ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Громадські організації закликають Верховну Раду не реставрувати державне мовлення в Україні

15.02.2022, 10:09
Фото – Дом
Фото – Дом

Низка громадських організацій обурена спробою реставрації державного мовлення в Україні та застерігає парламентарів від ухвалення законопроєкту №4487, яким мовлення телеканалу "Дом" розширюється на всю країну.

Про це йдеться в заяві організацій, яку оприлюднено на сайті ЦЕДЕМ.

"Ми наголошуємо на неприпустимості розширення мовлення телеканалу "Дом" на всю територію України, адже це є реставрацією державного мовлення на противагу системі Суспільного мовлення, яке протягом п'яти років залишається недофінансованим. Подібні кроки можуть розцінюватися як тиск та спроба усунути Суспільне з медійного простору", – йдеться в заяві. 

Громадські організації обурені спробою реставрації державного мовлення в Україні, адже це прямо суперечить Резолюції 1466 (2005) Парламентської асамблеї Ради Європи, яка зобов’язала Україну перетворити державні телерадіокомпанії на канали суспільного мовлення згідно з відповідними стандартами Ради Європи.

"Ми застерігаємо парламентарів від прийняття законопроєкту № 4487 у чинній редакції, адже результати такого рішення прямо суперечитимуть європейському курсу України та демократичним реформам, розпочатим після Революції Гідності, – роздержавленню преси та перетворенню державних телерадіокомпаній у Суспільне мовлення, в редакційну політику якого держава не може втручатися", – йдеться в заяві.

Наводимо повністю текст заяви:

Ми, громадські організації, що підписалися нижче, звертаємо увагу Верховної Ради на неприпустимість реставрації державного мовлення в Україні та порушення міжнародних зобов’язань України, що означатиме відмову від демократичних реформ.

У грудні 2020 року зареєстровано законопроєкт № 4487 "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб", який передбачає важливі позитивні зміни для переселенців. Проте до другого читання до проєкту включено правки, які не стосуються самого проєкту, а вносять фундаментальні зміни до медіазаконодавства і фактично запускають на всю Україну державний російськомовний телеканал.

Автори правок аргументують їх тим, що переселенці мешкають на всій території України, отже призначені для них телепрограми мають поширюватися на всю державу. Фактично під прикриттям захисту прав внутрішньо переміщених осіб передбачається розширення мовлення державного російськомовного телеканалу "Дом" для тимчасово окупованих територій на всю Україну шляхом його включення до складу універсальної програмної послуги (тобто переліку програм, безкоштовний доступ до яких гарантований всім глядачам).

На практиці це означає перетворення телеканалу, що створювався як канал іномовлення, на загальнонаціональний. Проте така ініціатива нівелює саму суть іномовлення, яке було створено з метою захисту національних інтересів України за кордоном, формування та підтримання позитивного іміджу України.

Потреба в задоволенні якихось специфічних інформаційних потреб переселенців на вільних територіях є надуманою та не може слугувати обґрунтуванням для прийняття законопроєкту № 4487 у чинній редакції. Суспільний мовник уже сьогодні задовольняє інформаційні, культурні та освітні потреби всього населення України, створює та поширює програми для всіх соціальних груп, про що свідчить високий рівень довіри до нього та стале зростання аудиторії, лідерство серед медіа за рівнем дотримання професійних стандартів.

Ми наголошуємо на неприпустимості розширення мовлення телеканалу "Дом" на всю територію України, адже це є реставрацією державного мовлення на противагу системі Суспільного мовлення, яке протягом п'яти років залишається недофінансованим. Подібні кроки можуть розцінюватися як тиск та спроба усунути Суспільне з медійного простору. Громадські організації неодноразово підкреслювали, що Суспільне мовлення є невід’ємним елементом демократичної держави, а його місія – "Захищати свободи в Україні. Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності, української мови та культури, особистості та українського народу". Саме тому будь-які спроби посягання на незалежність Суспільного мовлення, створення штучної політично обумовленої конкуренції з державним мовником є спробою змінити політичний курс України в бік авторитаризму. 

Громадські організації висловлюють обурення спробою реставрації державного мовлення в Україні, адже це прямо суперечить Резолюції 1466 (2005) Парламентської асамблеї Ради Європи, яка зобов’язала Україну перетворити державні телерадіокомпанії на канали суспільного мовлення згідно з відповідними стандартами Ради Європи.

Ми застерігаємо парламентарів від прийняття законопроєкту № 4487 у чинній редакції, адже результати такого рішення прямо суперечитимуть європейському курсу України та демократичним реформам, розпочатим після Революції Гідності, – роздержавленню преси та перетворенню державних телерадіокомпаній у Суспільне мовлення, в редакційну політику якого держава не може втручатися.

Заява відкрита до підписання всіма охочими (для цього зверніться на email [email protected] або напишіть повідомлення на фейсбук-сторінку ЦЕДЕМ). 

Заяву підтримали:

 • ГО Центр демократії та верховенства права
 • ГО "Український інститут медіа та комунікації"
 • ГО "Інститут масової інформації"
 • Незалежна медійна рада
 • ГО "Інститут розвитку регіональної преси"
 • ГО "Фундація "Суспільність"
 • ГО "Інтерньюз-Україна"
 • ГО "Детектор медіа"
 • ГО "Платформа прав людини"
 • ВГО "Комітет виборців України"
 • Інститут демократії імені Пилипа Орлика
 • Центр політико-правових реформ 

Нагадаємо, 26 січня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики доручив голові комітету Микиті Потураєву звернутися до голови парламенту з пропозицією зняти законопроєкт №4487 з розгляду на пленарних засіданнях до розгляду комітетом питання про обґрунтованість і доцільність внесення цих змін до медійного законодавства, а також з’ясування питання про відповідність урахування згаданих поправок вимогам Регламенту Верховної Ради.

Медіарух виступив проти посилення й переорієнтації державних медіа (зокрема, телеканалів "Дом" і "Рада"), які останнім часом відбуваються з волі президента, його команди й парламентської фракції "Слуга народу".

Liked the article?
Help us be even more cool!