Як цитувати, щоб не потрапити в халепу
Нещодавно відеохостинг YouTube заблокував канал чернівецького телеканалу ТВА через три скарги, які надійшли від юридичної компанії "Law Net". Скарги обґрунтовуються порушенням майнових авторських прав з боку телеканалу. Такі випадки насправді не унікальні: можна пригадати, наприклад, спробу блокування контенту YouTube-каналу Geek Journal через скарги 1+1. ІМІ вже писав про дотримання авторського права в інтернеті, а також про захист авторського права на фотографію. Однак практика свідчить, що тема залишається актуальною.
Щоб не потрапити в халепу, варто запам’ятати базове правило: будь-яке використання чужого об’єкта авторського права можливе за дозволом автора і на умовах, на яких наполягає автор. Це саме базове правило, яке має певні винятки, але спочатку має згадуватися саме воно. Так, в умовах миттєвого поширення інформації буває, що немає часу і можливості відшукати автора, але тоді треба бути готовим до сумних наслідків. Бо до об’єктів авторського права належить, відповідно до статті 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права", дуже широке коло об’єктів: дописи, фото, відео тощо, зокрема зняті на мобільний телефон, викладені в соціальні мережі. Відповідно до статті 10 цього закону, не є об’єктом авторського права повідомлення про новини дня або поточні події, що мають характер звичайної пресінформації. Однак варто мати на увазі, що конкретна стаття про такі події, конкретний відеосюжет про такі події вже буде, найімовірніше, об’єктом авторського права або суміжних прав.
Законодавство України містить певні випадки, коли використання твору можливе і без згоди автора. Так, стаття 21 закону передбачає, що без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення допускається використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, зокрема цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлене критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати вносяться; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, долучених до фонограми (відеограми) або програми мовлення.
Цитування – один з випадків, коли можна використовувати об’єкт авторського права. Однак для того, щоб ваше використання було саме цитуванням, а не незаконним використанням, потрібно дотримуватися таких умов:
- у вас є власний твір: стаття, сюжет, фільм тощо, в якому використовується цитата і який може бути сприйнятий і без наведених цитат;
- наведена цитата є короткою;
- наведена цитата підсилює ваш матеріал, а не підміняє його;
- наведена цитата пов’язана з твором, до якого вноситься, полемічним, науковим або інформаційним характером твору.
Неодноразово стикався з думкою, що цитатою може вважатися відео тривалістю до 15 секунд, незалежно від обґрунтованості використання, головне, щоб не більше. Насправді законодавство України не визначає, якої тривалості має бути цитата – скільки знаків літературного твору або скільки секунд аудіовізуального має бути процитовано. Залежно від твору, в якому використовується цитата, вона може бути й більше, але все одно має бути короткою в порівнянні з основним твором і, головне, має відповідати меті використання.
У разі використання цитати дуже важливо зазначати ім’я автора та джерело запозичення. Таке зазначення може бути безпосередньо поруч з цитатою, рухливим рядком під фрагментом відео, у вигляді бокової виноски, на початку або наприкінці матеріалу в титрах, примітках тощо: законодавство не визначає, як саме має бути здійснене повідомлення про ім’я автора і джерело запозичення. Однак це повідомлення має бути наведене в такий спосіб, щоб звичайна людина без додаткових зусиль або інструментів могла сприйняти цю інформацію. В іншому разі використання твору не можна буде назвати цитуванням.
Варто розуміти, що, навіть якщо ви впевнені, що здійснювали саме цитування, автор може не погодитися з вами. За загальним правилом кінцеве рішення ухвалює суд, вивчивши всі аргументи сторін. Законодавство України передбачає можливості також позасудового врегулювання, зокрема щодо інтернету – шляхом подання заяви в порядку, передбаченому статтею 52-1 Закону України "Про авторське право і суміжні права". Проте варто розуміти, що такі платформи, як YouTube, Facebook тощо, є приватними організаціями в американській юрисдикції. Вони здійснюють блокування контенту відповідно до своїх власних правил і не керуються водночас ані законодавством України, ані Європейським законодавством, зокрема Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Оскарження їхніх рішень та дій можливе лише через судовий позов відповідно до норм американського законодавства і за американською процедурою.
Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія, на якій надають консультації досвідчені медіаюристи Роман Головенко та Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].
Help us be even more cool!