Барометр свободи слова за травень 2025 року

У травні експерти Інституту масової інформації зафіксували 10 випадків порушення свободи слова в Україні. Такими є дані щомісячного моніторингу ІМІ “Барометр свободи слова”.
За травень ІМІ зафіксував чотири злочини проти медіа та журналістів, які скоїла Росія. Це випадки обстрілів та погроз журналістам, а також кібератаки на сайти медіа.
Протягом травня загинули троє медійників:
- В’ячеслав Кобржицький – військовий, автоспортивний коментатор Setanta, про загибель стало відомо 1 травня 2025 року, загинув на Донеччині.
- Василь Довбуш – військовий, колишній медійник ТРК “Люкс” та 24 каналу. Загинув 6 травня 2025 року під час виконання бойового завдання в Сумській області, біля села Могриця.
- Богдан Лисенко – загинув у боях на запорізькому напрямку 13 квітня 2025 року. Його журналістська діяльність охоплювала десятки публікацій у всеукраїнських та регіональних медіа – “Факти”, “КП в Україні”, “Субота”, “Ехо”.
Так, у травні росіяни атакували дроном журналістів “Суспільне Донбас” – головного редактора Андрія Крамченкова та журналіста Владислава Уколова – під час запису інтерв'ю в селі Родинське (Донецька область). Вони були в бронежилетах чорного кольору та з наліпками “Преса”. Журналісти не постраждали.

Порушення свободи слова в Україні за травень 2025 року
Воєнний кореспондент проєкту Радіо Свобода “Донбас.Реалії” Сергій Горбатенко отримав погрози фізичною розправою та зазнав цькування в проросійських телеграм-каналах Донецької області. Це почалося після відео, створеного редакцією до других роковин російської окупації Бахмута.
Кібератаки зазнала “Українська правда”: 9 травня зловмисники, скориставшись поштовим сервісом для розсилання листів Клубу УП, від імені медіа розсилали листи з російським спамом. У листі нібито від УП росіяни вітають українців зі своїм днем перемоги, який вони називають “нашей общей Победой”. Зламу також зазнав сайт Кримськотатарського Ресурсного Центру, який фіксує злочини РФ. Його зламали напередодні Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня. В організації зазначили, що на сайті публікували матеріали, що розповідають правду про злочини, скоєні РФ проти кримськотатарського народу, та інформували світ про нинішні репресії в окупованому Криму.
Водночас ІМІ зафіксував шість випадків порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України. Це випадки погроз, непрямого та юридичного тиску, а також кібератаки.
Так, про погрози заявили:
- Редакція релокованого з Бахмута (Донецька область) “Вільного радіо” – від речника Київської міської військової адміністрації Євгена Ієвлєва. Посадовець відреагував на матеріал видання, у якому йшлося про статки працівників ТЦК Донеччини за 2024 рік, зокрема серед фігурантів тексту був і його батько. Ієвлєв використовував нецензурну лексику щодо автора матеріалу та погрожував розбити обличчя.
- Ведуча Громадського радіо Мар'яна Чорнієвич отримала листа з погрозами після прямого ефіру програми “Той самий ранок”, де однією з тем обговорення в ефірі було ставлення українців до 9 травня та викладання теми Другої світової війни в школах. Кіберполіція встановила, що їй погрожував прихильник Росії, який проживає на тимчасово окупованих територіях України.
- Житель Миколаєва погрожував зброєю журналістам місцевого видання “МикВісті”, які знімали 26 травня перебіг ремонтних робіт в історичній будівлі по сусідству. Поліції чоловік пояснив, що вважає журналістів навідниками й після того, як вони фотографують, туди потім атакує РФ. Заяву про злочин журналісти вирішили не писати.
Сайт “Рівненські новини” вчергове опублікував дискредитаційний матеріал щодо “Четвертої влади” й назвав читачів медіа недалекими. У тексті міститься низка образ на адресу видання, яке сайт називає “бульварним виданням” і “шарашкіною конторою”. Також у публікації вдаються до персональних нападок на головреда Володимира Торбіча, звинувачують його у зневазі до військових, зборі коштів на підтримку редакції з використанням зборів для ЗСУ, називають “бусінкою”.
“Сила правди” заявила, що директор комунального підприємства “Луцькводоканал” Віктор Гуменюк, який є фігурантом їхніх публікацій, намагається присвоїти назву видання. Він намагається зареєструвати торговельну марку “Сила правди”, подавши відповідну заявку до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій у липні 2024 року. Редакція запитала в посадовця, навіщо йому торговельна марка саме з такою назвою, а також чи намагається він у такий спосіб перешкодити журналістській діяльності або ж помститися за критичні публікації. На всі три запитання посадовець, взявши паузу, відповів одним словом: “Дякую”.
