Зупинення кровотечі. Накладання тиснучої повʼязки
У разі поранення в червоній зоні, кровотечі зупиняють тільки накладанням джгутів. Там кожне поранення розглядається як потенційно небезпечне для життя. В небезпечній (червоній) зоні джгут накладають тільки в чотирьох точках (пахова ділянка та під пахвами) – максимально високо на кінцівках. Після евакуації пораненого до жовтої зони (укриття) кровотечі можуть бути зупинені накладанням тиснучої пов’язки на рану або тампонади рани (про це в подальших матеріалах). Зазвичай п’яти хвилин прямого тиску на місце поранення досить для зупинення кровотечі.
Увага! Заборонено діставати чужорідне тіло (осколок) з рани, оскільки це може спричинити ще більшу кровотечу. В такому разі не потрібно тиснути на рану, адже це може спричинити ще більше травмування.
У жовтій зоні на рани слід накласти тиснучі пов’язки та спробувати послабити джгути. Зазвичай у разі некритичних поранень така пов’язка досить ефективно зупинить кровотечу і джгут буде не потрібен. Але потрібно ретельно контролювати поранення і в разі продовження кровотечі джгут треба накласти повторно. Зауважте, що якщо джгут-турнікет якісний, то він може бути на кінцівці значно довше без загрози її ампутації.
Експерти RISC та 1st Option Safety Group рекомендують використовувати бандаж для першої допомоги з аплікатором для тиску на рану The First Care Bandage – ізраїльський бандаж (ізраїльська компресійна пов’язка). Він ідеальний тим, що має одразу тиснучий елемент, який значно скорочує час та ефективність накладання.
Ізраїльський бандаж – це стерильна пов’язка, призначена для контролю кровотечі. Вшита подушечка не прилипає до рани. Має два розміри – 4 і 6 дюймів. Вбудований аплікатор може тиснути на рану еквівалентом до 13,6 кг. Після того як бандаж обертають навколо рани один раз, його шнурують, а тиснучий елемент дозволяє змінити напрямок перев’язування і здійснити на рану додатковий тиск. Це дуже зручно для надання допомоги в разі ускладнених ушкоджень, як, наприклад, травми голови й паху, оскільки бандаж дуже легко обертати в різних напрямках.
Ізраїльський бандаж можна використовувати і як пов’язку для перевʼязування, і як тиснучу (компресійну) пов’язку. Він досить багатофункціональний. Фіксатор гарантує, що бинт не зісковзне.
Ізраїльський бандаж
Також бандаж можна накласти однією рукою, що дозволяє потерпілому самостійно надати собі допомогу, якщо поряд немає нікого, хто міг би допомогти.
Як користуватися
Багато кровотеч можна зупинити компресійною пов’язкою, наприклад ізраїльським бандажем. У тяжких випадках потрібен джгут, для того щоб повністю зупинити кровотечу. Проте після накладання джгута та евакуації потерпілого потрібно провести огляд та накласти бандажі безпосередньо на рани. За деякий час можна послабити джгут. Це може запобігти можливій ампутації кінцівок. Але не забувайте стежити, чи не продовжується кровотеча.
Ізраїльський бандаж забезпечує аналогічну джгуту функцію і може вповільнити циркуляцію крові, коли немає джгута або якщо травма не є критичною. Також ізраїльський бандаж можна використовувати як звичайний перев'язувальний пакет: просто не застосовувати тиснучий елемент.
Як використовувати ізраїльський бандаж
- Вийміть пов’язку із сумки й упаковки.
- Прикладіть подушечку (пов’язку) прямо до рани.
- Оберніть еластичну пов’язку навколо постраждалої кінцівки.
- Протягніть еластичну пов’язку повністю через аплікатор для тиску на рану.
- Протягніть еластичну стрічку назад верхньою частиною аплікатора (зворотне обв’язування притискає аплікатор до подушечки).
- Оберніть еластичну стрічку щільно навколо аплікатора для тиску на рану.
- Продовжуйте намотувати еластичну стрічку навколо кінцівки так, щоб усі краї подушечки були покриті нею.
- Зафіксуйте зігнутий кінець кріплення для втягування на еластичній пов’язці. Тепер пов’язку зафіксовано.
Компресійна повʼязка з підручних засобів
У разі відсутності спеціального бандажа можна накласти тиснучу пов’язку з підручних засобів. Для накладання тиснучої пов’язки використовують еластичні бинти, прості бинти, стрічку тканини тощо. Взагалі ми рекомендуємо замінити всі звичайні бинти на еластичні. Вони набагато надійніші та зручніші, а також вони дуже ефективні в накладанні тиснучої повʼязки.
Щоб накласти тиснучу пов’язку, потрібно зробити декілька обертів бинтом або тканиною навколо рани, далі на місце рани накладається тиснучий елемент (рулон бинта, кілька марлевих серветок, твердий предмет тощо) та міцно фіксується бинтом. Головна вимога – імпровізований тиснучий елемент має бути щільно прикріплено до рани.
Перевірте циркуляцію крові під тиснучою пов’язкою. Якщо шкіра під нею стає холодною на дотик, синіє або німіє чи нижче пов’язки не прощупується пульс, пов’язку затягнуто занадто сильно. Якщо циркуляцію крові порушено, послабте і перев’яжіть пов’язку. Якщо циркуляцію не відновлено, евакуюйте пораненого якомога швидше.
Help us be even more cool!