ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Захист професійних прав журналістів чи його імітація?

На Сумщині вирішили активізувати діяльність робочої групи з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при обласній державній адміністрації. Власне, цю групу було створено ще у 2018 році, цьогорічне ж розпорядження голови ОДА лише оновлює її склад.

Ініціатива загалом правильна, адже, згідно з моніторингами Інституту масової інформації, за минулий рік кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, порівняно з 2019 роком, виросла аж на 26%.

Власне, і задекларованими завданнями робочої групи є моніторинг та аналіз ситуації щодо захисту професійної діяльності журналістів, підготовка узгоджених пропозицій щодо захисту прав журналістів та налагодження ефективного механізму взаємодії місцевої влади та медіа.

Здавалося б, усе чудово: робоча група інформуватиме голову ОДА про порушення професійних прав журналістів, напрацьовуватиме механізми щодо недопущення цих порушень і пропонуватиме їх до впровадження. Сумніви викликає лише одне – персональний склад робочої групи.

До складу робочої групи входять:
– керівник апарату Сумської облдержадміністрації;
– перший заступник голови Сумської обласної ради,
– начальник управління з питань розвитку інформаційного простору Сумської облдержадміністрації;
– начальник юридичного відділу апарату Сумської облдержадміністрації;
– заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської облдержадміністрації;
– начальник оперативного підрозділу Управління СБУ в Сумській області;
– начальник відділу комунікації ГУ Національної поліції України в Сумській області;
– прессекретар прокурора Сумської області;
– представник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення України в Сумській області;
– голова Сумського пресклубу.

Тобто з десяти учасників робочої групи п'ять – посадовці й ще три – представники правоохоронних органів. До групи не включили жодного журналіста чи редактора медіа. Від наявних в області об’єднань журналістів включено лише одного представника – голову пресклубу.

Водночас, наприклад, "Барометр свободи слова" від Інституту масової інформації за січень 2021 року показує, що порушували право журналістів на професію переважно місцева влада та поліція.

Виходить так, що захищати порушені права журналістів покликано тих, хто їх насамперед і порушує.

Ще один момент, який не може не насторожувати: розпорядження про створення робочої групи підписав заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської облдержадміністрації Сергій Над’ярний. Він же входить і до складу робочої групи. І саме він у вересні минулого року відмовив сумському онлайн-журналу "Цукр" в акредитації на висвітлення візиту президента Зеленського. Вимагаючи від сайту надати свідоцтво про офіційну реєстрацію ЗМІ, якого в онлайн-медіа не може бути апріорі.

Отже, виникають великі сумніви в компетентності й, головне, бажанні цієї робочої групи "захищати професійну діяльність журналістів та свободу слова". Радше це виглядає як імітація процесу.

Олексій Захарченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Сумській області

Матеріал підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Liked the article?
Help us be even more cool!