ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як медійники можуть застосовувати відкриті дані: тренінг у Медіабазі Хмельницький

23.01.2025, 10:09

Про відмінності відкритих даних від публічної інформації, її законодавче регулювання та де шукати відкриті дані йшлося на онлайн-тренінгу “Відкриті дані у роботі медійників”, який організував журналістський регіональний хаб Інституту масової інформації “Медіабаза Хмельницький”. 

За словами тренерки, експертки з відкритих даних, консультантки міжнародних проєктів Надії Бабинської, відкриті дані – це публічна інформація в такому форматі, який дозволяє автоматизоване оброблення без участі людини, вільний та безоплатний доступ і подальше використання. Тобто відкриті дані належать до публічної інформації, але не будь-яка публічна інформація є відкритими даними.

Керівниця Медіабази Хмельницький Ольга Загоруйко під час онлайн-тренінгу “Відкриті дані у роботі медійників”. Фото – Марія Турчина

Вони є незамінними в написанні аналітичних та розслідувальних матеріалів, адже допомагають виявляти неочевидні тенденції й обробляти великі масиви інформації. 

Однією з головних переваг відкритих даних, як зазначає Надія Бабинська, є їхня машиночитність – здатність обробляти їх автоматично, а не вручну. Для цього вони мають бути у форматі RDF, XML, JSON або CSV, а також відповідати таким критеріям:

  1. Кожен файл (ресурс) у наборі має складатися з однієї таблиці.
  2. У кожному рядку таблиці повинен бути всього один запис.
  3. У кожній колонці мають бути значення лише одного типу.
  4. В кожній комірці зазвичай має бути одне значення.
  5. Таблиця не містить будь-яких додаткових елементів.

Де шукати набори відкритих даних:

  • на єдиному порталі відкритих даних;
  • на сайті розпорядника;
  • через офіційний запит: вкажіть, що ви хочете отримати доступ до певної інформації у формі відкритих даних;
  • за допомогою прикладного програмного інтерфейсу (АРІ). 

Онлайн-тренінг “Відкриті дані у роботі медійників”. Скриншот Медіабази Хмельницький

“Розпорядники часто відмовляють в оприлюдненні наборів відкритих даних. Відмовки бувають різні, зараз найпопулярніша – це війна, інша причина – це наявність персональних даних”, – пояснює Надія Бабинська.

Полегшити процес надання та оприлюднення набору відкритих даних могло б дотримання трискладового тесту. Про те, як застосовують цей тест під час надання публічної інформації, розповідала керівниця юридичного напряму Інституту розвитку регіональної преси, адвокатка Оксана Максименюк. 

“Нині Офіс Омбудсмана працює над трискладовим тестом для оприлюднення саме відкритих даних, що має вплинути на ситуацію і дуже допомогти нам отримувати набори даних”, – сказала Надія Бабинська.

Авторка: Марія Турчина, комунікаційниця Медіабази Хмельницький

Liked the article?
Help us be even more cool!