У Києві відкрили меморіал Пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
У Києві, у сквері Миру, 11 вересня відкрили меморіал Пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, повідомляє Суспільне Крим.
Меморіал присвячений вшануванню трагедії кримськотатарського народу. На церемонії його відкриття Президент України Володимир Зеленський наголосив, що колись такий самий меморіал з'явиться в деокупованому Криму.
“Це символ нашої єдності і рішучості відновити справедливість. Це так важливо. І ми бачимо, як російська окупація знову принесла горе в Крим... Це символ незламної волі. Він нагадує нам про три трагічні етапи в історії кримськотатарського народу: анексію Криму Російською імперією в 1783 році, депортацію в 1944 році та окупацію у 2014-му”, – наголосив він.
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв на церемонії відкриття заявив, що ці три події мали катастрофічні наслідки для Криму і особливо для його корінного народу.
“По-перше, це окупація Криму в 1783 році, внаслідок якої відбулося знищення та розграбування всіх культурних цінностей Кримського ханства, спалення бібліотек та архівів, вбивство національної еліти, примус до масової еміграції кримських татар та заселення його росіянами. За кілька років такої окупації корінний народ Криму став на своїй батьківщині національною меншиною”, – повідомив він.
Джемілєв зазначив, що протягом двох років після тотальної депортації 1944 року і геноциду кримських татар, що також росіяни називали “спецоперацією НКВС”, загинули щонайменше 40% усіх кримських татар.
“У Криму були знищені всі залишки культурної спадщини кримськотатарського народу, перейменовані всі географічні назви, знищено все, що нагадувало про кримських татар. Цілком очевидно, що ставилося за мету повністю знищити цей народ та стерти про нього пам'ять”, – сказав лідер кримськотатарського народу.
Також він додав, що третя трагічна подія для кримських татар, якій присвячено цей меморіал, – окупація Криму Росією 2014 року.
“І знову репресії, викрадення та вбивства людей, тисячі обшуків, арештів, тортури у в'язницях, примус людей воювати проти своєї ж країни, витіснення корінного народу своєї батьківщини і знову масове заселення Криму громадянами Росії. Тобто в тій країні, яка зараз називається Російська Федерація, змінюються керівники, система управління, але її мерзенна сутність залишається по цей день”, – зауважив Джемілєв.
Нагадаємо, заклали камінь майбутнього меморіалу Пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня, на 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу, у сквері Миру в Києві. До 2016 року на місці меморіалу стояв пам'ятник чекістам.
Help us be even more cool!