Війна і районні газети: про кого і як пишуть буковинські тижневики
З початку повномасштабного вторгнення тиражі районних газет зменшилися, мінімум, вдвічі. Довоєнні теми про розвиток міст й сіл, агропромисловість, історії здобутків, змінилися на численні історії втрат військових. Чи не кожна перша шпальта газет присвячена Героям, які віддали у боротьбі з агресором найцінніше – своє життя. Дуже часто такі історії художньо виписані, журналісти намагаються підтримати рідних. Частина матеріалів присвячена волонтерам, життю громад, корисним порадам по господарству.
Реклами на сторінках районок зовсім мало. Як правило, у всіх часописах вона дуже схожа. Рекламують медичні, господарські послуги. Значна частина оголошень стосується пошуку на роботу працівників. Також рекламодавці пропонують свої послуги по закупівлі великої рогатої худоби, продажу качат, курчат тощо. Є в газетах важлива інформація по соціальній тематиці, оформленню пільг, субсидій, виплати для внутрішньо переміщених осіб, новини від Пенсійного фонду. Тож, як і про що пишуть чернівецькі районки, подивимося на прикладі випусків буковинських видань за березень “Вільне життя”, “Карпати”, “Вижницькі обрії”, “Дністрові зорі”, “Голос краю”, “Рідне слово”, “Рідний край”, “Слово правди” та “Новий день”.
Прощання з Героями
Фактично кожен випуск всіх оглянутих районок розпочинається історіями відважних воїнів. Більшість з матеріалів - про загиблих військових. У середньому, за досліджуваний період кожна газета щотижня публікувала. мінімум, по два матеріали про загиблих героїв. Переважно журналісти пишуть про загиблих Героїв у жанрі публіцистики, фоторепортажу.
Тижневик “Вижницькі обрії” розповсюджується на території Вижницької громади, має наразі тижневий тираж в 1600 примірників. На початку лютого 2022 року він був на третину вищий, 2263 примірників.
У газеті так пишуть про загиблих героїв: “Я вас прошу мене пробачте, інакше просто не зумів, болить я знаю, та не плачте - і в небо янголом злетів”. Журналістка описує прощання з 21-річним Петром Татарином: “...Біля портрета, біля нош, застелених стягом, стоїть почорніла від горя родин. Кортеж доїжджає - Вашківці, Слобода, Банилів. Його ще не видно, та мама Оксана не зводить очей з дороги, з обох сторін якої, починаючи від в’їзду в село, стали на коліна учні місцевої школи, поруч - духовенство, військові з роти охорони, зійшлися жителі Мілієвого та громади. Сирена все ближче, а дихати стає все важче. Тіло воїна Петра Татарина в білій труні поклали в центрі села. Над ним схилилися у важкому риданні батьки Оксана і Микола, брат Микола, дідусь, бабусі, рідні, близькі…”
Ще один матеріал присвячений Дмитру Данилюку, якому 8 березня могло виповнитися 37 років: “Був будівельником, а став Героєм, який собою небо закривав”. Йдеться про життя Героя з дитячих років, його родину, дочку, службу в ЗСУ, нестачу зброї. Автор розповідає, що 13 лютого 2024 року ворог скинув снаряд з отруйним газом на позицію біля населеного пункту Хромове Донецької області, де були Дмитро та його побратим Вадим. Побратим Дмитра помер у реанімаційному відділенні лікарні в Дніпрі.
Матеріал “Довга і важка дорога додому” розповідає про довгі пошуки воїна Дмитра Клима, який зник безвісти ще 18 лютого 2023 року: “На жаль, на рідну Вижниччину Дмитро Степанович повернуся в домовині”.
Кіцманська газета “Вільне життя” поширюється на території Кіцманської територіальної громади. Нинішній тижневий тираж газети - 2117 примірників. На початку лютого 2022 року він був вдвічі більший: 4023 примірників на тиждень.
Тема про шанування загиблих героїв тут також одна з основних. “Загинув Герой-захисник Іван Романко з Киселева”: “...Життя солдата обірвалося 21 березня 22024 року внаслідок отримання травми несумісної з життям. Загинув виконуючи бойове завдання у Сватівському районі”.
“Захисник Віктор Митрофанов завжди брав на себе відповідальність за свою сім’ю і свою країну”. У публікації, зокрема, йдеться про вручення посмертної нагороди вдові загиблого Діані та дочці Валерії.
Газета “Карпати” поширюється на території Путильської громади. Її тижневий тираж становить 1564 примірники. На початку лютого 2022 наклад становив фактично вдвічі більше, 2941 примірник.
