ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як ефективно надавати домедичну допомогу в населених пунктах на місцях обстрілів

22.04.2024, 10:23
Ірина Земляна
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Як ми знаємо, протокол надання домедичної допомоги в умовах бойових дій (ТCCC – Tactical Сombat Сasualty Сare) та в мирних умовах відрізняється. Насамперед так відбувається через характер поранень і доступність професійної лікарської допомоги. Але який протокол надання домедичної допомоги в місті, яке постійно обстрілюють? 

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України “Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події”:

  • Нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії критичних, становлять 10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера приймання виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. 

Припускається перевищення зазначеного нормативу, але не більш ніж у 25% випадків.

  • Нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії екстрених, становлять 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера приймання виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Припускається перевищення зазначеного нормативу, але не більш ніж у 15% випадків.

Тобто в містах та інших населених пунктах, які обстрілюються, на місцях обстрілів найчастіше зустрічатимуться поранення, що потребуватимуть виконання частини протоколу ТССС. Але у звʼязку зі своєчасним приїздом швидкої потрібно виконати тільки дії, які зазвичай виконують у червоній та жовтій зонах. Про зони надання домедичної допомоги можна почитати в нашій статті “Надання домедичної допомоги в червоній, жовтій та зеленій зонах”.

Протоколи TCCC, на відміну від цивільної медицини, мають алгоритм MARCH. Тут є деякі особливості, зокрема акцент на кровотечу, що дуже актуально для умов бойових дій. 

Алгоритм визначає пріоритети й черговість дій у наданні допомоги пораненому. Тому ми й пропонуємо його дотримуватися. Адже час до прибуття медичного персоналу або евакуації може значно відрізнятися залежно від ситуації та місця події. 

 

  • MASSIVE BLEEDING – МАСИВНА КРОВОТЕЧА 
  • AIRWAY MANAGEMENT – КЕРУВАННЯ ДИХАЛЬНИМИ ШЛЯХАМИ 
  • RESPIRATION – ДИХАННЯ 
  • CIRCULATION – ЦИРКУЛЯЦІЯ 
  • HYPOTHERMIA – ГІПОТЕРМІЯ

 

Тобто найголовніше – це зупинити кровотечу і забезпечити прохідність дихальних шляхів. А далі, найімовірніше, прибуде швидка та зробить усі відповідні дії для життя і здоровʼя потерпілого.

У містах, які зазнають постійних обстрілів, варто завжди мати із собою аптечку. До обовʼязкових складових мінімальної аптечки журналіста входять:

  1. Два джгути-турнікети.
  2. Ізраїльський бандаж (стисна повʼязка).
  3. Перев’язувальний матеріал.
  4. Пластирі різних розмірів.
  5. Атравматичні ножиці.
  6. Одноразові рукавички.

Якщо місця обстрілів розташовані далеко від населених пунктів і доїзд швидкої допомоги займе більш ніж 20 хвилин, потрібно мати повний склад індивідуальної аптечки.

Особливості накладання джгута

  1. Перед накладанням джгута затисніть точку притискання артерій (пахова ділянка та під пахвами) рукою або коліном. 
  2. У разі поранення ноги заведіть джут CAT під коліно та підтягніть вище коліна в пахову ділянку у верх стегна.
  3. У разі поранення руки заведіть джут CAT на руку та підтягніть вище за лікоть у верх плеча (біля плечового суглоба) і підпахвової западини.  
  4. Не накладайте джгут на суглоб і на місце перелому кістки.  
  5. Якщо джгут накладено правильно, має зникнути пульс на зап’ясті та позаду внутрішнього боку гомілки на нозі. 
  6. Кінцівка не має набрякати чи синіти.  
  7. Запишіть час накладання джгута прямо на ньому або на лобі потерпілого маркером, що не змиється. 

Увага! Заборонено діставати чужорідне тіло (осколок) з рани, оскільки це може спричинити ще більшу кровотечу. В такому разі не потрібно тиснути на рану, адже це може спричинити ще більше травмування.

Про зупинення кровотечі за допомогою турнікета та стисної повʼязки читайте в статтях “Зупинення кровотечі. Накладання джгута” та “Зупинення кровотечі. Накладання тиснучої повʼязки”.

Liked the article?
Help us be even more cool!