Міжнародний інститут преси (IPI) висловив серйозне занепокоєння через рішення Печерського районного суду Києва, яким виданню “Слідство.Інфо” заборонили публікувати розслідування про майно харківського бізнесмена Олександра Сухачова, брата директора Державного бюро розслідувань Олексія Сухачова.
Про це йдеться в заяві організації, оприлюдненій 9 липня на її сайті.
В IPI заявили, що така заборона може становити загрозу для свободи преси та перешкоджати висвітленню тем, які мають суспільний інтерес.
“IPI застерігає, що заборона на публікацію, винесена Печерським районним судом, є тривожною спробою цензурувати незалежне висвітлення теми, що явно становить суспільний інтерес. Якщо це небезпечне рішення не буде скасоване в апеляційному порядку, це створить небезпечний прецедент для журналістських розслідувань в Україні та підірве свободу преси”, – йдеться в заяві.
Організація закликала Київський апеляційний суд ретельно оцінити це рішення з урахуванням свободи медіа та журналістики в інтересах суспільства, передбаченого статтею 29 Закону “Про інформацію”, та “своєчасно скасувати це проблематичне рішення”.
Що передувало
Як повідомляв ІМІ, 6 липня Печерський районний суд міста Києва заборонив “Слідству.Інфо”, Центру протидії корупції та журналістці Аліні Стрижак оприлюднювати й поширювати розслідування про 143 обʼєкти нерухомості, які, за даними журналістів, належали брату директора ДБР Олексія Сухачова.
В обох організаціях заявили, що розцінюють це як тиск на журналістів і наступ на свободу слова. Журналісти оскаржуватимуть ухвалу суду та домагатимуться публікації розслідування.
Юрист ІМІ Володимир Зеленчук заявив, що судова заборона оприлюднювати ще не опубліковане журналістське розслідування про активи брата директора Державного бюро розслідувань (ДБР) Олексія Сухачова має ознаки SLAPP-позову.
7 липня Медіарух, а також медійні та громадські організації висловили стурбованість ознаками системного тиску на розслідувальну журналістику з боку державних правоохоронних структур.
У Печерському районному суді Києва заявили, що заборона на публікацію розслідування має тимчасовий характер.