Сайт LIGA.net зазнав масованої DDoS-атаки після колонки консультантки зі стратегічних комунікацій Надії Потоцької про ціннісні розломи в українському суспільстві на тлі конфлікту навколо блогерки Анни Алхім. У колонці авторка аналізує скандал навколо Алхім як вияв глибшого конфлікту цінностей в українському суспільстві. Авторка наголошує, що мовне питання та споживання російського контенту стали маркерами ідентичності та ставлення до війни, а публічність вимагає відповідальності.
Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися нижче:
ЗЛОЧИНИ РФ
Обстріли журналістів – 1
1. Росіяни атакували дроном журналістів “Суспільне Донбас” під час запису інтерв'ю на Донеччині
28.05.2025 Під російський обстріл на Донеччині 25 травня потрапила знімальна група “Суспільне Донбас” – головний редактор Андрій Крамченков та журналіст Владислав Уколов.
Вони потрапили під обстріл в селі Родинське (Донецька область), що за 14 км від лінії фронту, повідомив Андрій Крамченков на своїй фейсбук-сторінці.
В коментарі представниці Інституту масової інформації Валентині Троян Андрій уточнив, що вони були в бронежилетах чорного кольору та з наліпками “Преса”.
“Поки писали синхрон місцевої жінки, побачив буквально над будинком дрон літакового типу, який уже заходив на ціль. Встигнув крикнути, що над нами дрон, побігли ховатися, куди очі бачили”, – написав Андрій Крамченков.
Він зазначив, що дрон упав між двома будинками та нікого не зачепив. На той момент він з колегою забіг у під'їзд.
“Ще декілька дронів, по ним працюють зі стрілецької зброї. Вибухи. Намагаємося перебіжками дістатися до машини й сподіваємося, що вона ціла. Бо як інакше звідси вибратися? Зв'язку немає, бо вже місяцями немає електрики”, – додав Андрій Крамченков.
Машина виявилась цілою. Команда змогла виїхати.
У коментарі представниці ІМІ Андрій Крамченков розповів, що дрон змінив траєкторію польоту, коли побачив його та Владислава Уколова, і спробував атакувати.
“Нас врятувало те, що це літачок і він не такий маневрений, як коптери”, – додав головний редактор “Суспільне Донбас”.
Владислав Уколов на своїй Facebook-сторінці оприлюднив відео, на якому видно як в небі кружляє дрон. Також на відео видно, як він біжить, аби сховатися.
Він розповів, що дрон атакував у той момент, коли вони записували інтерв'ю з місцевою жителькою.
“Вилетів з-за дерев, і так само швидко зник. Думаю: пронесло, не побачив. Але ні – за мить він повертається, летить прямо на нас, його хитає, він намагається стабілізуватись і заходить точно в наш бік. Нам реально пощастило — не вистачило йому кута, щоби вразити нас. Ми в цей момент якраз кинулись йому назустріч”, – написав журналіст.
Погрози – 1
1. Воєнкор Радіо Свобода Сергій Горбатенко отримав погрози після відео про Бахмут
29.05.2025 Воєнний кореспондент проєкту Радіо Свобода “Донбас.Реалії” Сергій Горбатенко отримав погрози фізичною розправою та зазнав цькування в проросійських телеграм-каналах Донецької області. На фейсбук-сторінці він оприлюднив скриншоти з погрозами та образами й написав: “Все робимо вірно, коли у окупантів і посіпак вірна реакція”.
У коментарі представниці Інституту масової інформації Валентині Троян Сергій Горбатенко пояснив, що погрози почалися після відео Донбас.Реалії, створеного редакцією до других роковин російської окупації Бахмута.
“Ми показали, що місто здавна чинило спротив Москві, показали, яким воно було гарним до повномасштабного вторгнення; показали, що масовані обстріли військ РФ перетворили моє рідне місто на руїни й тепер серед цих руїн розташовані позиції реактивної та ствольної артилерії; показали пропагандистські плакати та “парад дронів” серед ущент зруйнованих армією Росії будівель до 9 травня. Звісно, на це відео відреагували росіяни та, припускаю, жителі Бахмута, які виїхали на територію РФ”, – пояснив воєнкор.
Він зазначив, що такі повідомлення сприймає як високу оцінку своєї роботи та роботи колег.
“Сприймаю спокійно, адже це частина війни, так само як і щоденні воєнні злочини росіян, як і цілодобові удари по мирних містах Донеччини та й усієї України”, – пояснив Сергій Горбатенко.
