Суд у США заборонив закриття Радіо Свобода на час розгляду позову про фінансування

Суд у США 25 березня задовольнив запит Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (РВЄ / РС) на тимчасовий обмежувальний припис. Це проміжне рішення суду в позові проти Агентства США з глобальних медіа (USAGM) щодо припинення фінансування РВЄ / РС, виділеного Конгресом, повідомляє Радіо Свобода.
Окружний суд США у Вашингтоні (округ Колумбія) зазначив у своєму рішенні, що агентство, ймовірно, діяло “свавільно та примхливо”, припиняючи грант Радіо Свобода, і що це рішення завдасть мовнику “непоправної шкоди”, якщо буде втілене в життя.
Згідно з 10-сторінковою ухвалою окружного судді Ройса Ламберта, тимчасовий припис був потрібен, щоб зупинити закриття Радіо Свобода, оскільки компанія показала, що може виграти справу в судовому слуханні. Суддя також вважає, що дозвіл USAGM продовжувати свої дії до судового слухання щодо фінансування РВЄ / РС завдасть “непоправної шкоди” мовнику, а видавання припису відповідає суспільним інтересам.
“Керівництво USAGM не може одним реченням міркування, яке практично не пропонує пояснень, змусити РВЄ / РС закритися – навіть якщо президент сказав їм це зробити”, – пояснив Ламберт.
У рішенні судді йдеться, що з 1950 року уряд цілеспрямовано підтримував Радіо Свобода як засіб надання “надійних новин місцевого значення для аудиторії, яка зазнає комуністичної пропаганди”.
Президент і генеральний директор Радіо Свобода Стівен Капус так прокоментував рішення: “Ми цінуємо продумане та бездоганне рішення судді Ламберта не дати USAGM ігнорувати волю Конгресу. Ми з нетерпінням чекаємо на подальше просування нашої справи про визнання неконституційною відмови нам у коштах, які Конгрес виділив Радіо Свобода на решту фінансового року”.
Він висловив думку, що рішення надсилає “серйозний сигнал” журналістам компанії в усьому світі.
“Їхня місія, розроблена Конгресом, є гідною й цінною та має продовжуватися. Протягом 75 років РВЄ / РС було тісно пов’язане з інтересами американської національної безпеки, борючись із цензурою та пропагандою в багатьох найбільш репресивних суспільствах світу”, – сказав він.
Як повідомляв ІМІ, 24 березня USAGM зобов’язалося виділити Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода частину коштів, виділених йому Конгресом.
Що передувало
14 березня президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення семи федеральних агентств, включно з USAGM – материнською компанією “Голосу Америки”, Радіо Свобода та інших міжнародних мовників США, що фінансуються урядом.
Після цього стало відомо про припинення дії погодженого Конгресом гранту, що фінансує діяльність Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Співробітників “Голосу Америки” відправили в адміністративну відпустку, а мовлення призупинили.
Генеральний директор Радіо Свобода Стівен Капус назвав скасування угоди про надання гранту “величезним подарунком ворогам Америки”. “Іранські аятоли, китайські комуністичні лідери та автократи в Москві та Мінську святкуватимуть падіння Радіо Свобода через 75 років. Якщо віддати перемогу нашим супротивникам, це зробить їх сильнішими, а Америку слабшою”, – йдеться в його заяві.
Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода – приватна, незалежна міжнародна інформаційна організація, чиї програми через радіо, інтернет, телебачення і мобільний зв’язок щотижня охоплюють аудиторію в майже 50 мільйонів слухачів у 23 країнах, включно з Росією, Україною, Іраном, Афганістаном, Пакистаном, республіками Центральної Азії та Кавказу. Фінансується Конгресом США через USAGM.
17 березня міністри закордонних справ Європейського союзу обговорили питання функціонування Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода, яке адміністрація президента США Дональда Трампа позбавила фінансування.
USAGM – це незалежна урядова агенція США, яка контролює трансляцію новин та інформації майже 50 мовами для близько 361 мільйона людей щотижня.
Загальний бюджетний запит для USAGM на 2025 фінансовий рік становив 950 мільйонів доларів для фінансування всіх операцій та капітальних інвестицій.
До них належать такі медіа, як РВЄ / РС, “Голос Америки”, Радіо Вільна Азія, Офіс кубинського мовлення (Radio Marti), Близькосхідні мережі мовлення (MBN) та Фонд відкритих технологій (Open Technology Fund).
Згідно з документами USAGM, бюджетний запит на 2025 рік для РВЄ / РС становив близько 153 мільйонів доларів.
Help us be even more cool!