з тим, що Плутон проходить по асценденту України)". Україна і Росія будуть рівноправними партнерами – особливо після 2021 та 2024 року ("коли Юпітер увійде в знак Тільця"), коли почнуться розмови про вступ України до Євросоюзу. Про Путіна: можливо, вже дозріла змова, реалізація якої, найімовірніше планується на листопад, тоді можливі масові протести й навіть революція. Якщо вірити зіркам, до наступних виборів у 2018 році Путін не дотягне.

6. Серпень 2018 (Главред). 2019 рік може стати переломним для нашої країни. До кінця 2019 року військові дії на Донбасі можуть послабитися, оскільки "Марс, планета військових дій, буде з’єднаний із Сатурном". Загалом 2019 рік буде для України роком сприятливої і позитивної трансформації. Після цього, у 2020 році, повністю припиниться війна, почнеться сильне фінансове зростання і відкриються великі-великі можливості (А як же коронавірус? – Авт.). Усі негативні процеси, які почалися в нас 2014 року, повинні завершитися 2020-го.

7. Жовтень 2018 (Факти.ua). Не варто найближчим часом чекати й закінчення війни на Донбасі: "До 2020 року я не бачу, щоб у цьому питанні щось сильно змінилося. Так що, за моїм прогнозом, до 2020 року війна на Донбасі не закінчиться. Можливо, в кінці 2019 року підуть якісь хороші зрушення".

8. Листопад 2018 (Главред). "Якщо говорити про загрозу подальшої ескалації на морі або широкомасштабної війни Росії проти України, то, за моїми прогнозами, ніякої військової конфронтації не буде. Навпаки, Україну чекає досить спокійний і благословенний грудень".

9. Грудень 2018 (Факти.ua). До президентських виборів в Україні змін чекати не варто, крім того, Путін може визнати незалежність псевдореспублік Донбасу.

10. Березень 2019 (Апостроф). Путін точно не дотягне далі, ніж 2021 рік, тому що "саме королівська комбінація зірок, яка змінює всі тренди: Сатурн і Юпітер входять у зодіакальний знак Водолія, пов'язаний з Росією, отже варто очікувати на поворот стратегій, певного вектора розвитку країни". Тобто після 21 грудня 2020 року путінський режим однозначно і безповоротно впаде. 2021 році я вже не бачу війни на Донбасі".

11. Серпень 2019 (Главред). "Зеленський справді та людина, за президентства якої може закінчитися війна. Збудеться мій давній прогноз про те, що вже 2020 року перестануть стріляти. Залишається сподіватися, що це станеться з першого календарного дня 2020 року. Тому що мій колишній прогноз говорив про те, що, швидше за все, вогонь припиниться в середині наступного року".

12. Січень 2020 (Апостроф). У 2020 році війну на Донбасі буде закінчено ("Стрільби не буде. Все буде по типу Кіпру"), а на лінії розмежування встановиться довгий період перемир'я; Путін надто довго не затримається при владі. У 2021 році у нього можуть виникнути проблеми, коли Уран, символ великих переворотів, увійде в "дім влади" Росії і може просто скинути весь його клан. "Ми не побачимо "Єдину Росію", а білий ведмідь буде битий на виборах восени. Є ознаки певного бунту, коли народ скрізь, не тільки в Москві, а й у Пітері вийде і почне бунтувати". 2022 рік найгірший для Путіна, він навіть може піти з влади або навіть не дожити. "Всім відомо, що в Путіна рак товстої кишки з 2003 року. Він з ним бореться – то третя стадія, то друга, до четвертої ніяк не доходить".

13. Червень 2020 (Главред). Ретроградні планети сприятимуть відновленню конфліктів, і на Сході України знову може стати дуже гаряче.

14. Вересень 2020 (Главред). Уже у 2021 році на Донбасі можуть завершитися воєнні дії, а 2020 рік стане останнім роком воєнних дій на Сході України. Зустріч Зеленського і Путіна може сприяти позитивним наслідкам, якщо відбудеться не раніше ніж у грудні.

15. Січень 2021 (Апостроф TV, РБК.ua). Крим може стати турецьким уже через кілька років, а війна на Донбасі має закінчитися цього року ("Сім років повинна війна тривати і закінчитися рівно через сім років"). Ці події в Криму і на Донбасі пов'язані з можливим відходом президента РФ Володимира Путіна з влади. Це може статися з причини його смерті. Але 2022 року, можливо навіть наприкінці 2021-го, коли в нього ввімкнеться останній Соляр, виходить, що він може взагалі припинити своє земне існування.

