IMI

Гаряча лінія

Барометр свободи слова

Данi з початку 2019 року

Вбивства Побиття Перешкоджання Цензура Погрози

0

0

0

0

0

Свобода слова в Україні почала покращуватися — дані моніторингу ІМІ за перше півріччя 2015 (інфографіка)

Фізична агресія щодо журналістів в Україні почала зменшуватися: за перше півріччя 2015 року в Україні експерти ІМІ зафіксували 23 напади на журналістів, що майже в 11 разів менше, ніж за відповідний період 2014 року (249 нападів), і в півтора менше ніж за друге півріччя 2014 року (37 нападів).

Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Найгіршим регіоном України з погляду дотримання свободи слова лишається окупований Крим, там зафіксовано 29 порушень, більше ніж у будь-якому іншому регіоні України. Для порівняння, на непідконтрольних Україні територіях Луганської і Донецької областей зафіксовано 10 порушень.

За даними ІМІ також зменшилась кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів: за перші півроку в Україні було зафіксовано 34 таких випадки (за друге півріччя 2014 — 47 випадків). Зафіксовано також зменшення випадків цензури та ненадання доступу до важливої інформації — 25 випадків (порівняно із 39 у другому півріччі 2014 р.), зменшилась кількість погроз і залякувань — 22 факти за перше півріччя 2015, порівняно до 48 за відповідний попередній період.

Як розповіла експертка ІМІ Катерина Дячук, за останні півроку найбільшу кількість порушень зафіксовано у категорії перешкоджання: «З 34 випадків найбільше перешкоджали журналістам представники судової гілки влади (7 випадків), далі охоронці, як у приватних, так і у державних закладах (5). Також "відзначились" депутати міськрад та працівники облдержадміністрацій (4 та 3 випадки відповідно). Найчастіше перешкоджали журналістам у Миколаєві (5 випадків), на Закарпатті (4), та у Києві, Рівному, Одесі і Кіровограді (по 3 випадки відповідно)».

Нападали найчастіше за ці півроку на журналістів на Одещині (6 випадків), далі йде Чернігівщина (3) та Черкащина, Харківщина, Львівщина та Київщина (по 2 відповідно).

Нападали та били журналістів переважно невідомі — 5 таких випадків за півроку. Далі йдуть депутати сільрад та райрад і люди у камуфляжі (по 3 випадки), а також герої сюжету, представники «ЛНР», «ДНР» та активісти — по 2 випадки відповідно.

«Не дивлячись на кількісні показники, які свідчать про певне покращення ситуації зі свободою слова в України, ситуація все ж лишається тривожною. Швидше за все, зменшення фізичної агресії і тиску на журналістів пов'язане із відсутністю у цей період яскравих політичних подій, виборів, та більш-менш стабільною ситуацією на сході України. На жаль, відсутні зовнішні фактори, які б свідчили про системну стабілізацію ситуації — йдеться про системні покарання нападників на журналістів, розслідування таких справ. Це дає підстави говорити, що покращення свободи слова є швидше ситуативним», — заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

З повним описом випадків, що увійшли до Барометру свободи слова за останній місяць, можна ознайомитись за посиланням.

 

Довідка:

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова «Барометр свободи слова» за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск, та кібер-злочини проти ЗМІ і журналістів. До щомісячного звіту включаються лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати на сайті ІМІ.

Ще Новини