ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ІМП вважає необхідним створити наглядовий орган у сфері доступу до інформації

21.04.2015, 11:52

Інститут медіа права наголошує на необхідності створення незалежного та ефективного наглядового органу у сфері доступу до публічної інформації, який забезпечить всебічний контроль за дотриманням законодавства. Про це йдеться у заяві ІМП з приводу річниці чинності Закону №1170 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інформацію” та Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

ІМП заявляє, що попри позитивні зрушення минулого року, практика застосування Закону України “Про доступ до публічної інформації” все ще не відповідає високим міжнародним стандартам.

“Неузгодженість судової практики, окремі неточності в законодавстві та відсутність ефективних і швидких механізмів усунення порушень права на доступ до інформації та притягнення до відповідальності винних осіб створюють перешкоди на шляху до реальної імплементації принципів прозорості та підзвітності влади в Україні”, - йдеться у заяві.

Як наголошують в ІМП, багато положень нового закону все ще очікують свого втілення. Так, Кабінет Міністрів досі не затвердив Порядок обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, які містять службову інформацію, зібрану в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни. “Прийняття цього підзаконного акту мало б покращити практику застосування законодавства про доступ до інформації, зокрема, усунувши випадки неправомірного віднесення даних до службової інформації”, - зазначають в організації.

Також в ІМП зауважують, що відповідно до Перехідних положень Закону 1170, 20 квітня втратили чинність всі грифи “Для службового користування” та інші обмежувальні грифи (крім секретності), які були надані до 13 травня 2011 року (дата набрання чинності Законом “Про доступ до публічної інформації”). “Якщо такі грифи не були в подальшому переглянуті та підтверджені, відповідні документи віднині підлягають розкриттю та наданню у відповідь на запити”, - зазначили в організації.

Крім того, в заяві названі досягнення у зв’язку з прийняттям закону про доступ до публічної інформації: підвищення прозорості влади та можливості громадян повноцінно реалізовувати своє право на доступ до публічної інформації; доступ громадян на засідання органів влади; відкритий доступ до відомостей із декларацій усіх високопосадовців на офіційних сайтах органів державної влади; заборона обмежувати доступ до матеріалів генеральних планів міст та інші.

Нагадаємо, 19 квітня 2014 року набув чинності Закон №1170, що передбачив зміни до 57 законодавчих актів і узгодив їх положення з нормами Закону України “Про доступ до публічної інформації” та нової редакції Закону України “Про інформацію”. Як Законопроект №0947 він  був зареєстрований у парламенті ще в грудні 2012 року, однак лише після Революції Гідності та під тиском громадськості нарешті був ухвалений в цілому.

Liked the article?
Help us be even more cool!