ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Україна знизилася на дев'ять позицій у Всесвітньому індексі свободи преси "Репортерів без кордонів"

03.05.2022, 07:00
Фото – Максим Левін
Фото – Максим Левін

Україна знизилася на дев’ять позицій та посіла 106-те місце у Всесвітньому індексі свободи преси міжнародної організації “Репортери без кордонів” (RSF). 

Про це йдеться у звіті RSF “Всесвітній індекс свободи преси 2022 року: нова ера поляризації”, оприлюдненому 3 травня.

За даними організації, рейтинг, що оцінює умови, в яких ведеться журналістська діяльність у 180 країнах та регіонах станом на 2022 рік, “свідчить про катастрофічні наслідки інформаційного хаосу (глобалізованого та цифрового простору з ослабленим регулюванням, що сприяє поширенню хибної інформації та пропаганди)”. 

“На міжнародному рівні асиметрія між відкритими суспільствами, з одного боку, та деспотичними режимами, які контролюють свої ЗМІ та свої інформаційні платформи, ведучи пропагандистські війни, з іншого,  послаблює демократичні режими. На обох рівнях ця подвійна поляризація є чинником посилення напруги”, – йдеться у звіті.

Як зазначають “Репортери”, вторгнення росії в Україну наприкінці лютого 2022 року уособлює це явище, оскільки воно було попередньо підготовлене пропагандистською війною. 

“На Сході Європи, окрім людських трагедій, війна, яку веде росія в Україні, має руйнівні наслідки для свободи преси. За перший місяць російського наступу, який розпочався 24 лютого 2022 року, як мінімум п'ять журналістів та працівників ЗМІ загинули внаслідок обстрілу. Російська армія на окупованих територіях цілеспрямовано вибирала як мішень джерела новин та намагалася примусити до співпраці місцеві ЗМІ”, – йдеться у звіті. 

У самій росії, зазначають “Репортери”, влада встановила тотальний контроль над інформацією, запровадивши масштабну військову цензуру, блокуючи ЗМІ, переслідуючи непокірних журналістів та змушуючи їх до масової еміграції. Цей рух розпочато у 2021 році, після посилення закону про “іноземних агентів” та судового переслідування опозиційного політика Олексія Навального, який зараз перебуває у в'язниці.

“Цей контроль за інформацією не обмежується росією. Кремль нав'язує своє бачення війни деяким зі своїх сусідів, особливо Білорусі, де незалежні журналісти продовжують зазнавати масових переслідувань за свою роботу після спірних президентських виборів 9 серпня 2020 року і де понад 20 співробітників ЗМІ нудяться у в'язниці. Олександр Лукашенко без вагань викрав літак 23 травня 2021 року, щоб заарештувати опозиційного журналіста, який перебував у вигнанні. Дедалі більше і більше ЗМІ отримують ярлик “екстремістських”, а читання та поширення їхніх матеріалів у соціальних мережах стає небезпечним кримінальним переслідуванням”, – йдеться у звіті.

За даними RSF, загалом 12 країн перебувають у червоній частині списку, зокрема Білорусь (153-тє місце), росія (155-те місце). Серед найбільш репресивних щодо преси країн виявилася Бірма (176-те місце), де державний переворот у лютому 2021 року різко відкинув становище журналістів на 10 років тому, через що вона тепер є сусідами з Північною Кореєю (180-те місце), Еритреєю (179-те місце), Іраном (178-ме місце), Туркменістаном (177-ме місце) та Китаєм.

Серед найрепресивніших автократичних режимів є Китай (175-те місце), який використав свій законодавчий арсенал, щоб ізолювати своє населення і відрізати його від решти світу. Зокрема, такий приклад Гонконгу (148-ме місце), який значно опустився в рейтингу. Логіка протистояння між “блоками” стає дедалі сильнішою – як між націоналістичною Індією (150-те місце) прем'єр-міністра Нарендри Моді та Пакистаном (157-ме місце). На Близькому Сході нестача свободи преси продовжує впливати на конфлікт між Ізраїлем (86-те місце), Палестиною (170-те місце) та арабськими країнами.

Очолює ж рейтинг Норвегія (перше місце). За даними “Репортерів”, три провідні скандинавські країни – Норвегія, Данія та Швеція – залишаються демократичною моделлю свободи слова, а цього року завдяки зміні уряду Молдова (40-ве місце) та Болгарія (91-ше місце) подають надії на покращення становища журналістів, незважаючи на те що ЗМІ в цих країнах, як і раніше, належать олігархам або контролюються ними, зазначають “Репортери”. Колишні комуністичні держави Естонія (четверте місце) та Литва (дев'яте місце) увійшли до десятки найкращих країн світу, тоді як Нідерланди (28-ме місце) її залишили. На останньому місці на європейському континенті тепер опинилася Греція (108-ме місце), витіснивши Болгарію (91-ше місце).

Як повідомляв ІМІ, у 2021 році Україна опустилася на одну позицію та посіла 97-ме місце у Всесвітньому Індексі свободи преси міжнародної правозахисної організації “Репортери без кордонів”.

 
Liked the article?
Help us be even more cool!