Як ефективно надавати домедичну допомогу в населених пунктах на місцях обстрілів
Як ми знаємо, протокол надання домедичної допомоги в умовах бойових дій (ТCCC – Tactical Сombat Сasualty Сare) та в мирних умовах відрізняється. Насамперед так відбувається через характер поранень і доступність професійної лікарської допомоги. Але який протокол надання домедичної допомоги в місті, яке постійно обстрілюють?
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України “Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події”:
- Нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії критичних, становлять 10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера приймання виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Припускається перевищення зазначеного нормативу, але не більш ніж у 25% випадків.
- Нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії екстрених, становлять 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера приймання виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Припускається перевищення зазначеного нормативу, але не більш ніж у 15% випадків.
Тобто в містах та інших населених пунктах, які обстрілюються, на місцях обстрілів найчастіше зустрічатимуться поранення, що потребуватимуть виконання частини протоколу ТССС. Але у звʼязку зі своєчасним приїздом швидкої потрібно виконати тільки дії, які зазвичай виконують у червоній та жовтій зонах. Про зони надання домедичної допомоги можна почитати в нашій статті “Надання домедичної допомоги в червоній, жовтій та зеленій зонах”.
Протоколи TCCC, на відміну від цивільної медицини, мають алгоритм MARCH. Тут є деякі особливості, зокрема акцент на кровотечу, що дуже актуально для умов бойових дій.
Алгоритм визначає пріоритети й черговість дій у наданні допомоги пораненому. Тому ми й пропонуємо його дотримуватися. Адже час до прибуття медичного персоналу або евакуації може значно відрізнятися залежно від ситуації та місця події.
- MASSIVE BLEEDING – МАСИВНА КРОВОТЕЧА
- AIRWAY MANAGEMENT – КЕРУВАННЯ ДИХАЛЬНИМИ ШЛЯХАМИ
- RESPIRATION – ДИХАННЯ
- CIRCULATION – ЦИРКУЛЯЦІЯ
- HYPOTHERMIA – ГІПОТЕРМІЯ
Тобто найголовніше – це зупинити кровотечу і забезпечити прохідність дихальних шляхів. А далі, найімовірніше, прибуде швидка та зробить усі відповідні дії для життя і здоровʼя потерпілого.
У містах, які зазнають постійних обстрілів, варто завжди мати із собою аптечку. До обовʼязкових складових мінімальної аптечки журналіста входять:
- Два джгути-турнікети.
- Ізраїльський бандаж (стисна повʼязка).
- Перев’язувальний матеріал.
- Пластирі різних розмірів.
- Атравматичні ножиці.
- Одноразові рукавички.
Якщо місця обстрілів розташовані далеко від населених пунктів і доїзд швидкої допомоги займе більш ніж 20 хвилин, потрібно мати повний склад індивідуальної аптечки.
Особливості накладання джгута:
- Перед накладанням джгута затисніть точку притискання артерій (пахова ділянка та під пахвами) рукою або коліном.
- У разі поранення ноги заведіть джут CAT під коліно та підтягніть вище коліна в пахову ділянку у верх стегна.
- У разі поранення руки заведіть джут CAT на руку та підтягніть вище за лікоть у верх плеча (біля плечового суглоба) і підпахвової западини.
- Не накладайте джгут на суглоб і на місце перелому кістки.
- Якщо джгут накладено правильно, має зникнути пульс на зап’ясті та позаду внутрішнього боку гомілки на нозі.
- Кінцівка не має набрякати чи синіти.
- Запишіть час накладання джгута прямо на ньому або на лобі потерпілого маркером, що не змиється.
Увага! Заборонено діставати чужорідне тіло (осколок) з рани, оскільки це може спричинити ще більшу кровотечу. В такому разі не потрібно тиснути на рану, адже це може спричинити ще більше травмування.
Про зупинення кровотечі за допомогою турнікета та стисної повʼязки читайте в статтях “Зупинення кровотечі. Накладання джгута” та “Зупинення кровотечі. Накладання тиснучої повʼязки”.
Help us be even more cool!