ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Тернопільська журналістка Зоряна Биндас видала книжку репортажів про парамедиків Донеччини

12.02.2025, 11:58
Ірина Небесна

У видавництві “Фоліо” вийшла друком книжка креативної продюсерки Суспільного, тернопільської журналістки та письменниці Зоряни Биндас. До збірки репортажів “Є пульс!” увійшла 21 історія парамедиків поліції Донеччини.

Про це авторка розповіла в коментарі регіональній представниці Інституту масової інформації Ірині Небесній.

За словами Биндас, ідея написати книжку була спонтанною – у 2022 та 2023 роках Зоряна Биндас їздила на фронт, знімала репортажі та записувала історії військових. Пояснює: оскільки сама в ЗСУ не була, вирішила, що таким буде її внесок у загальну справу.

“На початку 2023 року я знову поїхала до зони бойових дій, щоб записати історію свого друга, чемпіона світу з дводобового бігу Андрія Ткачука. На зворотному шляху ми потрапили під обстріл: ракета влучила в будинок поряд. Ми не постраждали, але саме тоді я побачила роботу парамедиків поліції Донеччини. Ми познайомилися, обмінялися контактами, і вже через соцмережі я спостерігала, як вони працюють у місцях масованих обстрілів. Це ті люди, які виїжджають ще до відбою тривоги, коли небезпека максимальна. Ба більше, коли вони працюють на місці обстрілу, росіяни часто завдають повторних ударів, але парамедики все одно їдуть рятувати”, – розповідає медійниця.

Восени того ж року до Зоряни Биндас зателефонував керівник групи парамедиків Олександр Савенко й запитав, чи не знає вона когось, хто міг би написати про них книжку. А вже за кілька місяців журналістка була разом з ними на Донеччині, збираючи їхні свідчення.

Зоряна Биндас. Фото Facebook-сторінка Зоряни Биндас

Спершу працювала там приблизно тиждень. Записи починалися вранці й тривали до вечора. За словами журналістки, основна частина роботи проходила в Покровську, також вони їздили до Костянтинівки, Торецька, Дружківки, Краматорська. 

“Так я провела свою відпустку. Потім ще кілька місяців точково дозбирувала історії у свої вихідні. Декого з героїв записувала кілька разів, бо з’являлися нові події. Один з парамедиків отримав поранення й розповідав мені про це в перерві між операціями”, – розповіла авторка.

За словами Зоряни Биндас, герої та героїні були дуже відкритими, охоче ділилися спогадами, хоча зрозуміло було, наскільки це їм боляче. 

“Для мене це теж був виклик – намагалася бути максимально делікатною. Здавалося б, вони вже б мали бути невразливими, але я бачила, наскільки чуйні їхні серця. Всі ці люди в бойовому спорядженні можуть здаватися супергероями без емоцій. Але насправді кремезні чоловіки плачуть, коли згадують тих, кого не змогли врятувати. І це – про їхню людяність”, – зауважує журналістка.

Зоряна Биндас наголошує, що ці історії важливі не лише самі по собі, а й тому, що спростовують низку хибних тверджень про Донеччину.

“По-перше, я часто чую стереотип, що Донеччина – регіон нібито проросійський. Але ці історії доводять протилежне.
По-друге, у соцмережах нерідко бачу коментарі: “Поліцію на фронт!” Ось, читайте – поліція є на фронті”, – зауважує авторка книжки.

За словами Зоряни Биндас, одній з героїнь збірки на момент спілкування з нею був усього 21 рік, вона могла б жити будь-де, працювати будь-де. Але замість цього юна жінка витягувала поранених, збирала загиблих по частинах і зупиняла критичні кровотечі. 

“Вона сказала мені: “Навряд чи хтось приїде з інших областей, щоб у нас цим займатися. Це наша область і наша відповідальність. Я тут народилася й маю тут допомагати”, – цитує парамедикиню Зоряна Биндас.

“Є пульс!” – це окремі історії у вигляді монологів. Як зауважує журналістка, її як авторки там майже немає: вона слухала, записувала, структурувала, трохи фільтрувала й оформляла події в хронологічному порядку. Але голоси героїв та героїнь залишилися без змін – щоб читач повністю занурився в їхню реальність.

“Якщо говорити про місію книжки, то вона – про руйнування міфів, зміну когнітивних фільтрів. А ще про те, що навіть у найтемніші часи є світло, і воно може бути там, де ми найменше його очікуємо”, – підсумовує журналістка.

Нагадаємо, це вже не перша книжка Зоряни Биндас, що зачіпає тему війни: у червні 2023 року медійниця видала дитячу книжку про досвід проживання повномасштабного вторгнення “Котики-патріотики”, а в грудні 2024-го вона ввійшла до короткого списку премії “Гуманна книжка” від природозахисної організації UAnimals. 

Liked the article?
Help us be even more cool!