Він додав, що не планує звертатися до правоохоронців.
“На мою думку, такі речі пишуть і російські боти, і звичайні люди, яких або змалечку виховали в радянсько-імперських традиціях, або які скалічені російською пропагандою. Такі атаки бували й раніше. Зокрема, подібні речі писали й пишуть у костянтинівських, слов’янських, краматорських пабліках у телеграмі. Цікаво, що цим персонажам відповідали користувачі, які ставали на мій захист. Я їм дуже вдячний за це!” – зауважив кореспондент.
Кібератаки – 2
1. "Українська правда" повідомила, що від її імені розсилають листи з російським спамом
09.05.2025 “Українська правда” повідомила, що зловмисники від її імені розсилають листи з російським спамом.
Про це медіа повідомило 9 травня на своїй фейсбук-сторінці.
“9 травня невідомі зловмисники скористались поштовим сервісом для розсилки листів Клубу УП і надіслали лист з російським спамом. Редакція до цього не причетна”, – зазначає видання.
УП вже відновила доступ до сервісу розсилання та з'ясовує, як стався злам.
У листі нібито від УП росіяни вітають українців зі своїм днем перемоги, який вони називають “нашей общей Победой”.
Як повідомляв ІМІ, 28 січня 2025 року “Українська правда” заявила про злам її YouTube-каналу.
18 лютого 2024 року “Українська правда” повідомила про злам акаунту в соціальній мережі Х, де почали розміщувати фейки.
2. Зазнав зламу сайт Кримськотатарського Ресурсного Центру, який фіксує злочини РФ
13.05.2025 Сайт Кримськотатарського Ресурсного Центру зазнав зламу у зв’язку з масованою атакою на хостинг. Це сталося напередодні Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня.
Про це повідомляється на Facebook-сторінці Кримськотатарського Ресурсного Центру.
В організації зазначили, що на сайті тривала інформаційна кампанія, присвячена Дню памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу.
“Ми публікували матеріали, що розповідають правду про злочини, вчинені проти кримськотатарського народу, та інформували світ про нинішні репресії в окупованому Криму. Саме тому атака не є випадковою – окупанти цілеспрямовано намагаються знищити можливість поширення цієї інформації”, – зазначили в Кримськотатарському Ресурсному Центрі.
В організації наголосили, що сайт містить велику базу задокументованих злочинів РФ, зібраних ними за понад 10 років. А з 2024 року Кримськотатарський Ресурсний Центр визнано в Росії “небажаною організацією”.
Програмісти Кримськотатарського Ресурсного Центру працюють над відновленням роботи ресурсу.
“Усі важливі оновлення та інформацію ми публікуємо в наших соціальних мережах – закликаємо стежити саме за ними”, – додали в організації.
СИТУАЦІЯ ЗІ СВОБОДОЮ СЛОВА В УКРАЇНІ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЯКУ ЛЕЖИТЬ НА УКРАЇНСЬКИХ ГРОМАДЯНАХ
ФІЗИЧНА АГРЕСІЯ
Погрози, залякування – 3
06.05.2025 Редакція релокованого з Бахмута (Донецька область) видання “Вільне радіо” заявила про погрози їхньому журналісту Євгену Вакуленку з боку речника Київської міської військової адміністрації Євгена Ієвлєва. Ієвлєв пояснив, що “дозволив собі емоції стосовно автора”, оскільки в його матеріалі згадувалася родина Ієвлєва.
Про це йдеться в заяві медіа та в дописі Євгена Ієвлєва на фейсбук-сторінці.
У редакції розповіли, що після виходу матеріалу “Від автобусів до Infiniti: які покупки машин із декларацій працівників ТЦК Донеччини за 2024 рік викликають питання” до журналіста в друзі на фейсбуці додався Євген Ієвлєв і під дописом з цим матеріалом попросив написати йому. Журналіст написав.
Після цього між ними відбулося листування, у якому Ієвлєв використовував нецензурну лексику. Зокрема, стверджував, що “розіб’є ї*ало” журналісту, коли побачить його наживо. Вакуленка він назвав “ворогом України й Українського народу”, який “продає треш-контент”.
Медіа пояснило, що у своєму матеріалі Євген Вакуленко писав про статки працівників ТЦК Донеччини за 2024 рік. Усі дані для матеріалу видання взяло з відкритих джерел – Єдиного держреєстру декларацій.
