ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Битва за православну церкву. Хто хайпує на УПЦ та її (не)звʼязках з росіянами?

30.08.2024, 13:30
Яна Машкова

Президент України Володимир Зеленський на 33-й День Незалежності підписав закон про заборону діяльності РЦП в Україні та в промові зазначив, що "українське православ’я сьогодні робить крок до визволення від московських чортів". Напередодні 20 серпня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 "про заборону релігійних установ, пов’язаних із Росією". Це, власне, викликало в мережі активне обговорення, що буде з УПЦ, яка раніше офіційно мала приставку "московський патріархат", парафіянами та священниками цієї церкви. До речі, цю приставку належності до Росії використовують досі, а в самій УПЦ під керівництвом митрополита Онуфрія заперечують усі звʼязки з росіянами.

Що ж насправді під забороною?

Показники в Google Trends свідчать про те, що українці найчастіше формували запит у пошуці саме як про заборону УПЦ, а не РПЦ, як ішлося в законі.

Цифри показують популярність пошукового терміна відносно найвищої точки на графіку для певного регіону та періоду часу. 100 – це пік популярності терміна. 50 – популярність терміна вдвічі менша, 0 – було замало даних про цей термін 

Це також пов'язане з тим, що здебільшого українські медіа все ж спрощували у своїх заголовках інформування про заборону діяльності РПЦ на території України та відразу писали, що ця заборона стосувалася УПЦ, хоча в законі про це жодного слова.

  • "Заборона УПЦ МП в Україні: Зеленський підписав закон" (УНІАН)
  • "Зеленський підписав закон про заборону УПЦ МП" (NV)
  • "Парламент заборонив діяльність Московського патріархату в Україні" (ТСН)
  • "Зеленський підписав закон про заборону УПЦ МП" (24 канал)

Втім, деякі редакції намагалися розібратись, у чому річ та чи загрожує УПЦ на чолі з Онуфрієм закон про заборону РПЦ на території України. До прикладу, редакція "ВВС Україна" оперативно випустила лонгрід з додатковими поясненнями та експертизою релігієзнавців, експертів, і, власне, для балансу взяли коментар у представника УПЦ митрополита Климента, який повідомив, що "новий закон іде всупереч українській конституції та низці зобовʼязань України, які вона має дотримуватися за міжнародними угодами, у тому числі і на шляху до інтеграції в європейський простір". 

  • "Рада заборонила російську церкву. Що буде з УПЦ і як це працюватиме" (ВВС Україна)

Водночас редакція "Ліги" на своєму ютубі опублікувала православний батл між УПЦ та ПЦУ, де священники дискутували щодо належності УПЦ до російської церкви. 

Втім, траплялися цитування прихильників УПЦ. Так, у редакції проросійського медіа "Страна", яке перебуває під санкціями, вирішили цитувати пост Вадима Новинського, який є водночас меценатом УПЦ, що, з його слів, новий закон мав політичний характер. 

Скриншот ІМІ матеріалу підсанкційного сайту "Страна"

Варто зазначити, що в матеріалі відсутній баланс точок зору або хоча б доладний бекграунд для прояснення, що відбувається. Втім, чому дивуватися, це дуже в стилі цього видання.

Якщо говорити про інформування нішевих медіа, то в редакції "Релігійно-інформаційної служби України" вирішили дещо зманіпулювати, оскільки в першоджерелі новини був нейтральніший заголовок. Власне, також є питання до джерела інформації. Адже в новині редактори стрічки посилаються на гугл-док з підписантами та на форму зі збиранням підписів. Втім, невідомо, хто є ініціаторами цієї заяви, та неможливо ідентифікувати, чи точно підписанти є "вірянами та священниками УПЦ".

  • "Віряни та священики УПЦ МП закликають митрополита Онуфрія виконати вимоги держави та вийти із РПЦ" (РІСУ)

До речі, ще рік тому дослідники ІМІ фіксували, що в матеріалах, які стосувались Української православної церкви (УПЦ), понад 82% текстів в онлайн-медіа мали негативне емоційне забарвлення. Експерти фіксували, що матеріали супроводжувались емоційною лексикою, мали ознаки мови ворожнечі та порушення журналістського стандарту відокремлення фактів від коментарів.

А 2018 року дослідники ІМІ фіксували, що близько 50% джинси в українських медіа становили матеріали на користь УПЦ МП. Тоді найчастіше новини та компліментарні репортажі стосувалися хресної ходи та святкування чергової річниці Хрещення Русі. Війна кардинально змінила ситуацію.

"Ми, не ми". Чому церква УПЦ  має страх щодо нового закону? 

Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесла зміни до свого статуту, щоб дистанціюватися від РПЦ. Однак, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті (ДЕСС), УПЦ не розірвала церковно-канонічного зв'язку з Російською православною церквою. 

До речі, у травні 2022 року РПЦ відразу висловилася про те, що між російською церквою та УПЦ зберігається єдність і російські священники надалі молитимуться за "єдину православну церкву", оскільки УПЦ "не розкольніки". Водночас російська церква дуже активно співпрацює зі своїми пропагандистами, це неодноразово фіксували експерти ІМІ у своїх моніторингах. Власне, російська церква в обличчі патріарха Кіріла благословляла російських військових на війну та обіцяла анулювання їхніх гріхів у разі смерті. Тому в російської церкви є багато причин щоразу публічно топити за УПЦ, навіть коли УПЦ сама цього не хоче.

