ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У вересні ІМІ зафіксував 15 порушень прав журналістів: погрожували ножем та пістолетом

07.10.2020, 10:00

У вересні експерти ІМІ зафіксували в Україні 15 порушень свободи слова. Переважно це було застосування фізичної агресії проти журналістів.

Такими є дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.

Цього місяця журналістів били, перешкоджали їхній діяльності, погрожували та чинили юридичний тиск.

Так, найбільшу кількість порушень зафіксовано в категорії “перешкоджання законній журналістській діяльності” – дев'ять (ця кількість дещо зросла, як порівняти із серпнем, коли було зафіксовано шість таких випадків). Серед перешкоджань експерти ІМІ зафіксували випадки, пов'язані з початком виборчого процесу, закривання камери та хапання руками в суді. 

Зокрема, у Чорноморську (Одеська область) 5 вересня міська територіальна виборча комісія заборонила кореспондентові місцевої газети “Вечірній Чорноморськ” та фрілансеру сайту “Чорноморськ NEWS” Андрію Смирнову проводити стрім-трансляцію відкритого засідання.

У Луцьку та Львові журналістки не змогли потрапити на партійні конференції “Слуги народу” та “Опозиційної платформи – За життя” з висування кандидатів до місцевих рад. Навіть попри акредитацію їм відмовляли в доступі до приміщення, також аргументували відмову карантинними обмеженнями.

У Миколаєві прессекретар кандидата на посаду міського голови  від партії “ОПЗЖ” Юрій Багрянцев виштовхував журналістку інтернет-видання “НикВести” Алісу Мелік-Адамян з приміщення міської виборчої комісії. За цим фактом поліція вже розпочала кримінальне провадження за ч. 2 ст. 171 ККУ “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”.

Далі за кількістю порушень йдуть погрози та залякування журналістів  – чотири. Цього місяця журналістам погрожували ножем (знімальній групі ВВС у Києві, нападника затримано) та пістолетом (учасник дорожньо-транспортної пригоди в Києві погрожував пістолетом операторові “Магнолія ТВ” Єгору Сердюку).

Також зафіксовано по одному випадку побиття та юридичного тиску.

Випадок побиття стався в Дніпрі: до лікарні у важкому стані після нападу потрапив очільник інформаційної агенції “Антикорупційна правозахисна Рада”, громадський діяч Олександр Снісар. Колеги потерпілого припускають, що напад може бути пов’язаний саме із журналістською діяльністю Олександра, оскільки він розслідує корупційні схеми посадовців.

Порушення зафіксовано в дев'яти регіонах країни. Лідирує за кількістю порушень Київ (чотири), далі йдуть Волинська, Одеська та Дніпропетровська області (по два випадки), і по одному випадку зафіксовано на Львівщині, Херсонщині, Миколаївщині, Сумщині, Чернігівщині.

Цього місяця утиску своїх прав зазнали дев’ять журналістів та сім журналісток.

Отже, з початку року ІМІ зафіксував загалом 152 випадки порушень, перешкоджання – 84, погрози – 17, побиття – 15.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці “Барометр свободи слова”.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний і політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!