Суд у США призупинив ліквідацію "Голосу Америки"

Федеральний окружний суддя США Пол Еткен 28 березня наказав адміністрації президента Дональда Трампа тимчасово зупинити процес закриття радіокомпанії “Голос Америки”. Про це повідомляє DW з посиланням на Reuters.
У такий спосіб своїм рішенням суд заборонив уряду звільнити 1300 журналістів та інших працівників американської служби новин, яких раптово відправили у відпустку на початку місяця.
Суддя заявив, що адміністрація Трампа не може в односторонньому порядку припинити роботу “Голосу Америки”, який був створений та фінансується Конгресом США, адже відкликання фінансування вимагає схвалення конгресменів.
Як пише медіа, суддя Пол Еткен не вимагав від “Голосу Америки” відновити мовлення, але його рішення чітко вказує, що працівників не можна звільняти доти, доки подальші судові розгляди не визначать, чи було закриття медіа “свавільним та примхливим” і таким, що порушує законодавство.
Нагадаємо, “Голос Америки” був заснований для боротьби з нацистською пропагандою в розпал Другої світової війни та перетворився на міжнародного мовника, який працює більш ніж 40 мовами й поширює американські новинні наративи в країнах, де відсутня вільна преса. Згідно з останнім звітом Агентства глобальних медіа США (USAGM), у 2024 році в ньому працювало близько 3500 працівників, а його бюджет становив 886 мільйонів доларів.
У середині березня журналісти “Голосу Америки” та їхні профспілки подали до суду на USAGM, виконувача обов'язків директора Віктора Моралеса та спеціальну радницю Карі Лейк, заявивши, що їхнє закриття порушує конституційне право працівників на свободу слова, закріплене першою поправкою до Конституції США.
Позов працівників “Голосу Америки” є одним із чотирьох, що очікують на розгляд у суді щодо спроби адміністрації Трампа закрити фінансовані урядом медіапрограми.
Що передувало
14 березня президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення семи федеральних агентств, включно з USAGM – материнською компанією “Голосу Америки”, Радіо Свобода та інших міжнародних мовників США, що фінансуються урядом.
Після цього стало відомо про припинення дії погодженого Конгресом гранту, що фінансує діяльність Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Співробітників “Голосу Америки” відправили в адміністративну відпустку, а мовлення призупинили.
USAGM – це незалежна урядова агенція США, яка контролює трансляцію новин та інформації майже 50 мовами для близько 361 мільйона людей щотижня.
Загальний бюджетний запит для USAGM на 2025 фінансовий рік становив $950 мільйонів для фінансування всіх операцій та капітальних інвестицій.
До них належать такі медіа, як РВЄ / РС, “Голос Америки”, Радіо Вільна Азія, Офіс кубинського мовлення (Radio Marti), Близькосхідні мережі мовлення (MBN) та Фонд відкритих технологій (Open Technology Fund).
18 березня 2025 року Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода подало до суду на Агентство США з глобальних медіа, а також на посадовців USAGM Карі Лейк і Віктора Моралеса, щоб заблокувати їхню спробу припинити дію федерального гранту для РВЄ / РС.
24 березня USAGM зобов’язалося виділити Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода частину коштів, виділених йому Конгресом.
25 березня суд у США задовольнив запит Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода на тимчасовий обмежувальний припис. Це проміжне рішення суду в позові проти USAGM щодо припинення фінансування РВЄ / РС, виділеного Конгресом.
Help us be even more cool!