Коаліція правозахисників закликала наглядову раду Meta звільнитися на знак протесту
![](/upload/media/2023/09/20/650aafcbe1b32-meta-6946715-1280.jpg)
Коаліція з більш ніж 250 адвокаційних організацій з різних країн світу закликає наглядову раду Meta масово звільнитися на знак протесту проти рішення компанії послабити модерацію контенту. Про це йдеться у відкритому листі від 13 лютого, повідомляє The Washington Post.
У листі підкреслено, що робота наглядової ради втратила актуальність на тлі намагань Meta підлаштуватися під адміністрацію Дональда Трампа. Також коаліція заявляє, що Meta “повністю припинила грати в нагляд”, коли після пʼяти років існування раду нібито заскочило зненацька рішення гендиректора Марка Цукерберга змінити політику модерації.
Коаліція організацій (зокрема Human Rights Watch і Global Witness) і експертів з 55 країн критикує раду за відсутність публічного спротиву змінам, які, стверджують автори листа, сприятимуть поширенню брехні, знизять рівень дискусій і призведуть до нападів на жінок і ЛГБТК+-людей.
“Вибір стоїть перед вами руба: легітимізувати компанію, яка свавільно руйнує механізми захисту демократії й прав людини, або стати на захист принципів, для дотримання яких вас було призначено”, – йдеться в листі. Автори закликають усю раду піти у відставку протягом двох тижнів, що було б “історичним кроком совісті”.
Коли Марк Цукерберг уперше оголосив про припинення співпраці з фактчекерами в США і зняття обмежень на зневажливі висловлювання на адресу маргіналізованих груп на кшталт мігрантів і трансгендерних людей, наглядова рада спершу заявила, що “вітає намір Meta переглянути свій підхід до фактчекінгу”, не згадуючи про зміни до правил щодо мови ненависті.
Пізніше члени ради визнали, що Meta не повідомила їм про ці зміни. Слабка публічна реакція з боку ради обурила правозахисників. “Їхня робота – забезпечувати підзвітність компанії, а не слугувати фіговим листком для нападів Meta на права людини й демократію”, – заявляє Мона Штая, одна з керівниць Digital Action – організації-очільниці коаліції.
У відповідь на лист наглядова рада заявила, що продовжує свою роботу.
“Нещодавні зміни до політики Meta підкреслюють одне: незалежний нагляд як ніколи важливий”, – повідомили пʼятеро співголів ради виданню Tech Brief 12 лютого.
Співголови додали, що рада “пильно оцінює зміни правил Meta” і планує запропонувати “нюансовані рекомендації щодо політики, на які Meta муситиме відреагувати” за зобовʼязанням, що компанія взяла на себе під час створення ради. У Наглядовій раді стверджують, що їхня робота “говорить сама за себе”, адже Meta реалізувала понад 70% їхніх рекомендацій за роки існування ради.
“Зараз не час припиняти роботу – час її посилити, що ми й робимо”, – зазначають у раді.
У Meta відмовилися коментувати ситуацію.
Як повідомляв ІМІ, 7 січня 2025 року генеральний директор компанії Meta Марк Цукерберг заявив про зміну підходу до перевірки контенту у Facebook та Instagram. Також відповідно до нових правил компанії Meta користувачі можуть називати жінок “домашніми речами чи власністю”, а трансгендерних чи небінарних людей – “воно”, адже пункт правил, яким подібні висловлювання заборонялися, автори змін викреслили.
Марія Ігнатьєва
Help us be even more cool!