ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Суспільне закликало вилучити російський фільм "Глухі коханці" з Талліннського міжнародного кінофестивалю

Tallinn Black Nights Film Festival. PÖFF

Суспільне Мовлення закликає організаторів Талліннського міжнародного кінофестивалю “Темні ночі” вилучити фільм “Глухі коханці” (Deaf Lovers) російського режисера Бориса Гуца з офіційної програми фестивалю. Про це йдеться в заяві мовника, повідомляє “Суспільне Культура”.

“Висловлюючи повагу й вірячи в готовність конструктивного діалогу, ми закликаємо організаторів Талліннського кінофестивалю переглянути своє рішення та виключити фільм Deaf Lovers з офіційної програми фестивалю. Таке рішення видається єдиним послідовним для фестивалю, який активно провадить підтримку українських кінематографістів та самої України у спротиві російській агресії, виявом якої, зокрема, є згадана фокусна програма Standing with Ukraine”, – йдеться в заяві.

Суспільне звертає увагу, що у фільмі виправдовується російська агресія і агресора зображують як жертву.

“В обгортці любовної історії лежить спотворена реальність, в якій поетизується віктимізація та виправдовується російська агресія. Фільм позиціонується як “найкращий фільм останніх років про війну та кохання”, де агресора зображують як жертву. Це спотворене зображення є небезпечним інструментом маніпуляції, яке підриває колективну відповідальність за злочини, скоєні російськими військовими в Україні”, – йдеться в заяві.

Мовник вважає, що це рішення суперечить цінностям солідарності та підтримки, які фестиваль “пропагує впевнено та послідовно, й воно викликало у нас серйозне занепокоєння не лише як у суспільного мовника, але й як у виробника одного з фільмів, що увійшов до фестивальної селекції”.

Водночас мовник зазначає, що вдалося скасувати участь цього фільму у фокусній програмі Standing with Ukraine, проте цей виняток “відбувся без будь-яких офіційних заяв з боку фестивалю”. І фільм досі присутній в українському пресрелізі, опублікованому на російськомовній версії сайту.

“Рефлексія в ігровій формі воєнних злочинів, вчинених росіянами в Бучі, що у контексті художнього (відтак – сформованого автором) монологу українського військового зіставляє розповіді про закатованих цивільних та репліку “війна – це бруд”, видається таким, що знецінює та позбавляє суб’єктності жертв. З урахуванням пропонованої фільмом історії любові “української дівчини та хлопця з Росії”, співчуття до якого задеклароване навіть на рівні фестивального трейлера, у монолозі, де “хлопець з Росії” жаліється на втому від війни, – можна вважати, що українські цивільні, вбиті конкретними російськими воєнними злочинцями, інструменталізовані до рівня тла історії передчасного примирення та ілюстрації тієї самої тези про “бруд”, що виходить за всі можливі рамки навіть гнучкої етики”, – йдеться в заяві.

Крім того, Суспільне звертає увагу, що фільм також містить звинувачення українських військових у скоєнні воєнних злочинів, зокрема катуванні полонених. 

Таке твердження, висловлене в художній формі, йдеться в заяві, не є елементом мистецького дієгезису – фактично це є прикладом інструменталізованої “м'якої сили” російських імперських наративів, що має на меті розмити відповідальність за скоєні злочини методами постправди й легітимізувати свої дії своєрідною печаткою схвалення, себто участю в офіційних програмах найпрестижніших та авторитетних світових подій, до яких входить Талліннський міжнародний кінофестиваль.

“Ми віримо, що Талліннський міжнародний кінофестиваль, впливовий майданчик культурної дипломатії, близький Україні та її митцям й мисткиням за сенсами й конкретними діями, виявить готовність почути консолідовану українську позицію та виявить довіру до її об’єктивності, не посилаючись до удаваної емоційності аргументів. Ми щиро сподіваємося на вашу підтримку України. Ми повинні пам'ятати, що майбутнє Європи та майбутнє самої демократії опиняються під загрозою щоразу, коли ми закриваємо очі на маніпуляції та викривлення сенсів”, – зазначає Суспільне.

Заяву підписали:

  • режисер Тарас Томенко, продюсери Пилип Іллєнко, Андрій Ризванюк, Лук'ян Галкін, Альона Голякова, продюсерка з фестивального просування Наталія Мовшович (“Сентиментальна подорож до планети Параджанова");
  • режисер Роман Бондарчук, продюсерка Дар'я Бассель (“Редакція”);
  • режисер Павло Остріков, продюсери Володимир та Анна Яценко (“Ти – космос”);
  • продюсерки Ольга Бесхмельніцина та Дар'я Бассель, режисерка Оксана Карпович (“Мирні люди”);
  • режисер Юрій Речинський (Dear Beautiful Beloved);
  • Віталій Шереметьєв, продюсер;
  • Український Інститут.

Як повідомляв ІМІ, раніше Україна закликала Канаду не допустити на кінофестивалі в Торонто показу пропагандистського фільму “Росіяни на війні”.

Liked the article?
Help us be even more cool!