Суд США відхилив клопотання TikTok про відстрочення заборони застосунку
Апеляційний суд США 13 грудня відхилив клопотання TikTok про відстрочення заборони застосунку. Тепер у компанії лишається небагато часу, щоб звернутися до Верховного суду з проханням заблокувати чи скасувати закон, що вимагає від власника соцмережі ByteDance продати застосунок до 19 січня, повідомляє Reuters.
TikTok і ByteDance подали термінове клопотання до Колумбійського окружного апеляційного суду 9 грудня з проханням дати їм більше часу на звернення до Верховного суду США.
Компанії попередили, що без судового втручання закон “позбавить понад 170 мільйонів щомісячних користувачів у США доступу до TikTok – однієї з найпопулярніших платформ самовираження в країні”.
Втім, у суді відхилили клопотання, заявивши, що TikTok і ByteDance не послалися на жоден прецедент, “де суд, який уже відхилив конституційну претензію до акта, ухваленого конгресом, заблокував набуття актом чинності на час очікування розгляду у Верховному суді”. Про це йдеться в одностайно ухваленому рішенні суду від 13 грудня.
Після оголошення рішення речник TikTok заявив, що компанія планує звернутися до Верховного суду, який “історично відомий як орган, що захищає право американців на свободу слова”.
За оскаржуваним законом TikTok буде заборонений у США, якщо ByteDance не продасть його до 19 січня. Закон також надає американському уряду широкі повноваження для заборони інших застосунків з іноземними власниками, які дають підстави для занепокоєння щодо збору даних американців.
Департамент юстиції США вважає, що “подальший контроль Китаю над застосунком TikTok є актуальною загрозою національній безпеці”.
У TikTok стверджують, що департамент юстиції неправильно описав звʼязки між соцмережею й Китаєм і що алгоритм рекомендації контенту й дані користувачів зберігаються на хмарних серверах у США, якими оперує компанія Oracle, а також що рішення про модерацію контенту, які стосуються американських користувачів, ухвалюються в США.
Якщо Верховний суд не скасує цього рішення, доля TikTok опиниться в руках президента Джо Байдена, який може дати компанії 90 днів відстрочення на продаж соцмережі, а тоді в руках наступного президента Дональда Трампа, інавгурація якого відбудеться 20 січня.
Нагадаємо, 2020 року, протягом свого попереднього терміну правління, Трамп без успіху намагався заборонити TikTok, але цьогоріч перед виборами заявляв, що не допустить заборони соцмережі.
Також 13 грудня голова комітету Палати представників США з питань Китаю повідомив компаніям Alphabet (власник Google) і Apple, що ті мають бути готові 19 січня прибрати TikTok зі своїх магазинів застосунків для користувачів у США.
Що передувало
Як повідомляв ІМІ, 22 квітня 2024 року Палата представників США ухвалила закон, який заборонить використання застосунку в країні, якщо компанія-власник ByteDance не продасть свою частку протягом року. Своєю чергою в TikTok заявили, що стурбовані станом свободи слова.
7 травня 2024 року TikTok та ByteDance звернулися з позовом до федерального суду США через закон, який передбачає блокування застосунку, якщо ByteDance його не продасть. Компанії подали позов до Апеляційного суду округу Колумбія, стверджуючи, що закон є антиконституційним з низки причин. Зокрема, що він порушує Першу поправку про свободу слова. Закон, підписаний Джо Байденом 24 квітня, дає ByteDance час до 19 січня 2025 року, щоб продати TikTok, інакше застосунок буде заборонений.
У 2022 році президент США Джо Байден заборонив використання TikTok на державних пристроях. Схожі заборони запровадили деякі штати. Під час президентства Дональд Трамп також заявив, що TikTok є загрозою національній безпеці, бо збирає дані американських користувачів, до яких потім має доступ китайський уряд. У 2020 році Комітет США з іноземних інвестицій ухвалив рішення, за яким ByteDance мала продати свої активи в США протягом 90 днів.
Низка країн обмежила використання TikTok на державних пристроях через побоювання, що Китай може використовувати застосунок для збору даних або поширення дезінформації.
Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук
Help us be even more cool!