16. Січень 2021 (24tv.ua). Кровопролиття чекати не треба, адже навіть якщо війна на Донбасі вибухне, то так швидко і вистигне. "Це пов'язане з тим, що Сатурн, планета 2021 року, є холодною, тож вона й охолодить усі можливі конфлікти".

17. Травень 2021 (Главред). Росія не почне якихось масштабних військових операцій проти України в травні-червні 2021 року, а от у липні-серпні вона може здійснити кидок углиб української території з двох напрямків. "Марс буде проходити по Сонцю, Юпітеру і Меркурію", а це означає, що в другій половині липня може спалахнути "гаряча" війна. Це буде не широкомасштабна війна, але активних дій і провокацій не уникнути. Зокрема, не цілком можливо, що Росія спробує забрати канали в Херсонській області, що дозволить їй хоча б частковою розв'язати водну проблему Криму". "Найнебезпечніший сценарій, який може бути реалізований, – танки на Київ. І за дві години, зайшовши з білоруської території, вони будуть уже в столиці" (тут Росс показує своє повне нерозуміння військової справи, адже в 1994 році, коли росіяни спробували за дві години взяти Грозний і ввели в місто танки, не забезпечивши їм прикриття, усе закінчилося для них національною ганьбою. – Авт.). Другий небезпечний напрямок – із Придністров'я може бути захоплена Одеса, поки вся увага української влади й усі військові зосереджені на Донбасі. Ця загроза може реалізуватися в липні-серпні цього року.

18. Липень 2021 (Апостроф TV). В Україну прийдуть трильйонери з Америки, Європи та Китаю, які скуповуватимуть землю (тут Росс поширює міфи проросійської пропаганди про те, що світові багатії нібито сплять і бачать, як їм скупити всю українську землю. – Авт.). Щойно вони це зроблять, війна на Донбасі одразу закінчиться.

19. Листопад 2021 (Апостроф TV). Війна на Донбасі закінчиться лише тоді, коли помре Путін. Водночас найближчий грудень стане переломним для Росії.

Суперечності в прогнозах характерні не лише для Влада Росса

Заодно ми проаналізували інших українських езотериків, які також з'являлися в українських медіа з прогнозами щодо подій на Донбасі. Ми переконані, що їх було значно більше, однак відібрали найхарактерніші.

Людмила Халанська, астролог:

 • Грудень 2014 (ТСН.ua). У 2015 році не буде прориву, буде ще продовження тих подій, які почались у 2014 році. "Але негатив трохи збавиться, і буде згасання до кінця зими" (знов-таки, а де бої за Дебальцеве? – Авт.). "Однак, оскільки ми всі залежимо від Путіна, я думаю, що 2015 рік ще буде складний, а до 2016-го розрядиться. Рік потрібно потерпіти, саме терпіння для нас буде важливе. Це рік боротьби". "Крим фактично є українським. Зірки говорять, що Крим належить Україні й не можна змінити".
 • Січень 2020 (Вголос). "Починаючи із 2020 року йтиме закінчення військових дій і завершення війни… Це все буде тривати протягом років. Ментальне повернення Донбасу взагалі триватиме дуже довго, але припинення війни відбудеться саме у 2020 році".
 • Листопад 2021 (Главред, Факти.ua). "Путін не нападе. Досить уже лякати нас цим! Спочатку Порошенко маніпулював цією загрозою для утримання народу в покорі. Тепер нова влада за участю "наших західних партнерів" взялася за той самий важіль управління масами".

Людмила Жукова, нумеролог:

 • Січень 2019 (ГолосUA). ​​У 2019 році Україна відновить нормальні відносини із сусідами, зокрема і з Російською Федерацією. В Україні має відновитися мир, до кінця року розв'яжеться позитивно питання з Донбасом. "Сторони підуть на компроміс, бо всі чудово розуміють, що тягнути далі з війною загрозливо".
 • Грудень 2019 (ГолосUA). Загалом в Україні у 2020 році буде конфліктна ситуація. Конфлікти почнуть виникати з різними країнами, які досі добре ставилися до нас. "Війна на Донбасі закінчиться, все буде гаразд, але не для всієї України. У мене вийшло, що Україна буде розрізненою. Але позитиву у 2020 році також буде дуже багато".

