Голова Держспецзв’язку: Російські хакери атакують структури, які розслідують воєнні злочини

Російські шпигуни залучають хакерів для нападів на комп’ютерні системи українських правоохоронних служб, намагаючись знайти й заволодіти доказами російських воєнних злочинів.
Про це повідомив Reuters голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
За його словами, хакери, що працюють у російських органах іноземної, внутрішньої й військової розвідки, збільшили свої зусилля з цифрового втручання та їхніми цілями є Офіс Генерального прокурора України й департаменти, що працюють над документуванням воєнних злочинів.
“Спрямованість їхніх дій змінилася з енергетичних об’єктів на правоохоронні служби, які раніше нечасто ставали жертвами атак. Це переведення уваги на суди, прокурорів і правоохоронні підрозділи свідчить, що хакери збирають докази російських воєнних злочинів в Україні з огляду на майбутні українські розслідування”, – розповів Щиголь.
Крім того, хакери намагалися зібрати дані російських громадян, заарештованих в Україні, щоб “допомогти цим особам уникнути правосуддя й вивезти їх назад у Росію”.
“Ідентифіковані нами групи, причетні до цієї діяльності, входять до російських розвідувальних служб ГРУ й ФСБ”, – сказав Щиголь.
З міркувань безпеки Щиголь відмовився називати підрозділи, що стали жертвами хакерських операцій. Він додав, що кількість кібербезпекових інцидентів, зафіксованих Держспецзв’язку, за перше півріччя 2023 року зросла на 123% в порівнянні з другим півріччям минулого року.
Також він, не розголошуючи подробиць, зазначив, що російські хакери перевели увагу на українські урядові органи й намагаються здобути доступ до їхніх серверів електронної пошти.
Крім того, Щиголь додав, що його служба має підстави вважати, що російські хакери зламують приватні камери спостереження в Україні, щоб стежити за результатами ударів ракет і дронів.
“Ми задокументували кілька спроб отримати доступ до відеокамер біля обстріляних об’єктів і до систем, котрі надають інформацію про стабільність енергетичної мережі”, – сказав він.
“Треба розуміти, що кібервійна не завершиться, навіть коли Україна здобуде перемогу на полі бою”, – зазначив Щиголь.
Як повідомляв ІМІ, у серпні Держспецзв’язку повідомила, що хакери атакують органи юстиції та нотаріату України. Зокрема, розповсюджують електронні листи з вкладеннями у вигляді BZIP-, GZIP- чи RAR-архіву. Відкриття файлу зрештою призводить до ураження комп’ютера шкідливою програмою AsyncRAT, яка надає віддалений доступ до пристрою.
Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук
Help us be even more cool!