ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ЄС надасть Радіо Свобода екстрене фінансування, щоб утримати медіа на плаву

21.05.2025, 11:20

Європейський Союз 20 травня погодився надати екстрене фінансування “Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа”, щоб підтримати діяльність мовника на тлі припинення грантів від уряду США з ініціативи Дональда Трампа. Американський президент звинуватив продемократичне медіа у просуванні ліберальної інформаційної повістки, повідомляє The Associated Press.

Головна дипломатка ЄС Кая Каллас заявила, що міністри закордонних справ країн Євросоюзу погодилися укласти контракт на 5,5 мільйона євро (6,2 мільйона доларів) для “підтримки необхідної роботи Радіо Вільна Європа”. За її словами, це “короткострокове екстрене фінансування” є “страхувальною сіткою” для незалежної журналістики.

Каллас також підкреслила, що ЄС не зможе повністю компенсувати прогалину у фінансуванні роботи організації в усьому світі, але може допомогти мовнику й далі працювати в країнах-сусідах ЄС, які значною мірою залежать від зовнішніх джерел інформації. Каллас висловила надію, що всі 27 країн-членів ЄС нададуть додаткові кошти для довгострокової підтримки “Радіо Свобода”. Також вона зазначила, що Євросоюз шукає “стратегічні напрямки”, за якими може допомогти з огляду на скорочення зовнішньої допомоги з боку США.

Головний офіс “Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа” розташований у Вашингтоні, а журналістський центр — у Чехії, яка очолює заходи ЄС зі збору коштів.

У березні Кая Каллас пригадала вплив, який ця радіостанція мала на її життя, коли вона зростала в Естонії, яка тоді була частиною Радянського Союзу.

“Багато інформації з іншого боку залізної завіси ми отримували саме з радіо. Це був маяк демократії, дуже цінний у цьому сенсі”, – сказала вона.

Що передувало

Як повідомляв ІМІ, 22 квітня Окружний суддя Вашингтона Ройс Ламберт розпорядився, щоб адміністрація президента США відновила діяльність “Голосу Америки” та повʼязаних з ним мовників, які вирішила ліквідувати. Ідеться про поновлення на роботі всіх працівників “Голосу Америки”, які були звільнені або відправлені у відпустку 14 березня, та відновлення фінансування мовника з боку Агентства США з глобальних медіа (USAGM).

28 березня Федеральний окружний суддя США Пол Еткен наказав адміністрації президента Дональда Трампа тимчасово зупинити процес закриття радіокомпанії “Голос Америки”.

14 березня президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення семи федеральних агентств, включно з USAGM – материнською компанією “Голосу Америки”, Радіо Свобода та інших міжнародних мовників США, що фінансуються урядом. 

Після цього стало відомо про припинення дії погодженого Конгресом гранту, що фінансує діяльність Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Співробітників “Голосу Америки” відправили в адміністративну відпустку, а мовлення призупинили.

18 березня 2025 року Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода подало до суду на Агентство США з глобальних медіа, а також на посадовців USAGM Карі Лейк і Віктора Моралеса, щоб заблокувати їхню спробу припинити дію федерального гранту для РВЄ / РС.

24 березня USAGM зобов’язалося виділити Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода частину коштів, виділених йому Конгресом. 

25 березня суд у США задовольнив запит Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода на тимчасовий обмежувальний припис. Це проміжне рішення суду в позові проти USAGM щодо припинення фінансування РВЄ / РС, виділеного Конгресом.

У травні 2025 року Федеральний апеляційний суд США округу Колумбія призупинив дію ухвали про скасування указу президента країни Дональда Трампа щодо закриття радіостанції “Голос Америки”. 

Марія Ігнатьєва, Валентина Троян

Liked the article?
Help us be even more cool!