АМКУ відмовився оприлюднити доходи прокурора Рівненщини. Журналісти поскаржились Уповноваженому з прав людини
Заступник головного редактора ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань» Антоніна Торбіч звернулася до Уповноваженого ВРУ з прав людини Валерії Лутковської «у зв’язку з порушенням права на доступ до публічної інформації». Про це вона повідомила в матеріалі інтернет-порталу «4 влада».
Звернення зумовлене відмовою Антимонопольного комітету України надати копії декларації про доходи прокурора Рівненської області Сергія Кубрака, який у роки, за які запитується декларація, був заступником голови Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Відмова ґрунтується на тому, що на час запитуваної інформації Кубрак «не є посадовою особою Комітету».
«Зазначена відмова у наданні запитуваної інформації порушує моє право на доступ до публічної інформації, яка має великий суспільний інтерес. Це спонукає мене звернутись із цією скаргою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з проханням про вжиття заходів реагування з метою поновлення моїх прав та притягнення винних осіб до встановленої законодавством України відповідальності», – йдеться у зверненні.
У зв’язку з цим журналістка просить провести перевірку на предмет вчинення адміністративних правопорушень посадовими особами АМКУ у зв’язку з протиправною відмовою у наданні інформації на запит; притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 212-3 КУпАП осіб, які протиправно відмовили у наданні копій декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2010-2012 роки Кубрака Сергія Михайловича; направити до Антимонопольного комітету України акти реагування на вищезазначені порушення права на доступ до публічної інформації з метою їх усунення та надання запитуваних мною відомостей/документів.
Окрім вимоги, щоб АМКУ таки оприлюднив приховувану інформацію, журналістка вимагає оштрафувати винного в цьому приховуванні (відповідь з відмовою підписав в.о.голови АМКУ Микола Бараш - авт.). Згідно статті 212-3 КУпАП, неправомірна відмова в наданні інформації, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 425 гривень до 850-ти - авт.).
Медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Опришко зазначає, що звільнення особи із займаної посади не змінює режиму доступу до відомостей з Декларацій, які вона подавала в період роботи (служби) в органах державної влади.
“Жоден нормативний акт України не надає право обмежити доступ до інформації з Декларацій, яка законом України визнається відкритою, після звільнення декларанта з роботи. Якщо слідувати логіці, яку застосував Антимонопольний комітет, то тоді треба визнати що не можна оприлюднювати декларацію пана Януковича, пана Азарова. Тобто сам факт звільнення чиновника начебто робить інформацію, яка є в декларації, закритою. Але це нонсенс”, - прокоментувала вона.
Help us be even more cool!