ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Біла магія та антитіла коронавірусу: що і як пишуть про науку українські онлайни – дослідження ІМІ

09.06.2020, 13:06

Ілон Маск успішно запустив у космос двох астронавтів і навчив ракети повертатися додому на станцію. У цей час українські медіа запускають у маси лайфхаки ー щоб обдурити онкологію, варто сісти на дієту з імітацією голодування. Як тобі таке, Ілоне Маск? Але до цього повернімося згодом.

Читачам всеукраїнських популярних онлайн-медіа шукати матеріали про науку в стрічці новин не варто. Їх там мізерна кількість. Натомість можна натрапити на серію астрологічних прогнозів на всі випадки життя. Експерти ІМІ зафіксували, що в моніторинговий період середній показник новин про науку в українських онлайн-медіа становив лише 1,3%*.

Найбільшу кількість матеріалів про науку, дослідження, експерименти або ж науково-популярні новини було зафіксовано на сайті Суспільного – 4% (із загальної кількості новин у стрічці в моніторинговий період), на "Обозревателі" – 3,8% та на "Дзеркалі тижня" – 2,8%. Водночас експерти не зафіксували жодного матеріалу про науку на сайтах "Знай" та "Інтерфакс-Україна".

Одним із найважливіших висновків моніторингу є те, що українські експерти, науковці та дослідники коментують лише кожен п'ятий науковий матеріал (20,3%). Водночас на сторінках українських онлайн-медіа переважають коментарі від іноземних науковців (79,7%).

ЩО ПИСАЛИ ПРО НАУКУ УКРАЇНСЬКІ МЕДІА?

За даними моніторингу, найпопулярнішою темою, яка стосувалася досліджень, експериментів та науки, стала тема здоров'я. На неї припало 51,9% матеріалів із загальної кількості новин про науку.

У період, коли світ навчається вживатися з пандемією Covid-19 та невтішними наслідками, вчені всього світу досліджують теми вакцинації, роблять експерименти та висувають свої дослідження. Українські медіа активно перепощували новини з іноземних ресурсів про наукові дослідження щодо коронавірусу. Так, 38,8% загальної кількості наукових матеріалів стосувалися Covid-19. Це не дивно, оскільки, за даними досліджень ІМІ, новини про ситуацію з коронавірусом становлять майже третину загальної кількості новин в українських медіа.

Не коронавірусом єдиним були наповнені новинні стрічки: журналісти готували матеріали про здоров'я на різні теми та брали ексклюзивні коментарі в українських лікарів: 

А також перекладали іноземні матеріали на різні теми:

Крім того, траплялися дослідження, що стосувалися психічного здоров'я:

Видання "УНІАН" також опублікувало матеріал з ознаками замовності, позначений неналежним маркуванням "НК". Матеріал стосувався дитячого вигодовування та користі постбіотиків. Щоправда, в самому матеріалі не було посилання на дослідження: вони були доступні лише після переходу на сайт компанії – замовника матеріалу.

Друга популярна тема про науку стосувалася космосу – 17,7% загальної кількості матеріалів.

Здебільшого всі матеріали про космос та астрономію перекладалися з іноземних ресурсів:

У моніторинговий період на порядку денному було зафіксовано новини про те, що астрономи помітили народження нової планети:

А також популярною була новина про запуск космічного корабля Space X:

Під час моніторингового періоду експерти ІМІ не натрапили на дослідження / експерименти українських вчених щодо космосу та астрономії і зафіксували лише один матеріал, у якому було подано коментар українського науковця, викладача кафедри астрономії та фізики космосу КНУ Володимира Решетняка

Не менш важливою була тема про технології та ІТ – 13,5% новин (із загальної кількості новин про науку).

Коронавірус не тільки змусив дослідників у сфері медицини працювати над дослідженнями, а також українських вчених КПІ. Дослідники здійснили моделювання в нейронній мережі й побачили зниження швидкості поширення пандемії коронавірусу в України.

Інші студенти в компанії Microsoft у межах програми Microsoft Student Partner створили бота, який допомагає вчителям ефективніше перейти на дистанційне навчання через сервіс Microsoft Teams. Під час кожної комунікації бот навчається на нових запитаннях від користувачів і в такий спосіб покращує якість відповіді. 

Також розробники з Харкова перекваліфікувалися під умови коронавірусу та створили тунельну (наскрізну) кабіну для дезінфекції людей на вході в приміщення. Зі слів розробників, "дезінфектор" може за годину обробити до 500 осіб:

Окрім наукових досліджень щодо коронавірусу, були новини про те, що китайські вчені створили біотичне око, яке має здатність функціонувати як справжнє:

Не обійшлося без новин про роботів. Новий робот-пес уміє пересуватися всіма видами місцевості, тому новозеландська компанія навчає його випасати овець і стежити за фермами. 

