ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Супергеройські новини: як рівненські ЗМІ пишуть про правоохоронців

04.05.2021, 11:00
Анна Калаур

Майже кожна шоста новина в стрічках найпопулярніших рівненських ЗМІ – про правоохоронні органи. Понад половину повідомлень позитивні: про правоохоронців-молодців, що затримують злочинців, закінчують розслідування і відмовляються від хабарів, які їм кладуть прямо на сидіння службового авто. Чим не супергерої?

У квітні Інститут масової інформації провів цікаве дослідження: ми з’ясовували, як п'ять найпопулярніших (за даними аналітичної платформи Similarweb) рівненських ЗМІ: "Радіо Трек", "Рівне вечірнє", "Рівне медіа", "Рівне 1" і ОГО пишуть про роботу правоохоронних органів.

Цілі дослідження: 

  • визначити частку новин про правоохоронні органи в регіональних онлайн-медіа;
  • визначити тип контенту про правоохоронні органи (про роботу яких правоохоронних органів повідомляли);
  • визначити тематику новин про правоохоронні органи (кримінальна хроніка, корупційні справи тощо);
  • визначити джерела інформації про правоохоронні органи (звідки медіа беруть інформацію);
  • визначити тональність новин про правоохоронні органи (позитивне, негативне чи нейтральне висвітлення). 

До аналізу ввійшли всі новини, опубліковані в обраних ЗМІ протягом 5–9 квітня 2021 року, в яких повідомляється про роботу правоохоронних органів. Це і звична кримінальна хроніка, і резонансні справи з корупційними затриманнями, повідомлення про закінчення досудового розслідування, чергового спійманого крадія / винуватця ДТП тощо.

17% новин у стрічках – про правоохоронців

За п’ять днів ЗМІ опублікували 972 новини. З них 167 стосувалися роботи правоохоронних органів.

Найбільша частка таких новин – по 21% всього новинного контенту була в стрічках сайтів "Рівне вечірнє" і "Рівне 1" (до аналізу внесено рубрику "Патруль").

18% новин "Радіо Трек" стосувалися правоохоронців. Трохи менше таких повідомлень, 17%, було на сайті "Рівне медіа". 

Сайт "ОГО" помітно вирізняється з цієї статистики. За п'ять днів там було лише вісім новин про роботу правоохоронців. До того ж окремі з них, наприклад про суд Стерненка, Медведчука проти Кіпіані, – всеукраїнського характеру. Тобто на ОГО лише кожна 17-та новина стосувалася правоохоронців. 

Поліцейські – найпопулярніші правоохоронці 

Найбільше ЗМІ повідомляли про роботу співробітників Нацполіції – 52% з усіх загадок про правоохоронні органи. Мабуть, це пов’язане з тим, що поліція першою опиняється в місцях скоєння злочинів, повідомляє подробиці "кривавих подій" і "резонансних справ", якими люблять смакувати окремі медіа.

Тобто на плечах поліції – вся кримінальна хроніка, а також повідомлення про перебіг досудового розслідування та передання резонансних справ до суду. Крім того, робота поліцейських тісно пов’язана з роботою патрульних, а ще без них не обходиться фактично жодне затримання посадовця на хабарі. Отже, впродовж тижня моніторингу поліцейські також побували в кооперації з ДБР, СБУ та прокуратурою.

Наприклад, майже всі ЗМІ повідомили про резонансні затримання директора ринку на хабарі у 22 тисячі гривень, про керівника МСЕК, який за хабарі влаштовував статус інвалідності, або ж писали про затримання посадовця, що прикривав нелегальну торгівлю делікатесами. Затримання проводили правоохоронці різних структур, але поліція там була завжди. 

На другому місці за кількістю згадок опинилися прокуратура і суди (загалом по 31 новині, або по 15% усіх згадок про правоохоронні органи). Зазвичай ЗМІ передруковували пресрелізи прокуратури: про обшуки, на яких були присутні прокурори, завершені досудові розслідування чи те, як прокуратура відстоює інтереси держави, наприклад хоче повернути в державну власність ділянку

А ось про суди було багато новин власного виробництва – 13 "своїх" матеріалів вийшло на сайті "Рівне". Переважна більшість – новинні сюжети чи репортажі з резонансних судових засідань. Наприклад, журналісти каналу розповідали, чому пів року не можуть провести фінальні засідання в резонансній справі лікаря Думановського, якого звинувачують у недбалості; повідомили про протести під приміщенням суду, розповіли найсвіжіші новини із судових розглядів відомих у Рівному справ
 
Трохи менше новин – про патрульну поліцію (лише 13%). Рідше сайти повідомляли про роботу СБУ (7%) та ДБР (всього дві згадки – 1%).Також за період аналізу не вийшло жодної новини про роботу Національного антикорупційного бюро. 

