ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Платформа "Меморіал" презентувала спецпроєкт пам’яті полеглих на війні творців кобзарської культури

Платформа “Меморіал” презентувала спецпроєкт “Сила ідентичності”, присвячений пам’яті полеглих на війні творців кобзарської культури. Про це йдеться в пресрелізі “Або – агенція медійного росту”, яка є засновником проєкту.

5 грудня 2024 року українську кобзарсько-лірницьку традицію визнали спадщиною людства на 19-й сесії міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини.

До цієї події платформа пам'яті й підготувала спецпроєкт “Сила ідентичності” – про творців кобзарської культури, які полягли в боях за Україну, та про унікальність українського кобзарства.
“Кобзарство – унікальне явище української культури. Символ нескореності, моралі, волелюбності. Сучасні кобзарі продовжують традиції предків, стаючи хранителями української ідентичності, які передають мудрість попередніх поколінь – наступним”, – зазначають автори спецпроєкту.

“Сила ідентичності” розповідає історії чотирьох творців кобзарської культури, які віддали свої життя за Україну. Команда збирала ці історії, спілкуючись із представниками кобзарських цехів в Україні.

  • 29-річний Данило Мельник (загинув 10 травня 2023-го під Бахмутом) мав хист не лише до музики, а й до конструювання. Зумів удосконалити бронетранспортер на фронті. Пройшов бої в Іловайську. Повернувшись до цивільного життя, опановував тремор, щоб грати на улюбленій бандурі. Під час повномасштабної війни знову став на захист України. Віддав життя в бою під Бахмутом.
Данило Мельник
Данило Мельник/Фото - Facebook Тараса Яницького
  • Григорію Матяшу було 26 років (загинув 31 липня 2015-го біля Пісків). Пішов у майстри в кобзарський цех. Узявся робити свою першу кобзу, а потім – ліру. Коли почалася російсько-українська війна, добровольцем пішов на фронт. Григорій загинув біля Пісків на Донеччині. Його ліру і кобзу взялися доробляти друзі. 
Григорій Матяш
Григорій Матяш
  • 47-річний бандурист Ігор Суботяк (загинув 7 серпня 2023 року в Покровську) повернувся з Фінляндії, щоб стати на захист України під час повномасштабної війни. Бандуру мав із собою на службі, грав побратимам. Мріяв із друзями заспівати на окопі після перемоги, а ще – запустити оселедця, музикувати на вулиці. Життя Ігоря обірвала російська ракета в Покровську Донецької області.
Ігор Суботяк
Ігор Суботяк зі своєю бандурою у Фінляндії/Фото - архів родини
  • 55-річний Сергій Павліченко (загинув 5 вересня 2024 року в бою біля села Журавка на Донеччині) змайстрував свою першу бандуру в 1992-му. Скільки інструментів зробив за життя – точно не відомо. Це були і бандури та кобзи, і торбани та ліри, і гуслі. Колісну ліру Сергія можна почути у фільмі “Довбуш” Олеся Саніна. Також його інструменти купували Пол Маккартні та Гері Мур. Під час повномасштабної війни Сергій вирушив на фронт. 5 вересня 2024 року він поліг у бою біля села Журавка на Донеччині. 
 
Сергій Павліченко майструє інструмент/ Фото - архів родини

Історії опублікували чотири національні медіа: hromadske, “Новинарня”, “Українська правда” та Суспільне. Над спецпроєктом працювали журналістки Анастасія Крупка, Марія Морозова та Ольга Суровська. Ілюстрації до історій створила Наталія Назаренко. 

Спецпроєкт “Сила ідентичності” й надалі документуватиме історії творців кобзарської культури, які полягли за Україну. Якщо ви знаєте такі історії, пишіть команді “Меморіалу”: [email protected].

 

Liked the article?
Help us be even more cool!