ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У січні ІМІ зафіксував в Україні 12 випадків порушення свободи слова

06.02.2025, 15:00

У січні експерти Інституту масової інформації зафіксували 12 випадків порушення свободи слова в Україні. Такими є дані щомісячного моніторингу ІМІ “Барометр свободи слова”.

Серед російських злочинів –  вісім випадків – погрози, залякування та кібератаки.

На фронті за цей період загинув медійник-військовослужбовець:

  • Руслан Ганущак – військовий фотограф та оператор з Івано-Франківська, боєць 92 механізованої бригади ЗСУ. Про загибель стало відомо в січні 2025 року.

Свобода слова в Україні в січні 2025 року

Журналіст Віталій Портніков зазнав цькування в мережі й заявив про підготовку його вбивства після того, як російська та проросійська агентура розгорнули в медіапросторі інформаційну кампанію з його дискредитації. Підґрунтям для цього нібито став уривок його тогорічного інтервʼю. Він зазначив, що російська та проросійська агентура маніпулює цим уривком і використовує для його цькування, намагаючись приписати йому захист “вигаданої “аристократії”, яка нібито не має воювати”. За його словами, через маніпуляції з уривків цього інтерв'ю навколо нього створюється атмосфера ненависті, лунають погрози.

У січні аноніми надсилали журналістам електронні листи про замінування редакцій та серію вибухів у різних регіонах країни. Зокрема, такі листи отримали: журналістка онлайн-медіа ЖАР.INFO Альона Береза, журналістка “Район.in.ua”, координаторка West media forum Ольга Булковська, редакція Першого Криворізького тощо.

Сайт телеканалу “FreeДомзазнав масованої DDoS-атаки. Телеканал вважає, що за атакою стоять російські хакери. За даними телеканалу, атака відбувалася двома хвилями. Сайт отримав понад 5 млн запитів за короткий час із території майже 80 країн і продовжував роботу з незначними ускладненнями.

Водночас ІМІ зафіксував чотири випадки порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України. Це випадки перешкоджання законній журналістській діяльності, обмеження доступу до інформації, кібератаки та судовий позов проти медіа.

Перешкоджали журналістам Житомир.інфо в Тетерівській громаді на Житомирщині: батьки школярів викликали поліцію через знімання журналістами укриття. Вони аргументували це занепокоєнням безпекою своїх дітей і вважали, що журналісти не мають права знімати укриття. Правоохоронці, які прибули на виклик, підтвердили, що журналісти мають право на знімання.

Долинська міська рада (Кіровоградська область) не відповіла на інформаційний запит кропивницького видання “Точка доступу”, яке цікавилось обставинами придбання радою автомобіля Opel Combo для мобільних бригад соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства. Видання готує звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини та планує оскаржувати бездіяльність посадових осіб Долинської міськради. 

“Українська правда” повідомила, що було зламано її YouTube-канал. Після зламу на каналі УП транслювали рекламу біткоїна. Згодом видання повністю відновило роботу YouTube-каналу. Як зазначили в редакції, за день до атаки хакери намагались отримати доступ до серверів редакції з фінансовою документацією – через віддалений доступ AnyDesk від імені CERT-UA. 

Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися тут.

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список прозорих і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!