ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Битва екстрасенсів з коронавірусом. Як астрологи та езотерики "проґавили" пандемію

19.01.2022, 11:07
Фото – pexels.com / Alina Vilchenko
Фото – pexels.com / Alina Vilchenko

Ми живемо в дуже швидкоплинному світі. Наприклад, ще три тижні тому ніхто не міг передбачити масштабної кризи в Казахстані. Що вже казати про пандемію, в якій, до речі, ми перебуваємо вже практично два роки.

Згідно з даними Інституту соціології НАН України, українці довіряють астрологам навіть більше, ніж політикам. Можливо, рівень довіри змінився б, якби люди частіше звіряли прогнози з реальністю.

Назад у майбутнє

Якщо подивитися на прогнози астрологів, нумерологів та інших езотериків кінця 2019 року, виявиться, що значна частина з них обіцяла, що 2020-й буде успішним та безпроблемним роком, зокрема багатим на подорожі. Водночас певна кількість цих "спеціалістів" прогнозувала і різноманітні кризи: від війн до фінансової нестабільності та екологічних катастроф, однак абсолютно ніхто не зміг сказати, що в усьому світі уже в березні оголосять глобальну пандемію коронавірусу і практично весь рік люди сидітимуть удома.

Так, через кілька днів після оголошення пандемії Павло Глоба, один з найвідоміших на пострадянському просторі астрологів, запевняв, що в тотальну пандемію вірус не переросте, а пік захворювань зафіксують у період від 4 до 10 квітня 2020 року. 

Коли Глобу невдовзі запитали, чому ж він не передбачив пандемії, але нароздавав купу інших прогнозів, що не збулися, він не зміг придумати нічого кращого, ніж відповісти, що про пандемію його не запитували.

Здавалося б, Глоба, який займається астрологією вже понад 30 років, мав би точно розгледіти якісь підказки на небі, але ні – його прогнози такі ж відірвані від реалій, як і прогнози його колег по цеху.

Принцип астрологічних прогнозів у тому, щоб казати максимально розпливчасті тези, які підійдуть більшості людей, а якщо й не підійдуть, то нічого страшного – пощастить наступного разу (або ще краще: запропонують прийти на особисте приймання).

Та іноді астрологи чи нумерологи роблять прогнози про те, що можна легко перевірити з часом – наприклад, хто переміг на виборах або чи закінчилася пандемія певного місяця.

Однак журналісти замість того, щоб проаналізувати попередні прогнози "експертів" і порівняти їх з тим, що ж насправді з того всього справдилося, натомість пропускають цей етап і знову дають їм слово, щоб ті напрогнозували чергову порцію маячні.

Одна річ, коли астрологи складають розпливчасті поради типу рекомендацій займатися спортом, присвятити час своєму духовному розвитку або ж не ухвалювати важливих рішень щодо роботи в понеділок після обіду, а інша – коли вони цілком серйозно коментують ситуацію з пандемією чи переконують, що переможе певний кандидат. Водночас астрологи у своїх передбаченнях часто вдаються до політологічних оцінок, прикрашаючи їх космічними термінами.

Кейс Влада Росса – найпопулярнішого українського астролога

Розглянемо Влада Росса. На власному сайті він називає себе "міжнародним астрологом вищої категорії та астрополітехнологом". Росс вважається чи не найпопулярнішим українським астрологом, його часто називають учнем Глоби. Кількість його інтерв'ю та виступів вимірюється сотнями.

Політичні прогнози Росса зазвичай дивним чином збігаються з поглядами власників видань, яким він ці самі прогнози озвучує. Водночас Росс робить прогнози абсолютно на будь-які теми: від політики та економіки до того, хто стане чемпіоном світу з футболу.

З появою коронавірусу Росс почав роздавати передбачення про те, коли закінчиться пандемія та винайдуть вакцину. Більшість прогнозів Росса не збувається, але це не заважає йому регулярно писати про свої успішні передбачення (він навіть переконував, що передбачив пандемію, хоча це не так).

