ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Суд скасував попередження каналу "Україна" за серіал "Не зарікайся"

23.10.2017, 12:21
Фото - youtube каналу "Україна"

9 жовтня Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №618 від 28 квітня 2016 року, яким регулятор виніс телеканалу “Україна” попередження через трансляцію серіалу “Не зарікайся”, знятого на замовлення каналу пов'язаним з ним продакшном Front Cinema. Відповідне рішення суду міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, повідомляє “Детектор медіа”.

Справу розглядали судді А.Б. Федорчук, В.І. Келеберда та А.С. Мазур.

Розглядаючи справу, суд встановив, що рішення Нацради ґрунтується на експертному висновку заступниці директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАН України, завідувачки лабораторії психології масової комунікації та медіа-освіти, доктора психологічних наук Любові Найдьонової щодо психологічного впливу фрагментів 66-ї серії серіалу “Не зарікайся”, що транслювалась 13 квітня 2016 року в ефірі каналу “Україна”.

На думку суддів, цей експертний висновок складений особою, яка має відповідні спеціальні знання у сфері масової комунікації та медіа-освіти, однак він не може носити обов'язкового характеру та не є тим документом, який підтверджує наявність з боку телеканалу дій, що завдають шкоди та порушують законні права та інтереси осіб. Судді також звернули увагу на те, що цей експертний висновок не містив такого обов'язкового реквізиту, як підпис особи, яка проводила експертне дослідження.

Аргументуючи свою позицію, телеканал “Україна” посилався, зокрема, на наявний у матеріалах справи висновок №5 Незалежної медійної ради від 26 квітня 2016 року щодо відповідності законодавству України змісту 66-ї серії телесеріалу “Не зарікайся”, який не встановив порушень законодавства. Суд звернув увагу на те, що висновок був складений у відповідь на звернення Нацради (№17/1091 від 15 квітня 2016 року) та не був узятий регулятором до уваги при ухваленні рішення про попередження.

Крім того, у матеріалах справи наявний висновок Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності, затверджений заступником директора з експертної роботи, від 26 квітня 2016 року, згідно з висновками якого у 65-тій та 66-тій серіях кінематографічного твору “Не зарікайся” відсутні: заклики до насильницької зміни конституційного ладу України; заклики до розв'язування війни, агресивних дій або їх пропаганда; пропаганда винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного та майнового стану, соціального походження; популяризація або пропаганда органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України.

А згідно з висновком експертного дослідження, проведеного начальником сектору мистецтвознавчих і психологічних видів досліджень, відділу досліджень у сфері інформаційних технологій Київського міського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру 27 квітня 2016 року, 100-серійний серіал “Не зарікайся” є суцільним твором, з сюжетними лініями, які проходять через весь твір; кожна наступна серія є продовженням попередньої серії, окремі серії не мають ознак самостійного твору, не мають чіткого відокремлення історій та чітко визначеного початку і закінчення сюжету в межах однієї або декількох серій і за своїм змістом “мають характерні ознаки серіалів з елементами “однолінійних” серіалів, серіалів по типу “як би життя” та “багатолінійних” серіалів з великою кількістю дійових осіб”.

Було долучено до матеріалів справи і рішення Державного агентства України з питань кіно від 18 квітня 2016 року, згідно з яким телесеріал “Не зарікайся” дозволений для телевізійного показу на території України, відповідно до Закону України “Про кінематографію”.

Нагадаємо, 28 квітня 2016 року Нацрада оголосила попередження телеканалу “Україна” через трансляцію серіалу “Не зарікайся”, знятого на замовлення каналу пов'язаним з ним продакшном Front Cinema. У результаті аналізу контенту серії №66 серіалу Нацрада зафіксувала цитати про “хунту криваву”, про “київських олігархів”, які мають залишити Донбас у спокої.

У своєму рішенні Нацрада констатувала порушення телеканалом “Україна” таких норм Закону “Про телебачення і радіомовлення”: абзац 8 частини 2 статті 6 (трансляція програм, що можуть завдати шкоди дітям), абзац 13 частини 2 статті 6 (поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси осіб, посягає на честь і гідність осіб).

Телеканал “Україна” оскаржив попередження Нацради. 3 серпня 2016 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі. Але справу було розглянуто тільки більше як рік потому: кілька попередніх судових засідань закінчувалися нічим. Зокрема, перше судове засідання в цій справі, призначене на 17 жовтня 2016 року, не відбулося, оскільки головуючий суддя Андрій Федорчук перебував на лікарняному. А наступне засідання від 19 січня 2017 року не відбулося через те, що в судді Костянтина Кобилянського (одного з трійки суддів, які на той момент вели справу) закінчився строк повноважень.

Liked the article?
Help us be even more cool!