Любов Демидас, астролог:

 • Листопад 2014 (ye.ua​​). Війна не закінчилася, вона триватиме ще чотири роки, буде затяжною, але тільки на сході. "У всякому разі у рік Кози, який почнеться 19 лютого 2015-го, військові дії далі не підуть" (А Дебальцеве? – Авт.).

Ганна Цуркан, астролог:

 • Грудень 2014 (ТСН.ua). Мир в Україні настане десь у вересні, "але до цього ми повинні ще трохи поборотися".

Юлія Мечникова, фіналістка п'ятого сезону шоу "Битва екстрасенсів":

 • Жовтень 2014 (Обозреватель). "Сім років триватиме запеклий військовий конфлікт на південному сході, який мігруватиме в бік Харкова та прилеглих областей… Те, що буде смута по всій Україні, – це 100%. Одним регіоном війна не обмежиться… Протягом півтора року ситуація кардинально зміниться, що призведе до хаосу та анархії в Росії".

Сабухі Іманов, фіналіст сьомого сезону шоу "Битва екстрасенсів":

 • Квітень 2020 (Обозреватель). У 2021 році Путіна вже не буде. В Україні найближчим часом відбудеться жорстка зміна влади, епідемія коронавірусу піде на спад, а ось на економіку чекає справжній колапс. Уже влітку спалахне велика війна за участю РФ, США, Ірану, Ізраїлю та європейських країн, відлуння якої відчує весь світ. Сама ж путінська Росія розвалиться на частини, Крим і Донбас повернуться до України, а Китай узагалі зникне з лиця Землі.

За такий прогноз Іманов цілком міг би посісти перше місце в конкурсі "Пальцем у небо" (якби таке змагання існувало). Однак він також є переможцем азербайджанської "Битви екстрасенсів", і це вже не жарт. До речі, "повноцінна особиста консультація" в нього коштує 3000 грн.

На своєму сайті Сабухі Іманов наводить перелік видань, що писали про нього

Прогнози щодо можливого наступу Росії взимку 2022 року

Також ми зробили невеличку добірку прогнозів щодо можливого нападу Росії на початку 2022 року. Тут ми теж бачимо, що більшість прогнозів є позитивними (іноді аж занадто) і – традиційно для астрологів – досить розмитими. Водночас якщо на момент прогнозу ще не було відомо про накопичення російських військ біля наших кордонів і можливий напад, то "езотерики" про них і не згадають.

Альбіна Пономаренко, астролог і "астропсихолог":

 • Жовтень 2021 (znaj.ua). 30 березня 2022 року Україна може здобути воєнну перемогу і повернути втрачені території, можливо навіть Крим (можна й не чекати до кінця березня, щоб зрозуміти, що так скоро Україна Крим не поверне. – Авт.). А 13 липня – це дійсно аспект миру. Для нього цього дня складаються всі умови, а від нас потрібні тільки бажання, сила і воля. Тоді всі питання можна буде розв'язати.
 • Жовтень 2021 (znaj.ua). Початок січня буде неоднозначним, у країні можливі вияви невдоволення. Але 19 січня буде дуже хороший аспект, який повинен розв'язати ці проблеми (в першій половині жовтня, коли Пономаренко давала прогноз, ще не було новин про накопичення російських військ біля українського кордону, тому астролог і не могла знати, що 19 січня хороших аспектів не буде: навпаки, всі тільки й говорили про можливий напад Росії. – Авт.). Проблеми можуть бути пов'язані з ухваленням бюджету або з курсом гривні. "У липні 2022 року можливе примирення ворогуючих сторін як в Україні, так і поза нею. Ймовірно, на Донбас прийде мир або хоча б перемир'я" (а якщо не прийде, в наступному прогнозі можна знову зсунути дати. – Авт.).
 • Січень 2022 (Факти ICTV). Восени-влітку на нас чекає перемога на міжнародній арені. 30 березня – дуже хороший аспект. Він може бути аспектом миру, перемоги чи якихось успіхів на міжнародній арені. Можливо, це буде закріплений крок важливий на шляху до НАТО чи Євросоюзу. Тобто дуже хороші якісь події (цікаво, що б це могло бути. – Авт.).