Серед фігурантів тексту був і батько Євгена Ієвлєва – військовослужбовець Покровського районного ТЦК та СП Сергій Ієвлєв. Він задекларував у власності дружини Світлани Ієвлєвої Toyota Land Cruiser 2011 року випуску за 773 тисячі гривень. Водночас офіційних доходів у дружини, згідно з документами, немає.
“Ми писали інформаційні запити у всі відділки ТЦК Донеччини, де працюють посадовці, які фігурували у тексті. Ми просили, щоб вони просто пояснили, як змогли купити ті чи інші машини. Єдине ТЦК, яке не надало відповіді на інформаційний запит, – Покровське. Ми чекали більше ніж п'ять робочих днів, як треба за законами, та опублікували статтю”, – пояснив автор матеріалу Євген Вакуленко.
Після того як повідомлення про погрози набуло розголосу, про нього написало і hromadske. У коментарі цьому виданню Ієвлєв розповів, що ніякого конфлікту з журналістом “Вільного радіо” в нього немає, а також припустив, що медійники намагаються зробити “шок-контент, який легко продається”.
“Військовослужбовець, якому 60 років, який у 2017 році повернувся на військову службу, – якщо взяти порахувати його декларації, то там на 15 таких Land Cruiser буде”, – сказав речник КМВА про свого батька.
Окрім цього, Ієвлєв звинуватив журналістів у непрофесіоналізмі та наголосив, що його батько купив “15-річний Land Cruiser за менше ніж 20 тисяч доларів”.
“Звісно, що ця людина в ТЦК. У нас же не мають військовослужбовці ТЦК мати до цього стосунку, вони мають, певно, їздити на Daewoo Lanos. […] Якщо журналіст має претензії на якесь напівправдиве розслідування, то опублікуйте декларації за три-чотири роки до цього, що купувалося, що продавалося, і тоді вже можна із цього зробити висновки”, – наголосив Ієвлєв.
Також він зазначив, що минулого року Національне агентство із запобігання корупції провело повний моніторинг способу життя батька Ієвлєва та його матері й, мовляв, жодних зауважень у них не було.
Приблизно о 20:00 5 травня Ієвлєв надіслав коментар представниці Інституту масової інформації Валентині Троян щодо конфлікту з “Вільним радіо”. Текст цього коментаря він повністю оприлюднив на своїй фейсбук-сторінці. І, як випливає з доповнення матеріалу hromadske, їхній редакції він надав цей самий текст.
У ньому він зазначив, що “крайні одинадцять років для нього і його родини були непростими”. Нагадав, що з 2014 року частина Донеччини, звідки він родом, – в окупації. Також розповів, що його батько майже все життя віддав службі в Збройних силах України, нині вже має майже граничний вік для перебування на службі, тож продовжує службу на посаді в РТЦК та СП у фронтовій громаді.
“Цими днями журналісти одного з видань випустили матеріал, де з сумнівом оцінили декларацію родини моїх батьків. І я дозволив собі емоції стосовно автора цього матеріалу. Тому що вважаю, що стаття, в якій згадана моя родина, маніпулятивна та емоційно забарвлена. А це ніяк не співпадає з журналістськими стандартами”, – зазначив Ієвлєв.
Він також зауважив, що завдання речника – “гасити конфлікти, зменшувати непорозуміння, розв'язувати проблемні питання”.
“Сьогодні я не виконав це завдання, підставив ЗСУ, КМВА і свого начальника Тимура Ткаченка. Цілком виступаю за конструктив в медіаспільності і сподіваюсь на розуміння. Як громадянин, я маю право на емоції. Всі чоловіки моєї родини билися, втрачали здоровʼя і ризикували життям за Україну. Як порядний син, я маю право і буду захищати своїх батьків від спроб образити їхню честь та гідність”, – підкреслив Євген Ієвлєв.
У коментарі ІМІ виконавча директорка “Вільного радіо” Анастасія Шибіко зазначила, що автор поки не бачить потреби звертатися до поліції щодо погроз.
“Проте якщо погрози продовжаться в будь-якому вигляді, то, звісно, звернеться до поліції”, – додала Анастасія.
Речника Київської міської військової адміністрації Євгена Ієвлєва звільнили з посади після погроз журналісту “Вільного радіо” Євгену Вакуленку. Про звільнення повідомив керівник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко у своєму телеграм-каналі.
2. Поліція встановила чоловіка, який погрожував ведучій Громадського радіо Мар'яні Чорнієвич
08.05.2025 Ведуча Громадського радіо Мар'яна Чорнієвич 8 травня отримала листа з погрозами після прямого ефіру програми “Той самий ранок”. Після звернення до кіберполіції вдалося встановити, хто саме їй погрожував.