З цікавого: в мережі став популярний хештег #УПЦ_ЦЕ_МИ, під яким віряни, представники церкви публікують як дописи про підтримку УПЦ, новини та емоційні пости з прихильниками чи, навпаки, "чорні списки" противників. Неочікувано, що в локальній парафії на Хмельниччині навіть встигли висловитися, що нічого боятися, оскільки вони не мають жодного стосунку до РПЦ. 

За кого вболівають росіяни?

На темі "заборони УПЦ" навіть устиг попіариться нардеп (екс "Слуга народу") Артем Дмитрук. З відкритих джерел відомо, що нардеп є ​​іподияконом УПЦ, та, власне, у своїх соцмережах він публікує часто фотографії з літургії або вітає з православними святами. Втім, нещодавно нардеп незаконно перетнув державний кордон України та повідомив, що його та родину переслідують через релігійні переконання та прихильність до УПЦ. З відкритих джерел також відомо, що нардеп Дмитрук був відвертим антивакцинатором та критикував операцію ЗСУ в Курській області. Проте його заяви та пости на телеграм-каналі активно цитуються в російських медіа та дискредитують Україну як державу, яка начебто порушує конституційні права.

Окрім Дмитрука, росіяни також цитували очільника католицької церкви Папу Римського, який традиційно висловив своє занепокоєння щодо закону, що забороняє діяльність в Україні Російської православної церкви. Втім, на останній пресконференції, 27 серпня, Зеленський відповів: якщо робити паузу в інформаційній роботі, то цей простір заповнить Росія. І додав, що РПЦ за кордоном працює потужно.

 Хто використовує УПЦ для медіакілерства?

Здається, не минає жодного тижня, щоб про Петра Порошенка не згадали в анонімних телеграм-каналах. Щоправда, за спостереженнями дослідників ІМІ, ці згадки ще жодного разу не були позитивними чи хоча б трохи компліментарними. 

Здебільшого Порошенка згадують під соусом мочилова. У попередніх моніторингах експерти ІМІ фіксували, що псевдоексперти та чорні політтехнологи шукали приводи коментувати життя та політичні справи Порошенка, щоправда всі ці згадки мали ознаки чорного піару. В іншому моніторингу експерти ІМІ фіксували, що серед лідерів думок Порошенко посідає першість за кількістю меседжів з мовою ворожнечі в анонімних телеграм-каналах.

Так, під інфоприводом нового закону про заборону діяльності РПЦ в Україні анонімні телеграми працювали над серією негативних постів щодо належності Порошенка до УПЦ, неначе той є цілим дияконом. Для створення негативного образу Порошенка використовувалася серія постів, які розкидалися сіткою телеграм-каналів.

Традиційно до таких замовних постів додають експерта, який начебто має питання до діяльності Порошенка. 

Втім, соратник Порошенка, нардеп від ЄС Ростислав Павленко, оприлюднив допис, що такими чорнухами та вигадками про Порошенка від 2019 року займається Андрій Портнов, який "сидить на Банковій". Він також зазначив, що адвокатка, яка надсилає запити щодо Порошенка, мала раніше прізвище Портнова та працювала в юридичній компанії, що належала її брату Андрію Портнову.

Низка українських медіа встигла поставити до себе в стрічку новин матеріал з ознаками джинси та чорного піару проти Порошенка. Ідентичний текст на цих ресурсах розміщено з порушенням журналістських стандартів: балансу думок та джерел інформації, а також наявні оціночні судження.

Втім, невідомо, наскільки Порошенка засмучує телеграмне та медіакілерство, бо він уже встиг розмістити матеріал з ознаками джинси на "Цензорі" та повідомив, що вітає з десятирічною боротьбою за заборону УПЦ. До речі, на своєму фейсбуці Порошенко вітав із забороною РПЦ.

  • "Заборона УПЦ МП в Україні є перемогою, за яку боролися понад 300 років, – Порошенко" (Цензор)

Раніше ІМІ готував Рекомендації для медіа, як етично висвітлювати матеріали, що стосуються чутливих тем, зокрема релігійних

  • Українським редакціям необхідно уникати емоційної лексики, кличок, прізвиськ щодо певної релігійної групи, навіть якщо в суспільстві її не респектують.
  • Намагайтеся не висвітлювати неповнолітніх осіб у чутливій темі, особливо не заблюривши їхнє обличчя або іншу інформацію, яка дозволить ідентифікувати їх.
  • Уникайте коментарів від людей з порушенням психічного здоров'я. Уникайте узагальнень ("усі парафіяни вірять, що дамба-галушка врятувала Київ").
  • Підготуйте для аудиторії конструктивні матеріали, ймовірно такі матеріали допоможуть краще розібратися в питанні щодо певної групи осіб, які згадуються в чутливій темі, і, головне, допоможуть розібратися парафіянам, які могли стати жертвами маніпуляцій або залякування.
  • Якщо не знаєте, як писати на чутливу тему, звертайтеся до Кодексу журналістської етики.
Liked the article?
Help us be even more cool!