Валерій Московченко, астролог:

 • Грудень 2021 (ГолосUA). У 2022 році Російська Федерація посилить агресивні дії щодо України. "Путин будет пробовать взять реванш. Тотального я не вижу, но я вижу, что будет попытка прорыва на юге, попытка "организовать" Новороссию. Ситуация будет такая, скажем, достаточно напряженная. Заграница от нас откажется. Нас просто откинут как не справившихся со своей задачей" (навпаки, наші союзники не просто не відмовилися від нас, а й надали безспрецедентну кількість військової та фінансової допомоги. – Авт.). "Зеленский уйдет в 22-м году. Его не будет. В 22-м году будет намного сложнее, чем в 21-м – это раз. Будет обвал гривны. Поэтому я думаю, что нужно будет людям запасать сухари и доллары. Выживание – вот что будет".

У минулій статті ми згадували про українофобські пости та антисемітизм Московченка, тому не дивно, що в його прогнозах стільки "зради" й поширення паніки.

Олена Максимова, астролог:

 • Січень 2022 (gazeta.ua). У лютому на кордонах України загостриться конфлікт. Це стане точкою відліку – до його поглиблення або до згортання війни. Агресія сусіда не переросте в повномасштабне протистояння. 2022 рік найважчий для Росії. Там почне змінюватися влада. Росіянам стане не до нас. Заговорять про розкол країни. 2022-й критичний для Путіна. Люди намагатимуться його усунути, протести стануть регулярні. Конфлікт на Донбасі маємо шанс завершити 2023 року. Європа та Америка дедалі рідше звертатимуть увагу на нас, бо активізуються воєнні дії в інших куточках світу. Наш голос на міжнародній арені звучатиме непереконливо. Гасло розвитку європейської політики 2022 ро­ку – своя сорочка ближче до тіла. Помітимо зневагу держав Європи до інтересів України. Кожен світовий лідер дбатиме про своє. Не варто ­розраховувати на підтримку старих друзів. Навіть прибалтійські партнери на де­який час відвернуться.

Катерина Соляник, астролог:

 • Січень 2021 (Главком). Військова агресія з боку східного сусіда, найімовірніше, не відбудеться.

Магдалена Мочіовські, мольфарка, фіналістка п'ятого сезону шоу "Битва екстрасенсів":

 • Грудень 2021 (Обозреватель). Війна на Сході України продовжуватиметься, проте ситуація покращиться – території потроху почнуть повертатися під контроль Києва.
 • Січень 2022 (Факти ICTV). У 2022 році Москва не полишить своїх загарбницьких планів щодо України. Однак на повномасштабну війну в Кремлі не наважаться: "Не треба боятися ворога, бо він як той вовк. Якщо будемо його боятися, то краще в ліс не ходити. Ні холоду, ні голоду, ні війни не буде, повномасштабної війни". Дефолту, енергетичної кризи чи нових протестів в країні не станеться.

Прогнози астрологів не відрізниш від новин на сатиричному сайті

У січні 2022 року сатиричне видання "Панорама" (аналог українського сайту "UaReview") опублікувало новину із заголовком "Павло Глоба: Путін відкладе напад на Україну, поки Марс не вийде з Козорога". І хоча в цьому разі цитати найвідомішого російського астролога цілком вигадані, пересічний читач, що вірить в астрологію, навряд чи відрізнить ці жартівливі "передбачення" від десятків інших прогнозів Глоби, приправлених астрологічними термінами.

А вже за кілька днів після виходу новини на сайті "Панорами" цей фейковий прогноз Глоби в ефірі федерального російського каналу всерйоз поширював військовий оглядач "Комсомольської правди", цілий полковник у відставці Віктор Баранець. Звичайно, це, м'яко кажучи, не перший випадок, коли на російському телебаченні озвучили відверту маячню, але це хороша ілюстрація того, як легко й невимушено розходяться псевдонаукові тези на широку аудиторію.

Останніми роками астрологія в українських медіа занадто далеко вийшла за межі порівняно невинних гороскопів і стала підміняти думку військових експертів, економістів, медиків. В езотериків беруть розлогі інтерв'ю, де вони коментують війну на Донбасі, курс гривні та рекомендують недоведені способи лікування від коронавірусу.

Сподіваємося, зібрані нами приклади неадекватності астрологічних прогнозів спонукатимуть головних редакторів згадати нарешті про справжнє завдання журналістики – донесення якісної та конструктивної інформації, яка допоможе громадянам ухвалювати важливі рішення в найкритичніші моменти.

Олександр Оксимець, для ІМІ

Liked the article?
Help us be even more cool!