Про це Мар’яна Чорнієвич розповіла представниці Інституту масової інформації Валентині Троян.
За її словами, однією з тем обговорення в ефірі було ставлення українців до 9 травня та викладання теми Другої світової війни в школах.
Як розповіла журналістка, в ефірі вона акцентувала на результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології, згідно з якими у 2025 році лише 11% українців підтримують святкування Дня перемоги. А, для порівняння, у 2010 році цей показник становив 58%. Ці цифри викликали значну реакцію в слухачів.
“Це величезна різниця. Я на це звернула багато уваги. Після цього ефіру я перевіряла соцмережі й пошту і помітила, що мені надійшов лист. Я спочатку подумала, що це спам, бо він був російською”, – зазначила радіоведуча.
Втім, коли вона відкрила листа, то зрозуміла, що він адресований саме їй. Людина, яка писала його, слухала весь ефір ведучої і пройшлася загалом усіма темами, які Маряна зачіпала в ефірі.
“Людина погрожувала, що якщо я далі буду висловлюватися про Росію негативно і підважувати її, то він публікуватиме мої фотографії в порновідео і виставлятиме це в соцмережах”, – зазначила ведуча.
Вона сказала, що вперше має справу з такою погрозою, повідомила про неї головну редакторку. Після цього вона подала заяву до кіберполіції.
“Я подала звернення, його зареєстрували. Я пояснила, що відбулось, і вже за дві години ми знали ПІБ цього чоловіка, його місце проживання, дату народження і навіть його особистий номер телефону. Він проживає на тимчасово окупованих територіях”, – розповіла ведуча.
Медійниця сподівається, що після деокупації на нього очікує “приємний сюрприз” від української держави.
Головна редакторка Громадського радіо Вікторія Єрмолаєва в коментарі представниці ІМІ Валентині Троян наголосила, що редакція також звернулася до Департаменту кіберполіції Національної поліції України з проханням вжити відповідних заходів реагування.
“На жаль, я не можу захистити команду від таких випадків, проте знаю, як діяти, якщо така ситуація повториться”, – зазначила Вікторія Єрмолаєва.
3. У Миколаєві чоловік погрожував зброєю журналістам “МикВісті”
26.05.2025 Житель Миколаєва погрожував зброєю журналістам місцевого видання “МикВісті”, які знімали 26 травня хід ремонтних робіт історичної будівлі по сусідству.
Про це повідомляє представниця Інституту масової інформації в Миколаївській області Катерина Середа, яка також була на місці інциденту.
За її словами, сьогодні вдень разом з колегою вони вирушили перевірити хід будівельних робіт у історичній будівлі в центрі міста. Там до них з п'ятого поверху сусіднього будинку звернувся з погрозами чоловік.
“Ми пояснили чоловіку, що працюємо тут як журналісти, його не знімаємо. На що він почав на нас кричати, забороняти знімати та погрожувати. На кілька секунд він зник, потім знову з’явився та почав вимахувати у наш бік чимось, що схоже на пістолет, даючи нам зрозуміти, що готовий стріляти, якщо ми не підемо звідти”, – розказує Катерина Середа.
Журналісти викликали поліцію, яка зафіксувала звернення. У чоловіка дійсно виявився при собі пневматичний пістолет. З ним провели роз’яснювальну роботу, взяли пояснення. Заяву про злочин журналісти вирішили не писати.
НЕПРЯМИЙ ТИСК
Інші види непрямого тиску – 1
1. Рівненський сайт поширив дискредитаційний матеріал і назвав читачів “Четвертої влади” недалекими
19.05.2025 Сайт “Рівненські новини” вкотре оприлюднив матеріал, спрямований на дискредитацію агенції журналістських розслідувань “Четверта влада” та її головного редактора Володимира Торбіча.
Про це повідомляє представниця Інституту масової інформації в Рівненській області Ганна Калаур.
Так, 16 травня на сайті “Рівненські новини” з’явилася публікація із заголовком “Хай ваш редактор мордатий іде і служить…! А то сидить там херньою страждає…, – військовий про власника бульварного видання у Рівному”. Матеріал побудований на висловлюваннях екскерівника Радивилівського ТЦК та СП Юрія Ковалюка, ймовірно, щодо Володимира Торбіча. Водночас у публікації не вказано, коли і за яких обставин було отримано цей коментар.
Раніше Ковалюк дав резонансне інтерв’ю “Четвертій владі”, після чого його звільнили з посади та відправили на фронт. Коли журналістка агенції зателефонувала йому, щоб отримати коментар щодо звільнення, він нецензурно вилаявся і висловив побажання, щоб головред “Четвертої влади” пішов воювати. Ці слова й лягли в основу наклепницького матеріалу “Рівненських новин”.