Також були дослідження про тварин та комах – 5% загальної кількості новин про науку. Всі новини стосувалися іноземних досліджень та експериментів, тому українські вчені їх не коментували. Трішки менше писали про археологію (4,6%), природу (4,2%) та 1,9% – про екологію із загальної кількості новин про науку, дослідження та експерименти.

НАУКА vs ФЕЙКИ

Трішки невтішні результати про матеріали із сумнівною якістю або ж фейками, які подаються читачеві під науковим соусом.

Майже кожна третя новина (36,1% загальної кількості матеріалів про науку) містила дезінформацію, фейки, була псевдонауковою чи не мала досить джерел, щоб переконати, що вона є достовірною.

Лідером серед псевдонаукових новин стали астрологічні прогнози. Найчастіше на астрологічні прогнози та передбачення білих магів можна було натрапити в новинних стрічках УНІАНу. Значно менше їх було на сайтах "Обозреватель", "Сегодня", "Знай", "Страна" та "24 канал". Журналісти УНІАНу інтенсивно готували контент астрологічних прогнозів. Так, за добу на цьому сайті може вийти до десяти "астрологічних" матеріалів. Водночас кожен матеріал унікальний і спонукає натиснути на всі лінки якнайшвидше. Власна статистика УНІАНу демонструє, що один такий матеріал у середньому переглядається понад 50 тисяч разів.

Матеріали на суспільно-політичну тематику на УНІАНі отримують значно менше переглядів. Можливо, сайт просто знайшов свою нішу і час подумати над перекваліфікацією?

Також траплялися новини з легендарними "британськими вченими", які самі шоковані, що могли колись таке казати. До прикладу, працівники "Знай" зробили скрін допису (без посилання) з фейсбука "українського підприємця і блогера Олександра Деркача", і, з його слів, британські вчені говорять про антитіла до коронавірусу.

Найцікавіше, що в цій новині немає посилання на дослідження, немає назви дослідницького інституту або прізвищ учених, та й саму новину створено з посту із соціальної мережі. Є маленька надія, що працівники "Знай" тренують у читачів критичне мислення, хоча це не точно.

Ще один випадок – із сайту "Інтерфакс-Україна". Журналісти підготували новину про спільний проєкт дослідників Гарварду та Массачусетського технологічного інституту про розроблення маски, яка сигналізує і реагує на коронавірус. Чудова новина, однак не зазначено, як називався проєкт, немає посилання на сам дослід чи першоджерело. Єдине, що зазначено, – про це "пишут англоязычные СМИ". Цього не досить, оскільки не можна перевірити, наскільки правдивою і достовірною є ця інформація.

Ще одне "дослідження" на УНІАНі стосувалося здоров'я, зокрема інтимного. Щоправда, журналісти УНІАНу посилаються на російський журнал "Cosmo", який, зі свого боку, не посилається ні на кого. Та й про дослідників нічого невідомо, хоча журналісти оголосили підрахунок потенційного спалених калорій та кількість м'язів, які будуть прокачані. 

А коли здається, що все йде шкереберть, то це лише тому, що не намагалися щось змінювати, наприклад на "Сегодня" опублікували новину:

Білий маг Євгенія Лісіцина "тричі змінювала своє прізвище, а її дочці вистачило одного разу". Тому, зі слів мага, зміна прізвища повністю змінює людину, а секрет цього – "у коді долі". 

В іншій редакції також не соромилися "підсувати свиню" своїм читачам. Наприклад, у матеріалі на "Обозревателі" в розділі "Кулінарні новини" пропонують онкохворим дотримуватися дієти, яка імітує голодування. Журналісти переконують, що це дослідження неназваних "вчених зі США та Італії". 

Водночас журналісти не опублікували посилання на першоджерела, не зазначили назв наукових інституцій, прізвищ фахівців, назви дослідницької групи, вибірки експерименту, похибки тощо. Згідно з інформацією, яку надали ІМІ в ДССУ, в Україні 2018 року від онкологічних пухлин померло 78 597 українців. Тому питання не лише до читачів, щоб навчалися медіаграмотності, а також і до тих, хто готує щодня такі новини. Чи відчувають журналісти й редактори етичну відповідальність за свої "псевдонаукові дослідження"?

* Аналіз проводився в 19 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (десять найрейтинговіших та дев’ять ЗМІ, що підписали меморандум Медіаруху про дотримання професійних стандартів): obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, znaj.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М), bykvu.com (M), suspilne.media.

Моніторинговий період 18–24 травня 2020 року.

**Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!