Тематика втрат - одна з ключових. Як, приміром, тут: “Шлях додому тривав більше року”. Читачі дізнаються про ще одну трагедію: понад рік рідні не знали про перебування захисника Віталія Єремійчука. Дива не трапилося і 10 березня мешканці села Киселиці провели Героя в останню дорогу. Авторка цитує сестру загиблого, яка розповіла, що Віталій пішов служити 26 січня. Його запевнили, що тривалий час буде навчання і тільки після того - реальні бойові дії. Однак вже 14 лютого Віталія Єремійчука забрали з іншими мобілізованими на передову.
Ще дві замітки газета “Карпати” присвячує загиблим Героям - Івану Скрепчуку та Анатолію Зеленюку.
Тижневик “Голос краю” поширюється на території Заставнівської територіальної громади. Його тираж становить 843 примірники. На початку лютого 2022 року, наклад становив 2364 примірники. Протягом березня тут також було кілька публікацій про загиблих краян у рубриці “Небесне воїнство” Зокрема, “Пам’ятаємо подвиг Андрія Гандабури” про буковинця, який працював на різних роботах, в тому числі й за кордоном, після повернення пішов служити у ЗСУ і загинув на полі боя. Або матеріал “Герой Іван Палібора став ангелом-захисником” чи “Війна забирає найкращих синів” про відважного Івана Адамчука. Завершився березень для мешканців Заставнівщини ще однією втратою та прощанням з Дмитром Бідняком.
Суспільно-громадський часопис “Рідний край” поширюється щотижня на території Сторожинецької територіальної громади. Тираж “Рідного краю” становить 1752 примірники. На початку лютого 2022 року він становив 2800 примірники. Найактуальніша наразі тема газети – втрати.
Кельменецький тижневик “Рідне слово” також інформує читачів про втрати: “Кельменеччина попрощалася із воїном Русланом Івасюком”, “Максимчуку Богдану завжди буде 27”. Тираж тижневика “Рідне слово” наразі становить 1520 примірники. На початку лютого 2022 року він був вдвічі більший, 3200.
Газети “Новий день”, “Хотинські вісті”, “Дністрові зорі”, “Слово правди” також інформують про втрати у своїх громадах. Тиражі у цих газетах також скоротилися з початком повномасштабного вторгнення. Наприклад, сокирянський часопис “Дністрові зорі” наразі має наклад в 1901 примірників, в той час, як на початку лютого 2022 тираж становив 3535 примірників. Новоселицька газета “Слово правди” має нинішній тираж у 1423 примірники, на початку лютого 2022 року мала в три з половиною рази більше, 5213 примірників. “Хотинські вісті” мають нинішній тираж у 1900 примірників. На початку лютого 2022 – 4250. Єдина газета, у якої майже не змінився наклад – це глибоцький тижневик “Новий день”: нинішній тираж 3079 примірники. На початку лютого 2022 – 3314.
Про нагородження й службу
Про відзнаки Героїв та їхню службу пишуть всі районні часописи. В середньому, кожна районна газета публікує по 2-3 таких новини щотижня. Йдеться також про службу жінок в лавах ЗСУ. Наприклад, про мешканку Хотинського району, яка повернулася з Італії й пішла служити за контрактом у прикордонну службу.
Звітність нардепа Заремського
Політичних матеріалів, протягом березня, на сторінках районних газет Чернівецької області немає. Джинса також відсутня. Але у кількох виданнях опублікована звітність про роботу нардепа від “Слуги народу” Максима Заремського. Тексти підписані ним самим та інформують про діяльність обранця. Зокрема нардеп зазначає, що всі особисті кошти витрачає на підтримку Збройних сил України та волонтерів і Заремський запрошує всіх охочих до своєї вайбер-спільноти.
Будні волонтерів
Принагідно згадують районки про важливу волонтерську роботу. Зокрема, “Слово правди” розповідає про жителів села Довжок, які змогли згуртуватися, зібрати кошти на авто, обслужити його та передати військовим.
“Рідний край” пише про волонтерські ініціативи, наприклад, про благодійну акцію на підтримку ЗСУ, яка відбулася у лісовому коледжі, постійну підтримку від сторожинецьких медиків, які допомагають коштами військовим. Також районки пишуть про підготовку волонтерів до великодніх свят та приготування страв для військових.
Альона Чорна, регіональна представниця Інституту масової інформації в Чернівецькій області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
Help us be even more cool!