ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Докази геноцидної риторики РФ будуть застосовані проти неї в майбутньому, коли з’явиться такий механізм – юрист ІМІ

02.11.2023, 13:31

Існує два шляхи притягнення до відповідальності пропагандистів, які закликають до геноциду українців, – на національному та міжнародному рівнях. 

Про це розповів юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук на пресконференції “Дезінформація та геноцидна риторика: як Росія воює з українцями у медіапросторі?” в Медіацентрі Україна-Укрінформ 1 листопада. 

Так, на національному рівні існує відповідальність за ч. 2 ст. 442 Кримінального кодексу (публічні заклики до геноциду, а також виготовлення матеріалів із закликами до геноциду з метою їхнього розповсюдження або розповсюдження таких матеріалів). За цією статтею вже є вирок російському пропагандистові Антону Красовському.

“Цей вирок дає можливість дізнатися, які конкретно фрази та риторика є закликами до геноциду в розумінні законодавства. У випадку з Красовським це слова про те, що потрібно перестати думати про “братів” і почати їх “мочити”. Цього було досить, щоб експерт встановив ознаку спонукальності в цьому заклику, що мотивує до дій, які можна віднести до злочину геноциду”, – пояснив Володимир Зеленчук.

За його словами, правоохоронні органи вважають доцільнішим притягнення пропагандистів до відповідальності на міжнародному рівні.

“Це забезпечить більшу легітимність вироків та можливість екстрадувати пропагандистів на територію України й виконувати тут вироки, встановлені Міжнародним кримінальним судом або спецтрибуналом”, – зазначив юрист.

За його словами, Римський статут Міжнародного кримінального суду передбачає індивідуальну відповідальність за підбурювання до скоєння злочину геноциду. Але в конвенції немає окремого злочину “поширення геноцидної риторики” чи “публічні заклики до геноциду”. Передбачається лише окремий спосіб реалізації злочину геноциду – підбурювання до його вчинення, відповідальність за який лише індивідуальна. 

“З огляду на чинну редакцію Римського статуту неможливо говорити про притягнення Російської Федерації за розроблення, впровадження чи фінансування геноцидної риторики. Проте докази цього збираються і будуть використані в майбутньому, щойно визначиться механізм притягнення до відповідальності – або в межах МКС, або в межах спецтрибуналу”, – додав Володимир Зеленчук.

Нагадаємо, раніше директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк запропонувала на позначення російської пропаганди використовувати специфічні терміни – “агресивна пропаганда” чи “геноцидна риторика”. 

ІМІ збирає докази, які допоможуть притягнути до відповідальності російських пропагандистів за заклики до геноциду українців. Крім того, ІМІ працює над тим, щоб у міжнародному законодавстві з’явилася концепція “культурного геноциду”, якої до сьогодні не затверджено на міжнародному рівні.

Liked the article?
Help us be even more cool!