ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Коаліція виграла у Луцьку справу щодо доступу

15.03.2018, 10:34

Волинський окружний адміністративний суд задовольнив позов Ірини Петренюк до комунального підприємства “Ласка”, яке займається бездомними тваринами, зокрема їхньою утилізацією, і зобов’язав КП повторно розглянути запит та надати позивачці достовірну, точну та повну інформацію.  Таке рішення суд ухвалив 27 лютого, повідомляє “Доступ до правди”.

Ірина Петренюк є однією із переможців конкурсу Коаліції громадських організацій “За зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації”: за рахунок коаліції їй було надано правову підтримку і сплачено судовий збір.

“В Луцьку КП “Ласка” масово знищує тварин, гроші відмиваються, а міська рада покриває ці злочини, й тому свідомо не надає відповіді на інформаційні запити”, - так пояснювала свою мотивацію запитувачка, коли подавала запит.

Ірина Петренюк цікавилася:

1) чи зверталось КП “Ласка” до продспоживслужби Луцька для отримання свідоцтва про транспортування тварин у 2017 році, у яких місяцях та до яких міст мали транспортуватись тварини?

2) чи видавалося ветеринарне свідоцтво на транспортування тварин на 11.09.2017 у м. Ківерці, яка кількість тварин мала транспортуватись (якщо мала)?

3) хто здійснює огляд тварин перед транспортуванням з м. Луцька до інших міст?

Запит було надіслано через сервіс dostup.pravda.com.ua на адресу Луцької міської ради, звідки надійшла відповідь про перенаправлення запиту до КП “Ласка”.

На день звернення до суду не отримала відповіді від КП “Ласка”.

Проте КП у встановлений судом строк подало відзив на позовну заяву.

Аргументувало “Ласка” тим, що ніякої пошти від міськради, в тому числі і вказаного запиту, не отримувало,  а також тим, що КП є розпорядником тільки стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів. Також підприємство зазначало, що запитувана позивачем інформація не є публічною, а воно не є розпорядником цієї інформації, а також що опис запитуваної інформації не є чітким та зрозумілим.

Суд встановив, що рішенням Луцької міської ради затверджено Програму охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин на 2017-2018 роки.  

Розробником, учасником та відповідальним виконавцем програми є КП “Ласка”.

Суд погодився з твердженнями представника відповідача про те, що той не отримував запит поштою, проте взяв до уваги докази, що запит Луцька міська рада перенаправила до КП на електронну адресу, і наголосив, що, згідно з законом, спосіб отримання запиту не має значення.

Також суд критично оцінив твердження комунальників, що КП є розпорядником інформації лише стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.

На додаток суд визнав, що предмет запиту становить суспільний інтерес, а відповідач є суб'єктом господарювання, який володіє інформацією, що становить суспільний інтерес.

“Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що відповідачем вказані норми не дотримані, відтак позовні вимоги підлягають до задоволення”, - йдеться у рішенні суду.

Судовий збір 704 грн 80 коп. покладено стягнути за рахунок бюджетних асигнувань комунального підприємства “Ласка”.

Це перша справа, яку виграв переможець конкурсу Коаліції.

Коаліція продовжує конкурсний відбір серед випадків відмови надання публічної інформації або надання неповної чи незадовільної відповіді.

У результаті конкурсу будуть відібрані 12 справ у регіонах України, яким буде надано юридичну підтримку, а судові збори оскаржувачів покрито за рахунок коштів кампанії.

Якщо ви надсилали запит на доступ до публічної інформації до місцевих рад (комунальних підприємств чи інших розпорядників публічної інформації) і запитували суспільно важливу інформацію у період із серпня по вересень 2017 року і не отримали задовільної відповіді, то організатори конкурсу пропонують вам:

- юридичну підтримку для оскарження відповіді розпорядника у суді І інстанції;

- сплату  судового збору та виконавчого провадження за рахунок коштів кампанії;

- пройти тренінги “Як висвітлювати судовий процес” та “Доступ до публічної інформації”.

Для цього потрібно:

Надіслати заявку на Конкурс, долучивши  запит копії вашого запиту та відповідь розпорядника.

Як повідомляв ІМІ, Інститут масової інформації, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Центр демократії та верховенства права, Платформа прав людини, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні підписали Меморандум про створення коаліції “За зменшення фінансових бар’єрів у справах по доступу до публічної інформації”.

Основна мета кампанії – зменшення судового збору в адмінсудах та скасування авансового внеску у виконавчих провадженнях у справах про доступ.

Зараз судовий збір для фізичних осіб, які бажають оскаржити ненадання/надання неповної інформації до суду, становить 640 грн, для юридичних осіб – 1600 грн. Вартість відкриття виконавчого провадження у справах про доступ, де боржником/розпорядником є юридична особа, коштує 6 400 грн.

На думку підписантів меморандуму, такі високі фінансові бар’єри фактично блокують можливість для багатьох журналістів та громадських активістів відстоювати право на інформацію в суді.

Підписати меморандум можна тут.

У листопаді 2017 року Коаліція громадських організацій “За зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації” визначила шість переможців, яким оплатила судовий збір та надасть правову підтримку. Серед переможців була Ірина Петринюк.

У лютому 2018 року Коаліція громадських організацій “За зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації” визначила ще 5 переможців, яким оплатить судовий збір та надасть правову підтримку.

Liked the article?
Help us be even more cool!