У тексті “Рівненських новин” міститься низка образ на адресу “Четвертої влади”, яку сайт називає “бульварним виданням” і “шарашкіною конторою”. Також у публікації вдаються до персональних нападок на Володимира Торбіча, звинувачують його у зневазі до військових, зборі коштів на підтримку редакції, користуючись зборами для ЗСУ, називають “бусінкою”. Крім цього, читачів “Четвертої влади”, які фінансово підтримують видання, в матеріалі названо “недалекими людьми”.
У коментарі ІМІ Володимир Торбіч висловив думку, що черговий наклепницький матеріал є справою рук колишнього радника і помічника ексголови Рівненської ОДА Олексія Муляренка Андрія Андрощука.
“На мою думку, це робить, очевидно, колишній радник і помічник Олексія Муляренка Андрій Андрощук. Той самий Андрій Андрощук, якому “Четверта влада” допомогла звільнитися з посади радника голови ОДА Муляренка, після того як він оббрехав і образив журналістку Інну Білецьку. Той самий Андрій Андрощук, якого “Четверта влада” викривала на “джинсі”, на порушенні інших правил журналістської етики, на вчиненні п'яного ДТП, на чорному піарі в угоду рівненській місцевій владі”, – розповів Володимир Торбіч.
Також він наголосив, що “Рівненські новини” та вайбер-канал сайту – “Рідне Рівне” систематично поширюють неправдиву інформацію та маніпуляції. А через те, що обидва ресурси є анонімізованими, авторів наклепів важко притягнути до відповідальності.
“На мою думку, це має ознаки перешкоджання журналістській діяльності з мотивів помсти. Будемо радитися з адвокатами як можна притягнути до відповідальності цих поширювачів чорного піару”, – прокоментував Володимир Торбіч чорний піар.
Представниця ІМІ у Рівненській області звернулася до головреда “Рівненських новин” Андрія Андрощука з проханням прокоментувати вихід чергового матеріалу з ознаками чорного піару проти “Четвертої влади” у месенджері Telegram. Андрій Андрощук прочитав повідомлення, але не відповів. Натомість він заблокував її контакт у месенджері.
Раніше, коли представниця ІМІ зверталася до Андрія Андрощука з аналогічним проханням з приводу іншого чорного піару проти агенції по телефону, він представився іншою людиною. А згодом підписав її образливим тегом у додатку з визначення номерів.
Як повідомляв ІМІ, це вже не перший випадок подібних атак: у грудні 2024 року на “Рівненських новинах” вийшло два наклепницькі матеріали проти “Четвертої влади”, ще один – у квітні.
Засновником сайту “Рівненські новини” є Андрій Андрощук, ексрадник колишнього голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка. Андрощук неодноразово ставав фігурантом матеріалів розслідувачів через поширення брехні про журналістку Інну Білецьку, а також водіння у нетверезому стані.
ІНТЕРНЕТ-ТИСК
Кіберзлочини – 1
1. LIGA.net опинилася під масованою DDoS-атакою після колонки про кейс блогерки Алхім
12.05.2025 12 травня сайт видання LIGA.net зазнав масованої DDoS-атаки. Ціль атаки – матеріал з думкою консультантки зі стратегічних комунікацій Надії Потоцької про ціннісні розломи в українському суспільстві на тлі конфлікту навколо блогерки Анни Алхім. Про це повідомляється на сайті LIGA.net.
У редакції підкреслили: цей матеріал – суб’єктивна думка автора, з якою читач може погоджуватись або ні.
“Але сама можливість вільно висловлювати позицію – це основа демократичного суспільства. Це право не може і не має придушуватись силою, тиском чи атаками.
Спроби зламати роботу медіа через незгоду з публікацією – це не позиція. Це агресія. Ми засуджуємо будь-які форми тиску на свободу слова”, – наголосили в редакції.
Головна редакторка LIGA.net Юлія Банкова наголосила, що матеріал не про конкретну людину, не ображає чиюсь гідність і не призначає агресорів чи жертв.
“Це спроба проаналізувати першопричини глибокого розколу у суспільстві і запропонувати рішення, які можуть допомогти його подолати. Але ця атака на наше медіа доводить, що суспільство не вміє обговорювати проблеми по-дорослому, не може будувати цивілізованої дискусії навколо глибоко болючих питань”, – зазначила Банкова.
