ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Правозахисники світу закликали припинити переслідування антикорупційних активістів в Україні

10.11.2017, 11:14
Фото - people.in.ua

Члени коаліції громадських організацій “Платформа “Громадянська солідарність” та громадські організації Європи, США та інших країн світу закликають українську владу припинити переслідування антикорупційних активістів в Україні. Про це йдеться у відкритому листі, який підписали близько 50 громадських організацій.

Автори листа звертають увагу на ухвалення обмежувального законодавства щодо електронних декларацій для антикорупційних активістів, випадки їхнього кримінального переслідування та дискредитаційні кампанії проти відомих антикорупційних організацій та активістів, а також фізичні напади на активістів та відсутність ефективного розслідування таких випадків.

У документі заявники нагадують, що у березні 2017 Президент України підписав зміни до Закону України “Про запобігання корупції”. Вони зобов’язують антикорупційних активістів подавати публічні електронні декларації про майновий стан, хоча вони не отримують бюджетних коштів.

“Нечіткі положення можуть перетворити цей закон на інструмент довільного, вибіркового застосування до окремих активістів. Цей закон має стримуючий, гальмівний вплив на діяльність громадянського суспільства у сфері боротьби з корупцією”, – йдеться у листі.

Також автори листа із занепокоєнням відзначають нещодавнє відкриття низки кримінальних справ проти неурядових організацій та громадських активістів, “які ґрунтуються на сфабрикованих, неправдивих звинуваченнях”. Зокрема, обшук і конфіскація документів у благодійного фонду “Пацієнти України”, звинувачення у присвоєнні коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, а також фінансуванні так званих “ЛНР” та “ДНР”.

Відкриття кримінального провадження проти керівників громадської організації “Центр протидії корупції”. “Наклепницькі матеріали вже були оприлюднені у дискредитаційній кампанії проти членів Центру протидії корупції Віталія Шабуніна та Олександри Устинової”, - йдеться у листі.

Також автори листа зауважують, що серйозно стурбовані нападом на активіста Харківського антикорупційного центру, голову Демократичного альянсу в Харкові Євгена Лісічкіна, а також побиттям голови Харківського антикорупційного центру Дмитра Булаха.

“Антикорупційні активісти сприяють дотриманню основних прав та свобод людини і діють в інтересах всього суспільства. Вони піддаються підвищеному ризику нападів та переслідувань через специфіку своєї роботи, оскільки інформують громадськість про незаконну діяльність та корупцію з боку державних органів та посадових осіб”, - йдеться у листі.

Спеціальний доповідач ООН з питання про становище правозахисників зазначив, що “найбільшого ризику зазнають правозахисники, які займаються питаннями навколишнього середовища, відповідальності юридичних осіб та земельними питаннями, а також ті, хто сприяють прозорості та підзвітності державних структур, так само як і активісти, що розслідують факти дискримінації, корупції та насильства з боку держави, бізнесу та інших недержавних суб'єктів”.

Автори листа зазначають, що держава зобов'язана забезпечити захист, включаючи ефективні правові засоби, особам, які стали жертвами порушень прав людини. Держава також зобов'язана проводити оперативне та неупереджене розслідування порушень прав правозахисників, в тому числі антикорупційних активістів. Україна має дотримуватися цих зобов'язань як країна, що підписала Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, і як учасниця Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Ради Європи.

“З урахуванням вищесказаного ми закликаємо українську владу:

  • негайно припинити переслідування антикорупційних активістів за сфабрикованими та неправдивими звинуваченнями і утриматися від подальших переслідувань;
  • відкрито засудити дискредитаційні кампанії, що спрямовані проти антикорупційних активістів та громадських організацій, що протидіють корупції;
  • провести швидке, ефективне і неупереджене розслідування кримінальних справ за фактами нападів на антикорупційних активістів, а також притягнути винних до відповідальності; вжити всіх необхідних заходів, щоб запобігти новим нападам;
  • змінити законодавчі положення щодо е-декларування таким чином, щоб вони не перешкоджали та не унеможливлювали діяльність громадських організацій, зокрема тих, що докладають зусиль до боротьби з корупцією; не запроваджувати штрафи чи втрату статусу неприбутковості у законодавстві, яке стосується громадських організацій”.

Лист підписали громадські організації:

Центр інформації про права людини (Україна)

Гельсінський фонд з прав людини (Польща)

Нідерландський Гельсінський комітет (Нідерланди)

Transparency International

Amnesty International в Україні

Human Rights First (США)

Білоруський Будинок прав людини імені Бориса Звозскова (Білорусь/Литва)

Правозахисний рух "BirDuino-Kyrgyzstan" (Киргизстан)

Союз "Жінки Дону" (Росія)

Центр міжнародного захисту (Франція)

Реабілітаційний центр для жертв тортур (Косово)

Citizens' Watch (Росія)

Центр громадянських свобод (Україна)

DRA – Німецько-російський обмін (Німеччина)

Харківська обласна фундація "Громадська Альтернатива" (Україна)

Московська Гельсінська Група (Росія)

Promo LEX (Молдова)

Центр розвитку демократії та прав людини (Росія)

Freedom Files (Росія)

Pax Advisory (США)

Всесвітня організація проти тортур у рамках механізму нагляду за захистом правозахисників

КримSOS (Україна)

Гельсінський комітет Вірменії

Офіс громадських свобод (Таджикистан)

StrategEast (США)

Фонд "Партнерство заради прозорості" (США)

Truth Hounds (Україна)

Corruption Watch (Великобританія)

Громадське об’єднання "Гідність" (Казахстан)

Crude Accountability (США)

Міжнародна федерація за права людини (FIDH), у рамках механізму нагляду за захистом правозахисників

Гельсінська асоціація з прав людини (Вірменія)

Інститут свободи і безпеки репортерів (Азербайджан)

Європейська група захисту прав меншин (Великобританія/Угорщина)

Гельсінська громадська асамблея - Ванадзор (Вірменія)

Правозахисний центр Азербайджану

Міжнародне партнерство з прав людини (Бельгія)

Казахстанське міжнародне бюро з прав людини та верховенства права

Центр правової трансформації (Білорусь)

Libereco - Партнерство з прав людини (Німеччина/Швейцарія)

Македонський Гельсінський комітет

Humanrights.ch (Швейцарія)

Норвезький Гельсінський комітет

Правозахист без кордонів (Вірменія)

Фонд "Громадський вердикт" (Росія)

Правозахисний Центр "Весна" (Білорусь)

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Фонд ім. Стефана Баторія (Польща)

Сьюзен Роуз-Акерман (США)

Тед Мурман (США)

Хосе Угас, адвокат у кримінальних справах та член організації Transparency International (Перу)

Френк Вогль, співзасновник та член консультативної ради організації Transparency International; Фонд "Партнерство заради прозорості"; Джорджтаунський університет (США).

Як повідомляв ІМІ, 6 жовтня 2017 року низка громадських організацій, що входять в коаліцію “Реанімаційний пакет реформ”, закликали українську владу скасувати норми про е-декларування громадських активістів до 31 грудня 2017 року, оскільки законопроекти №6674 і №6675 запроваджують необґрунтовану додаткову звітність для всіх громадських об’єднань.

Liked the article?
Help us be even more cool!