Усе, що сталося, було передбачене Владом Россом. Скриншоти з його Facebook-сторінки

Після початку пандемії Росс навіть давав антинаукові поради щодо лікування коронавірусу, пропонуючи… пити коньяк:

На своїй Facebook-сторінці Влад Росс регулярно "стібеться" з вакцинації:

Скриншоти з Facebook-сторінки Влада Росса

Він також поширює фейки про вакцини:

Усі ці фейки були спростовані незалежними фактчекерами. Скриншоти зі сторінки Влада Росса

Такі маніпуляції та фейки, що звучать з вуст відомих людей (а особливо якщо їх публікують популярні ресурси), можуть відлякати певні категорії людей від вакцинації або ж посилити недовіру до заходів влади з протидії пандемії. Що потім виливається в один із найвищих у світі рівнів смертності від ковіду.

Але найбільше Росс відомий тим, що з року в рік пророкує смерть Путіна і розвал Росії:

Уже багато років Влад Росс грає на побажаннях багатьох українців, однак Путін усе ніяк не вмирає. Утім, подібні прогнози дають і інші астрологи, зокрема учасники "Битви екстрасенсів" Юлія Мечникова (1, 2, 3), Сабухі Іманов (1) та інші

Роль "Битви екстрасенсів" у легалізації езотериків

Неабияку роль у легалізації та популяризації різноманітних "магів", тарологів та "чаклунів" відіграло псевдонаукове шоу "Битва екстрасенсів", перший сезон якого вийшов ще далекого 2007 року. За нашими підрахунками, за 21 сезон лише українського варіанту програми свою порцію слави отримали щонайменше 136 українців (ще 100 учасників представляли інші країни, насамперед Росію). Участь у шоу легко конвертується в популярність та увагу ЗМІ, а потім і в особисті приймання та онлайн-консультації. ЗМІ регулярно просять так званих екстрасенсів зробити прогноз стосовно того, чого очікувати наступного року, хто переможе на виборах, що буде з курсом гривні або чи закінчиться війна на Донбасі.

І знов-таки багато з учасників шоу постійно коментують політичні, економічні та медичні теми.

І хоча астрологія вважається псевдонаукою, це не заважає українським ЗМІ у гонитві за трафіком з дивною періодичністю брати коментарі в різноманітних пройдисвітів.

Деякі ЗМІ дозволяють астрологам (а особливо учасникам "Битви екстрасенсів") нести будь-яку нісенітницю. Скриншоти із сайтів "Обозреватель", "РБК-Україна" та "Главред"

Популярні онлайн-медіа часто мають цілі розділи про астрологію, де регулярно публікують як досить невинні гороскопи, так і підміняють думку справжніх галузевих експертів коментарями людей, які, як їм здається, можуть бачити майбутнє. І ось уже вас переконують, що коронавірус "рукотворний" і "штучний", пандемія закінчиться влітку, а вакцина з'явиться вже за кілька місяців (а дехто, навпаки, переконує, що ніколи не з'явиться).

Характерно, що моніторинги Інституту масової інформації фіксують пряму залежність: що більша кількість гороскопів та астрологів на сайті, то нижчим є дотримання журналістських стандартів. Неможливо нехтувати стандартами лише в чомусь одному, тому поряд з коментарями різноманітних езотериків часто поряд іде джинса, клікбейтні заголовки та маніпулятивні й фейкові новини.

І навпаки, серйозні медіа, що поважають своїх читачів, уникають низькоякісного астрологічно-екстрасенсорського контенту. До цих медіа, зокрема, належать: "Українська правда", Liga.net, "BBC Україна", "Тексти", Суспільне, Громадське, "Бабель", "Український тиждень", "Заборона".

Меркурій крутиться – баблішко мутиться

Той же Влад Росс радить своїм читачам не читати прогнозів у ЗМІ, а ходити на особисті приймання до астрологів.

