ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

НСЖУ та НМПУ пояснили, чому не вийшли з Міжнародної федерації журналістів разом з північними країнами

03.02.2023, 17:15

Національна спілка журналістів України та Незалежна медіапрофспілка України не приєдналися до колег з Фінляндії, Норвегії, Данії та Ісландії, які 31 січня оголосили про вихід із Міжнародної федерації журналістів (МФЖ).

Свої позиції “Детектору медіа” пояснили перша секретарка НСЖУ Ліна Кущ та голова комітету НМПУ Сергій Штурхецький.

Як стверджує Штурхецький, вихід з Міжнародної федерації журналістів – це останній засіб і українські представники до нього ще не дійшли. Особливо з огляду на те, як довго вони свого часу здобували повноцінне представництво в МФЖ.

Ліна Кущ заявила, що вчинок північних країн – це, власне, підтримка позиції українських профспілок, які закликають до виключення Спілки журналістів Росії (СЖР) з перших днів повномасштабної війни. 

“Національна спілка журналістів України першою закликала виключити Спілку журналістів Росії з лав федерації: це було на четвертий день після російського вторгнення, 28 лютого. Ми засудили політику СЖР, яка є адвокатом Кремля, і наголосили, що пропагандистам не місце серед професійних журналістів. Ці вимоги підтримала Незалежна медіапрофспілка України. Тоді ж наша спілка звернулася до асоціацій і спілок журналістів європейських країн із проханням підтримати наші вимоги. Деякі колеги, зокрема з Литви, Польщі, відреагували дуже швидко”, – розповіла Ліна Кущ.

Вона наголосила, що стверджувати, ніби НСЖУ не долучалася до вимог виключити Росію з Міжнародної федерації журналістів, – “м’яко кажучи, неправильно”. За її словами, саме Національна спілка журналістів України повідомила про створення осередків СЖР у чотирьох окупованих українських областях, кілька разів виступала з публічними заявами щодо виключення росіян, переконувала колег з інших спілок на персональному рівні. 

Сергій Штурхецький своєю чергою розповів, що раніше росіяни вже покинули Європейську федерацію журналістів, тож сподівається, що й Міжнародна федерація журналістів “стане організацією, в якій пропагандистам буде незатишно”.

Крім того, він пояснив різницю між Міжнародною та Європейською федераціями: “Умовно можна назвати МФЖ більш консервативною, оскільки вона об'єднує країни світу, в тому числі країни з власним баченням демократії і свободи слова. ЄФЖ більш радикальна, прагне змін, адже об'єднує професійні спілки журналістів демократичних європейських країн”. 

За словами Сергія Штурхецького, обидві спілки майже одностайно підтримали українських журналістів під час війни. Але їхні позиції щодо членства росіян різняться: “Міжнародна федерація журналістів, вочевидь, ще не мала таких викликів, при яких її членська організація була б бойовим пропагандистським загоном агресивної воєнщини, яка окупувала частину території іншої країни. [...] Європейці ж практично всі (може, крім Сербії) розуміють загрозу російських пропагандистів та їхню роль у війні”.

Представник Незалежної медіапрофспілки України вважає, що виключення росіян стане індикатором того, чи здатна така організація, як Міжнародна федерація журналістів, ухвалювати непрості рішення у світі, що швидко змінюється. І закликає приготуватися до “тривалого процесу, до терплячого пояснення, здавалося б, очевидних речей”.

Нагадаємо, у червні 2022-го Конгрес Міжнародної федерації журналістів засудив російську дезінформацію та обрав нове керівництво Федерації без росіян у складі. Проте виключення російської спілки все ще викликало питання.

Міжнародна федерація журналістів із перших днів російського вторгнення в Україну засудила військову агресію та спрямувала ресурси свого безпекового Фонду на допомогу працівникам українських ЗМІ.

Як повідомляв ІМІ, Міжнародна федерація журналістів ініціювала офіційний процес призупинення та виключення зі своїх лав Спілки журналістів Росії після того, як спілки журналістів Фінляндії, Норвегії, Данії та Ісландії заявили про вихід 31 січня із IFJ на знак протесту проти “корупційної діяльності” федерації та членства російських журналістів. 

У травні 2022 року Об'єднання українських медіа, журналістів та громадських організацій Медіарух звернулося до Міжнародної федерації журналістів із закликом виключити з її лав Спілку журналістів Росії. Це питання вже порушувалося на початку березня в МФЖ низкою представників північноєвропейських країн.

Також Медіарух закликав вітчизняних уповноважених представників МФЖ (НСЖУ – Сергій Томіленко та НМПУ – Сергій Штурхецький) внести відповідне питання до порядку денного конгресу МФЖ, що мав відбуватися 31.05–03.06 в Омані.

У жовтні стало відомо, російська державна пропагандистська “Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія” збирається відкрити свої відділення на окупованих територіях Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей.

Європейська федерація журналістів засудила відкриття філій Спілки журналістів Росії на незаконно анексованих Росією територіях України та закликала відмовитися від цих відділів.

Liked the article?
Help us be even more cool!