Дніпропетровських журналістів вчили взаємодіяти з міською владою та шукати корупцію в рішеннях і постановах
20 грудня у Дніпропетровську відбувся тренінг для журналістів про те, як працюють органи місцевого самоврядування, у кого які повноваження, як ефективно взаємодіяти з місцевою владою, та де у рішеннях і постановах може ховатись корупція.
На початку тренінгу відбулась лекція-обговорення про журналісьтські стандарти, на якій експертка ІМІ Олена Голуб презентувала результати моніторингу, проведеного в дніпропетровських ЗМІ, згідно якого близько 20% публікацій — незбалансовані, а перед виборами дуже зростає кількість джинси.
Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Іван Лукеря розповів про структуру органів місцевого самоврядування та процедури прийняття рішень. Наприклад, для журналістів було відкриттям, що якщо рішення міської ради не було оприлюднено на офіційному сайті протягом п'яти робочих днів після підписання міським головою, — то це рішення вважається таким, що не набуло чинності. Або те, що проекти рішень мають публікуватись на сайті за 20 днів до голосування. Якщо не було опубліковано — це рішення можна скасувати у суді.
Журналістам пояснили, як відбувається виділення коштів з міського бюджету на прикладі школи: "Директор школи звертається до управління освіти, ті — у фінансове управління (головний розпорядник бюджетних коштів), вони готують проект бюджету, який направляють на затвердження депутатам ради, міський голова підписує, гроші з рахунку казначейства йдуть на особисті рахунки вчителів, комунальних підприємств, що обслуговують школу і т.п."
Експерт Інституту політичної освіти Тарас Случик розповів, де та як може ховатися корупція міської ради, виконавчого комітету її комунальних підприємств та установ. Він навів приклади, як за словами "суб'єкти господарювання" у рішеннях міської ради можуть ховатися "свої" компанії і чому в таких випадках важливо читати додатки до рішень і шукати інформацію про ці компанії.
Також Случик провів для учасників тест на 29 питань, чи обізнані журналісти з доступом до засідань міськради, комісій, виконкомів, про обізнаність з необхідністю публікацій проектів і рішень і дедлайнами цих публікацій, а також про доступ до публічної інформації. Найбільше — 20 правильних відповідей — вказала журналістка видання Zabeba.li Ірина Логуш.
Максим Мельник з ГО "Громадський контроль" (Дніпропетровськ) показав журналістам, як користуватися відкритими реєстрами: безкоштовними і платними. Зокрема це — єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, реєстр нерухомості, кадастрова карта, реєстр судових рішень, вісник державних закупівель, реєстр власників акціонерних товариств та інші.
Надалі учасники зможуть отримувати безкоштовні віддалені консультації від експертів проекту.
Тренінг пройшов в рамках консультаційно-навчального проекту “Будуємо мости заради реформ і довіри”, метою якого є допомогти журналістам, громадським активістам та прес-службам місцевих органів влади і самоврядування ефективно взаємодіяти.
Проект реалізовує Інститут масової інформації за підтримки Уряду Великої Британії.
Help us be even more cool!