Астрологічний бізнес завжди приносив хороші прибутки. Так, у 2018 році американці витратили понад $2 млрд на послуги з передбачення майбутнього, включаючи астрологію. Після початку пандемії астрологія переживає справжній бум. Розробник Nebula — одного з найпопулярніших астрологічних додатків — пояснював це так: «Соцмережі народжують невпевненість у собі, а пандемія коронавірусу підсилює тривогу за майбутнє. Люди турбуються, не знають, що робити, впадають у депресію. Вони шукають моральної підтримки й опори та знаходять її в астрології». Додаток Nebula за три роки встановили 3 мільйони разів, а дохід розробників становить $1 млн на місяць. При цьому в одному лише App Store 5000 тематичних додатків, але оскільки програми нічим не відрізняються, то Apple обмежив можливість додавати нові.

Основний прибуток астрологи заробляють на приватних консультаціях. Однією з найпопулярніших послуг є складання натальної карти (персонального гороскопа, побудованого з урахуванням дати та місця народження). Ця карта нібито потрібна для точніших прогнозів. Утім, дослідження понад 2000 людей, народжених з інтервалом менш ніж одна хвилина, не підтвердило, що між ними існують якісь подібності.

Кожен астролог має широкий асортимент "зіркових" послуг

Для порівняння: приймання в психотерапевта чи психолога, тобто професіоналів з вищою освітою, обійдеться вдвічі дешевше.

Іноді послуги астрологів доходять до смішного: хочете відповідь "Так" або "Ні" на ваше запитання – будь ласка, з вас 100 грн. Скриншот зі сторінки "провідного астролога України Валерія Московченка"

До речі, про Московченка. Навіть якщо закрити очі на його сумнівні прогнози (на 2020 рік він пророкував масовий виїзд (!) українців за кордон, що зараз, звичайно, нічого, крім сміху, не викликає), то ми побачимо дуже цікаві речі: тут і українофобські пости про "бандерівський шабаш" та "недорозвинених вуйків, що повилазили з хуторів", і антисемітизм (подібне ми бачили й у представників антивакцинаторського руху). 

Скриншот зі сторінки астролога Валерія Московченка

Останнім часом з'явились і нові види "спеціалістів"

Кейс Джессіки Адамс, що нібито передбачила коронавірус, але проґавила появу вакцин

Не тільки в Україні інтернет переповнений клікбейтними заголовками про астрологів, що нібито передбачили коронавірус. У такому контексті на Заході, наприклад, часто згадують британську астрологиню Джессіку Адамс.

У листопаді 2019 року вона писала у своєму блозі про те, що в березні 2020-го можуть з'явитися комп'ютерні та людські віруси (хоча про небезпеку появи небезпечного вірусу говорив ще у 2015 році Білл Гейтс "лялька вуду" антивакцинаторів та конспірологів).

Проблема лише в тому, що в березні 2020 року жодний вірус не виникав (цей час ми всі пам'ятаємо як дату, коли було оголошено про пандемію). За даними вчених, Covid-19 з'явився, найімовірніше, на початку жовтня – у середині листопада 2019 року, тобто саме тоді, коли Адамс писала свій блог. 

Відкинемо жарти й поглянемо, що говорила Адамс у жовтні 2020 року: виявляється, вакцина проти COVID-19 винайдена не буде, а "ми всі просто навчимося жити з ним як зі СНІДом". Та не так сталося, як гадалося: вже через кілька місяців після цих "прогнозів" у Європі почнеться масова вакцинація. "Я завжди могла бачити світ духів і знаю про речі до того, як вони відбулися", – казала Адамс британському таблоїду "Daily Mail", та чомусь духи не підказали їй, що вже тривають випробування вакцин проти провідних фармацевтичних компаній світу.

Астрологія (як, до речі, і гомеопатія, доказовість та ефективність якої приблизно на тому ж рівні) може здатися невинною забавкою, але лише до того моменту, поки людина для розв'язання своїх проблем не заміняє думку спеціалістів – медиків, психологів тощо – порадами тих, хто нібито має екстрасенсорні властивості.

Олександр Оксимець, для ІМІ

Liked the article?
Help us be even more cool!