Колонка Надії Потоцької на LIGA.net аналізує скандал навколо блогерки Анни Алхім як вияв глибшого конфлікту цінностей в українському суспільстві. Авторка наголошує, що мовне питання та споживання російського контенту стали маркерами ідентичності та ставлення до війни, а публічність вимагає відповідальності. Вона закликає до системної протидії російській культурній експансії через обмеження доступу до проросійського контенту, інвестиції в український медіапростір та етичний суспільний тиск.
Як повідомляло Суспільне, відома блогерка з Дніпра Анна Алхім стала винуватицею мовного скандалу. Під час вечірки в блогерки Стасі Макєєвої ведучий попросив Алхім заспівати українську пісню, на що та відреагувала невдоволенням та роздратуванням. Відео з цим моментом активно поширилося мережею. Через таку реакцію та неоднозначні висловлювання щодо війни з РФ на Алхім посипався шквал критики від військових та блогерів. Зокрема, інфлюенсерка та волонтерка Олена Мандзюк зазначила, що популярність таких діячів, як Алхім, свідчить про деградацію суспільства. Також у дописі вона закликає Службу безпеки вжити заходів стосовно Алхім, яка називає Путіна “красавчиком” і “крутим”.
Після цього Алхім повідомила, що покинула Україну, та опублікувала відео з аеропорту Польщі й з літака. Алхім заявила, що виїхала в пошуку політичного притулку, і звинуватила Олену Мандзюк у булінгу.
ЮРИДИЧНИЙ ТИСК
Інші види юридичного тиску – 1
1. "Сила правди" заявила, що луцький посадовець намагається присвоїти назву видання
30.05.2025 Директор комунального підприємства “Луцькводоканал” Віктор Гуменюк, який є фігурантом публікацій Центру журналістських розслідувань “Сила правди”, намагається зареєструвати торговельну марку “Сила правди”.
Про це медіа повідомило на своєму сайті.
За даними видання, посадовець подав відповідну заявку до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій у липні 2024 року. “Сила правди” вважає, що Віктор Гуменюк вирішив привласнити назву видання.
Редакція зазначає, що про заявку посадовця на реєстрацію торговельної марки “Сила правди” дізналася випадково і вирішила запитати в нього, навіщо йому торгова марка саме з такою назвою. Також у Гуменюка запитали, чи намагається він у такий спосіб перешкодити журналістській діяльності або ж помститися за критичні публікації на сайті “Сили правди”.
На всі три запитання посадовець, взявши паузу, відповів одним словом: “Дякую”.
Очільник Луцькводоканалу Віктор Гуменюк упродовж останніх кількох років неодноразово фігурував у матеріалах “Сили правди”. Зокрема, 2020 року редакція розповідала, що Луцькводоканал нав’язує користувачам для повірки лічильників “свої” фірми, які були пов’язані з представниками політичної партії “Батьківщина” та, ймовірно, самим керівником підприємства. У 2023 році “Сила правди” також писала, як колишня фірма першого заступника Віктора Гуменюка Святослава Дмитроци отримує підряди КП “Луцькводоканал” практично без жодної конкуренції, про статки директора підприємства, як і чому збанкрутувало дітище Луцькводоканалу підприємство “Евода Трейд” тощо.
Редакція зазначає, що під час підготовки цих матеріалів неодноразово зверталася до посадовця по коментарі, зокрема й надсилаючи офіційні запити.
“Тобто Віктор Гуменюк знав про роботу Центру журналістських розслідувань “Сила правди” й, очевидно, усвідомлював, що робить, коли побажав зареєструвати однойменну торговельну марку”, – пише медіа.
Медіаюристка Інституту розвитку регіональної преси, адвокатка Оксана Максименюк вважає, що Віктор Гуменюк у такий спосіб намагається чинити тиск на редакцію і на журналістів.
“Зареєстрована торгова марка дасть змогу особі звернутися до тих, хто використовує схожу назву, щоб вони припинили це робити, а також вимагати відшкодування матеріальної шкоди. На мою думку, це спосіб тиску на журналістів і перешкоджання журналістській діяльності… Фактично це не припинить роботу редакції, але може створити проблеми саме у використанні назви”, – пояснила юристка.
З огляду на це юристка рекомендує медіа відразу реєструвати свої назви як торговельні марки.
“Сила правди” звернулася до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій із запереченням щодо заявки посадовця. У цьому документі видання аргументує, що комерційне найменування “Сила правди” з 2017 року належить редакції і є добре впізнаваним у публічному просторі.
Нагадаємо, Центр журналістських розслідувань “Сила правди” вже понад сім років займається викриттям корупції та зловживань у Волинській області й неодноразово за матеріалами журналістів свої розслідування розпочинали правоохоронні та контрольні органи.
