ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Рада зі свободи слова вважає, що "прямого" тиску ОП на Суспільне не було

03.11.2021, 18:23

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України більшістю голосів ухвалила свої рекомендації за наслідками розгляду на минулому тижні конфліктної ситуації між Суспільним мовником та Офісом президента України. Про це “Детектору медіа” повідомив Секретар Ради Вадим Міський.

Зокрема, Рада рекомендувала створити Регламент, який описуватиме принципи взаємодії журналістів з тими, чия діяльність становить суспільний інтерес, а також провести зустріч президента з керівництвом Суспільного мовлення для обговорення стану реформи.

Видання наводить повний текст рішення Ради:

Щодо ситуації, що склалася внаслідок відмови представників фракції «Слуга народу» взяти участь в ефірі телепрограми «Зворотний відлік»

Розглянувши заяву журналістки та ведучої Мирослави Барчук і вивчивши позиції сторін (представників Офісу Президента та творчого колективу програми «Зворотний відлік»), Рада з питань свободи слова та захисту прав журналістів при Президентові України констатує: ми розуміємо прагнення редакції до збалансованого й глибокого висвітлення суспільно важливих тем та розділяємо думку, викладену у рекомендаціях Ради Європи, що «суспільні медіа мають бути джерелом неупередженої інформації та коментарів, форумом для плюралістичних публічних дискусій та гарантувати різноманітність думок, з метою дотримання балансу серед потенційно упередженого медіа ринку та приватних медіа провайдерів». З іншого боку, Рада усвідомлює право політичних сил та окремих політиків (але аж ніяк не органів влади) уникати участі в ефірах окремих програм на певних каналах. Однак Рада закликає політиків задля підвищення рівня поінформованості суспільства вдаватися до таких кроків лише як виняток, у чітко регламентованих випадках, а також рекомендує представникам як виконавчої, так і законодавчої гілки влади (а також великого бізнесу і насамперед – державних компаній) надавати більшої уваги належній підготовці спікерів/спікерок високого експертного рівня для якісного інформування суспільства.

Тому Рада не дійшла висновку про те, що в даному конкретному випадку відмова від участі в ефірі ток-шоу, до того ще й озвучена неофіційними особами, може розглядатися як прямий тиск представників влади на діяльність журналістів. Водночас Рада констатує, що при позірній відсутності прямого та/чи небезпечного тиску на діяльність журналістів, у поле зору громадськості знову потрапила задавнена проблема відсутності чіткої регламентації взаємодії представників органів влади та парламентських політичних партій із журналістами (і найяскравіше це проявляється на прикладі політичних ток-шоу). На жаль, доводиться констатувати, що в царині комунікацій медіа із тими, хто своєю особою та/чи діяльністю становить суспільний інтерес, і досі діє «звичаєве право», через що кулуарні домовленості нерідко беруть гору над здоровим глуздом і нормативно описаними процедурами, над інтересами аудиторії конкретного медіа та інтересами суспільства загалом.

У зв’язку із цим Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України пропонує свій майданчик для створення робочої групи з представників прес-служб та редакцій ЗМІ, а також медіа-експертів і громадських діячів, котра розробить алгоритми законної та цивілізованої взаємовигідної співпраці медіа із комунікаційниками ОПУ, вищих органів усіх гілок влади. Моніторинг ситуації в країні вказує і на необхідність розробки таких же алгоритмів і у відносинах медіа із бізнесом, представників регіональних ЗМІ з місцевою владою тощо.

Результатом такої роботи може стати прийнятний для сторін дискусії Регламент, який описуватиме принципи взаємодії журналістів з тими, чия діяльність становить суспільний інтерес, і який базуватиметься на засадах Кодексу етики українського журналіста, кращих міжнародних практик і, звісно, національного законодавства. Важливо, щоб хоча б на час роботи над цим Регламентом причетні до процесу сторони виявляли стриманість та взаємну повагу з метою збереження можливостей для конструктивного діалогу.

Рада вітатиме участь вищого керівництва держави у процесі створення вищезгаданого Регламенту, що має стати орієнтиром для органів влади та інших учасників політичного процесу у взаємодії із медіа на основі європейських стандартів та в інтересах українського суспільства.

Також Рада усвідомлює надзвичайно важливу роль саме Суспільного мовника в медійному просторі країни у справі об'єктивного інформування суспільства з додержанням журналістських стандартів та етичних норм у подачі інформації. Ми пропонуємо провести зустріч Президента та керівництва Суспільного мовлення, на якій обговорити стан реформи. Рада вбачає необхідність продовження подальшої широкої дискусії на всіх рівнях щодо питань реформування Суспільного мовлення.

Нагадаємо, Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України — це консультативно-дорадчий орган, створений відповідно до указу президента № 808/2019.

До складу ради входять 15 членів, обраних на установчих зборах: Вадим Міський (секретар Ради), Олександр Бурмагін, Наталія Влащенко, Ірина Городецька, Наталія Гуменюк, Діана Дуцик, Павло Єлізаров, Максим Кречетов, Тетяна Лебедєва, Світлана Остапа, Людмила Писанко, Тетяна Попова, Сергій Томіленко, Тарас Шевченко, Сергій Штурхецький.

Як повідомляв ІМІ, 19 жовтня ведуча ток-шоу "Зворотний відлік" на телеканалі "UA: Перший" Мирослава Барчук заявила про тиск на редакцію програми з боку працівників Офісу президента. За її словами, підлеглі голови Офісу президента Андрія Єрмака звинувачують ток-шоу в недотриманні професійних стандартів (у відсутності балансу думок у випуску за 18 жовтня) та виставляють свої умови щодо присутності депутатів від "Слуги народу" в студії. Також вона додала, що кандидати на ефіри узгоджуються з контактною особою М. Подоляка в ОП.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що ОП не узгоджує участі народних депутатів в ефірах на телеканалах, тим більше на Суспільному, та вважає такі звинувачення “хайпом”.

Liked the article?
Help us be even more cool!