ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Політика РФ призводить до того, що пропагандисти не соромлячись висловлюють щирі та прямі заклики до геноциду українців, – юрист ІМІ

15.11.2023, 17:42

Аналіз практики міжнародних трибуналів із притягнення пропагандистів до відповідальності за заклики до геноциду доводить, що суд враховує не тільки індивідуальну відповідальність, але й контекст та формування підґрунтя для злочину. Про це розповів юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук у Медіацентрі Україна-Укрінформ 15 листопада.

“Політика РФ призводить до того, що конкретні пропагандисти не соромлячись висловлюють щирі та прямі заклики до геноциду українців. Важливо, щоб наші правоохоронні органи й ми, допомагаючи їм, доводили, що всі ці ознаки – евфемізми (наприклад, “СВО” замість “війна”. – Ред.), формування дискримінаційної політики щодо українців та інші ознаки – є невіддільною частиною складу злочину геноциду”, – пояснив Володимир Зеленчук.

За його словами, міжнародні трибунали визначають ці ознаки як такі, що допомагають встановити намір скоєння злочину геноциду або окремих актів геноциду.

“В такому контексті нам важливо це фіксувати, бо в разі розслідування міжнародним трибуналом такі ознаки ляжуть у публічне обвинувачення, підсилять його та розкриють контекст, під час якого був вчинений злочин. Практика свідчить про те, що цей контекст враховується, підтверджує заклики до злочину. За визначенням конвенції або Римського статуту Міжнародного кримінального суду, це пряме і публічне підбурювання до вчинення злочину геноциду”, – зазначив він.

Юрист наголосив, що найважливіше встановити безпосередні ознаки злочину підбурювання або закликів до геноциду: хто саме з пропагандистів, коли і в якому медіа поширив цей заклик. 

“Інститут масової інформації фіксує ці наративи, передає правоохоронним органам. Ми періодично публікуємо дослідження про конкретних пропагандистів, Сподіваємося, що в результаті вони будуть притягнені до відповідальності, який би механізм не був для цього застосований: національний чи міжнародний”, – розповів Зеленчук.

Нагадаємо, раніше директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк запропонувала на позначення російської пропаганди використовувати специфічні терміни – “агресивна пропаганда” чи “геноцидна риторика”. 

Юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук пояснив, що докази фінансування геноцидної риторики будуть використані проти РФ у майбутньому, щойно визначиться механізм притягнення до відповідальності – або в межах МКС, або в межах спецтрибуналу.

ІМІ збирає докази, які допоможуть притягнути до відповідальності російських пропагандистів за заклики до геноциду українців. Крім того, ІМІ працює над тим, щоб у міжнародному законодавстві з’явилася концепція “культурного геноциду”, якої до сьогодні не затверджено на міжнародному рівні.

Liked the article?
Help us be even more cool!