ЗАХИСТ СВОБОДИ СЛОВА
Реакцій влади на порушення свободи слова – 1
1. Поліція відкрила справу за фактом побиття журналістки прихильниками УПЦ МП
06.05.2025 Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом побиття журналістки-фрилансерки Діани Лаврик прихильниками УПЦ МП під час конфлікту в церкві села Верхні Станівці Чернівецької області.
Про це повідомила речниця Національної поліції в Чернівецькій області Кароліна Маришева в коментарі регіональній представниці Інституту масової інформації Альоні Чорній.
“За зверненням громадянки щодо цієї події відомості внесено до ЄРДР за ч. 1 ст. 125 (“Умисне легке тілесне ушкодження”) Кримінального кодексу України. У межах кримінального провадження проводяться необхідні слідчі дії. Триває досудове розслідування”, – повідомила Маришева.
На запитання, чому кримінальне провадження не відкрито за фактом насильства щодо журналіста, речниця зазначила, що наразі триває досудове розслідування і після встановлення всіх фактів, обставин буде ухвалено рішення про перекваліфікацію або ні.
Журналістка Діана Лаврик розповіла представниці ІМІ, що вона як журналістка приїхала висвітлювати перше богослужіння в храмі Верхніх Станівців, який кілька місяців тому перейшов до Православної церкви України.
“Відразу повідомила, що я журналістка і знімаю те, що відбувається, у мене на шиї було посвідчення. Хотіла зняти богослужіння, але на мене був скоєний напад з боку представників УПЦ МП, які ввірвалися на територію храму. Мені в обличчя та на камеру кидали каміння і пісок. Вони були з палицями, балончиками, мені теж в обличчя потрапив газ. Після чого чоловіки били нас великими палицями. Я знову сказала, що я журналістка, та нападників це не зупинило. Мене штовхнули, я впала, мене почали тягнути за волосся по території храму і били палицями. Далі хтось із чоловіків від ПЦУ забрав мене до храму”, – розповіла Лаврик.
За її словами, нападники ввірвалися до храму через вівтар, запустили з вогнегасників газ і витіснили їх із храму: “У коридорі нас знову били палицями, мене відтягнули вбік, тягали за волосся, хотіли забрати техніку”.
Журналістка розповіла, що прибула поліція та карета швидкої медичної допомоги. По медичну допомогу вона тоді не звернулася, продовжила знімати, також на місці події написала заяву про напад.
Діана Лаврик розповіла, що зняла побої: “У мене були побиті ноги, роздерті коліна, побої шиї, голови. Проходила обстеження. Рентген не підтвердив, але за всіма симптомами міг бути легкий струс мозку, тому що нудило, шия набрякла. Це потрібно було зафіксувати відразу. Я ж не поїхала відразу до Вижниці для зняття побоїв. Мені погрожували вбивством, якщо я туди ще приїду. Мою справу веде слідчий у Коломиї”.
За словами Лаврик, заяву про погрози вбивством вона не подавала, прямих доказів цьому не має, чула ці слова від нападників.
Також Діана Лаврик уточнила, що вона не знімала для медіа й у неї не було редакційного завдання, а приїхала вона як журналістка на запрошення отця Романа Грищука.
Журналістка розповіла, що її матеріал вийшов на фейсбук-сторінці Романа Грищука. “Він пояснював там, що відбувається. Також вийшов матеріал на медіаресурсах, які брали в мене інтерв’ю (після конфлікту. – Авт.)”, – розповіла вона.
Діана Лаврик додала, що через кілька днів богослужіння відбулося, що було висвітлено на фейсбук-сторінці Романа Грищука та її особисто.
Також вона розповіла, що в журналістиці понад пів року, пише для друкованої газети “Вільний голос”, також є керівницею інформаційного відділу ВО “Тризуб” імені С. Бандери.
Протоієрей, капелан ПЦУ отець Роман Грищук у коментарі представниці ІМІ розповів, що завдяки Діані Лаврик були зняті дії представників УПЦ МП. “Діана Лаврик зафільмувала речі, які витворяли представники УПЦ МП. Якби її не було і це не було відзнято, вони (УПЦ МП) подали б це так, ніби це їх били”, – розповів Роман Грищук.
Як повідомляв ІМІ, 8 квітня в селі Верхні Станівці Чернівецької області тілесні ушкодження отримала журналістка Діана Лаврик під час висвітлення конфлікту, пов'язаного з переходом Свято-Миколаївського храму з московського патріархату до ПЦУ.
Help us be even more cool!