ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ІМІ передав Міноборони пропозиції для покращення співпраці журналістів і військових

27.11.2023, 10:16
Леся Луцюк
Фото – Леся Луцюк
Фото – Леся Луцюк

Інститут масової інформації передав засадничі положення для унормування співпраці між журналістами та військовими під час здійснення акредитації Міністерству оборони України.

Про це повідомила директорка ІМІ Оксана Романюк під час панельної дискусії про цензуру під час війни на форумі “Спитай медіа: цензура, довіра та все про роботу редакції”, організованому онлайн-медіа “Свідомі” та Київською школою економіки 25 листопада.

За словами Романюк, ті документи, якими регулюється діяльність медіа, – додатки 3 і 4 до наказу Головнокомандувача ЗСУ №73 – не відповідають чинному законодавству. Тож ІМІ розробив та передав Міноборони, окрім засадничих положень унормування співпраці між журналістами та військовими під час здійснення акредитації, ще два документи – зміни до додатків 3 і 4 наказу №73 та напрацьовані з воєнкорами практичні поради.

“Для того щоб покращити взаємодію журналістів та військових, ми розробили три документи, які передали до уваги Міністерству оборони. Перший документ – це засадничі положення, які мають регулювати взаємодію між військовим і журналістом: повага з обох сторін; урахування інтересів обох сторін; розуміння, що в нас є війна, у нас є інтерес держави і національна безпека, однак у нас є ще й демократія та журналістика”, –  зауважила Оксана Романюк.

ІМІ запропонував такі пункти засадничих положень унормування співпраці між журналістами (зокрема, іноземними) та військовими для запобігання порушенню вимог чинного законодавства України та норм міжнародного права під час здійснення акредитації.

  • Регуляція не пересування журналістів, а збирання ними інформації, зокрема в районах бойових дій, на військових об’єктах тощо. 
  • Перевірка осіб, які прагнуть отримати акредитацію, проводиться з метою недопуску до процесу отримання інформації осіб, які створюють загрозу для національної безпеки України, життю і здоров’ю громадян тощо. Інші підстави для обмежень, зокрема відсутність досвіду, відсутність медичних аптечок чи бронежилетів, неякісне фото тощо, будуть незаконним перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів. 
  • Перевірка інформації, яка була зібрана журналістами, і вилучення інформації та носіїв інформації проводиться виключно з метою гарантування національної безпеки України, життя і здоров’я громадян тощо. У разі, коли інформація вилучається через наявність у ній суспільно необхідної інформації, показ окремих осіб або поширення інформації про них, критику суб'єктів владних повноважень, таке вилучення буде перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів та може призводити до правових наслідків як для конкретних посадових осіб, так і для держави Україна загалом.
  • Оформлення акредитації та документів для акредитації має бути максимально простим, а формалізація такої акредитації має бути мінімальною.
  • Відмова в акредитації не може ґрунтуватися на оцінці “доцільності” або “недоцільності” акредитації журналіста. Відсутність загроз національній безпеці з боку журналіста повинна бути головною підставою надання акредитації. 

Незабаром Інститут масової інформації опублікує повні тексти документів, переданих Міністерству оборони України, – стежте за оновленнями на сайті.

Liked the article?
Help us be even more cool!