Хороші, погані, нейтральні: як правоохоронців показують в онлайн-ЗМІ? 

58% згадок про роботу правоохоронців були в позитивному світлі. Це новини на кшталт "правоохоронці завершили досудове розслідування, яке тривало кілька років", "оперативники розшукали крадія грошей та автомобіля", "прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт" і таке інше. Здебільшого це передруковані повідомлення пресслужб без додаткових коментарів чи роз’яснень, які, відповідно, зберегли позитивну тональність.

39% новин показували роботу правоохоронців нейтрально. Наприклад, "суд переніс засідання через неявку свідка", "поліція відкрила кримінальне провадження", "поліція з’ясовує всі обставини трагедії" тощо. Фактично всі нейтральні новини – це оперативні повідомлення про злочинність та ДТП.

У стрічках рівненських ЗМІ було лише п'ять новин (2,4% загальної кількості згадок), у яких критикували правоохоронні органи. Дві з них стосувалися критики рівненського судді, який начебто може ухвалити невигідне для міста рішення і передати в приватну власність ділянку, на якій розташований пам’ятник. Ще один матеріал, який вийшов у новинній стрічці, з критичним заголовком "Судді не діляться?" – про те, що апарат суду просить підвищення заробітних плат, водночас "судді так добре заробляють, що могли б і поділитися", розмірковують журналісти. 

Також була новина з критикою роботи поліцейських, які начебто проводили слідчі дії "на замовлення". Ще одна – про поліцейського з Волині, який наїхав на жінку і втік з місця ДТП. Загалом такі новини становили лише 2,5% всіх загадок.

Також ми визначили основні тематики новин про правоохоронців. Найбільше повідомлень – з рубрик "Кримінальна хроніка" та "Резонансні справи" (затримання на хабарях, "вражаючі злочини", суди, про які писали майже всі ЗМІ), найменше – про порушення з боку правоохоронців. 

Особлива тематика – інше. Сюди зараховано, наприклад, новини про навчання правоохоронців – таку собі імітацію захоплення суду – або ж новини про те, як поліцейським пропонували хабар. До речі, протягом тижня таких випадків було два: у Вараші дівчина з пакетиком марихуани запропонувала поліції півтори тисячі хабаря, а далі, "незважаючи на попередження про протиправний характер таких дій, жінка поклала гроші між передніми сидіннями службового авто". Ще один житель Вараша пропонував хабар поліцейським, які зловили його за кермо і з’ясували, що він не має ані водійського посвідчення, ані навичок водіння. 

Звідки ЗМІ беруть інформацію про правоохоронців?

Найчастіше рівненські ЗМІ брали інформацію в пресслужби (пресрелізи або коментарі прессекретарів) – 29% усіх повідомлень. У 26% медіа публікували повідомлення, скопійовані з офіційних сайтів правоохоронних органів. Тут важливо зазначити, що в багатьох випадках ЗМІ не робили коректних посилань на джерело інформації або і зовсім не вказували його. Тому під час аналізу джерел ми робили власну перевірку походження інформації. 

21% посилань – на соціальні мережі. Здебільшого це посилання на сторінки правоохоронних органів у фейсбуці чи телеграмі. Наприклад, фактично всі повідомлення про патрульну поліцію – рерайт зі сторінки патрульної поліції у фейсбуці. 

У 12% інформація про роботу правоохоронців була власною роботою журналістів, майже всі такі новини – судові сюжети каналу "Рівне 1". 

У 10% ЗМІ посилаються на інші медіа, серед яких не було жодного іноземного. Ще 1% повідомлень мав посилання на інші офіційні сайти – міську раду і обласну адміністрацію. Джерело походження 1% новин встановити не вдалося. 

Ганна Калаур, регіональна представниця Інституту масової інформації в Рівненській області
 
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!