ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Водний молебень, ексбро Януковича та гастролери з Росії: що пишуть про Крим українські медіа

25.02.2020, 14:22

Станом на лютий 2020 року лише до 1% новин у 20 всеукраїнських онлайн-медіа було присвячено кримській тематиці. 

До шостої річниці анексії Криму експерти ІМІ проаналізували, як українські онлайн-медіа пишуть на кримську тематику. Зокрема, звідки ЗМІ беруть інформацію, хто з них найбільше пише про Крим.

Для порівняння: за даними ІМІ, в травні минулого року українські онлайни писали про Крим удвічі менше – до 0,5% загальної кількості новин. Одним з найпопулярніших джерел інформації, як і торік, залишається ресурс Радіо Свобода "Крим.Реалії". 

Найцікавіше, що українські журналісти почали писати більше новин про Крим на основі власних джерел (цей показник виріс на 10% за рік).

ХТО НАЙБІЛЬШЕ ПИШЕ ПРО КРИМ 

Під час моніторингу експерти виокремили серед онлайн-медіа лідерів за кількістю матеріалів, що стосувалися кримської тематики. 

На першому місці виявилося видання "Обозреватель", на яке припало 10,5% загальної кількості новин про Крим у всіх досліджуваних ЗМІ. На другому опинився Укрінформ (9,6%), третє місце розділили між собою три медіа – 24 канал, "Гордон" та" Цензор", у яких було по 7,6%.

Може скластися враження, що українські медіа ігнорують кримську тему, однак, на думку експертів ІМІ, усе-таки краще використовувати достовірні й офіційні джерела інформації та відверто ігнорувати російські або ж інформацію від "кримської влади".

ЗВІДКИ УКРАЇНСЬКІ МЕДІА ДІЗНАЮТЬСЯ ПРО КРИМ 

Моніторингове дослідження, яке провели експерти ІМІ, показало, що найчастіше українські онлайн-медіа робили передруки / копіпасти із "сусідніх" редакцій (19,7% загальної кількості новин про Крим у досліджуваних ЗМІ)

Найбільше передруків ЗМІ робили з матеріалів видання "Крим.Реалії" (16,2% загальної кількості новин про Крим). Експерти помітили, що цей показник за рік майже не змінився. До прикладу, минулого року він становив 18%.

На третьому місці серед джерел інформації виявилися новини на основі власних джерел (15,3%). Цікаво, що за рік цей показник зробив величезний стрибок і виріс на цілих 10%.

Експерти ІМІ також зафіксували зменшення використання російських джерел у новинах про Крим на 3,5% порівняно з минулим роком. Водночас російські новинні сайти досі залишаються активними джерелами інформації про Крим для українських медіа. Майже кожна дев'ята новина мала джерелом росЗМІ – 11,5% загальної кількості новин про Крим. На думку експертів ІМІ, в умовах фактичної та інформаційної війни брати новини про Крим з російських джерел не варто, оскільки такі джерела неодноразово були помічені в заангажованості та маніпуляціях. 

У 7,6% матеріалів про Крим джерелами інформації були українські державні структури, тоді як у 4,5% новин – “кримська влада” та у 2,9% інформацію брали від російської влади

Також експерти зафіксували 0,6% матеріалів, де політична партія "ОПЗЖ" виступала джерелом інформації. Ці матеріали мали ознаки замовлення (джинса).

 

 

КРИМСЬКІ ТЕМИ В ОНЛАЙН-МЕДІА

Експерти ІМІ також зробили добірку основних "кримських тем", про які писали українські онлайн-медіа в лютому 2020 року.

ВОДНИЙ МОЛЕБЕНЬ

Зі слів "мерки" окупованого Сімферополя Олени Проценко, в Криму залишилися мізерні запаси води.

"Зараз необхідно максимально раціонально використовувати наявні водні ресурси, тому ухвалено рішення про відключення гарячого водопостачання, крім суботи та неділі, і перехід на графік подавання холодної води вранці і ввечері починаючи від наступного понеділка, 10 лютого", – передають її слова українські медіа. Щоправда, вимкнення планують лише для житлових територій.

Інші "держслужбовці" стверджують, що води залишилося максимум на 100 днів.

Щоб зрозуміти, яка скупість води в Криму, окупаційна "влада" заборонила сауни та автомийки:

Через брак води "адміністрація" Криму звертається до місцевої єпархії з проханням організувати молебень "о ниспослании влаги":

Напевно, не даремно були молебні, оскільки "влада Криму" стверджує, що за дві доби випала достатня норма води:

Водний хайп також ловила пресслужба політичної партії "ОПЗЖ", тому за традицією навіть заголовки не змінювали:

До речі, "водній" темі було присвячено 21% матеріалів, які ввійшли до моніторингу та стосувалися Криму.

ПОЛІТИЧНІ В'ЯЗНІ КРИМУ

Темі політичних в'язнів присвячено 11,5% промоніторених матеріалів. На відміну від минулого року, цей показник зменшився на 5%. Найчастіше траплялися згадки про ув'язненого українського активіста Олега Приходька:

А також про фігурантів справи "Хізб ут-Тахрір":

Основними джерелами інформації про політв'язнів було видання "Крим.Реалії" та правозахисні організації "Кримська солідарність", "Кримський процес", "Кримська правозахисна група". 

ЖИТТЯ В КРИМУ

З новин українських медіа життя в Криму дуже різноманітне і трішки депресивне. Це не враховуючи ситуації з водою. Найчастіше можна було побачити новини, які стосувалися здоров'я. Так, на додаток до звичайного сезонного грипу (Окупанти заявляють, що Крим перебуває на порозі епідемії грипу / УНІАН) та пневмонії (Из "Артека" везут автобусами!" В Крыму забили тревогу из-за страшной эпидемии: оккупанты скрывают / "Обозреватель") з'явилися меседжі про коронавірус:

Експерти ІМІ помітили, що проживати своє дитинство в окупованому Криму малоприємно, бо в разі хвороби доведеться одужувати в коридорі лікарні:

Або ж примусово-добровільно зомбуватися у мілітарній формі зі зброєю в руках:

ДМИТРО ТАБАЧНИК

Утікача, колишнього колегу Януковича Дмитра Табачника побачили біля будівлі "податкової служби". Знімок авторства "Крим.Реалії" опублікувало шість медіа, які ввійшли до моніторингу. Найцікавіше, що всі ці ЗМІ мали "Крим.Реалії" як джерело інформації.

ГАСТРОЛЕРИ vs МИТНИКИ 

Гастролери бідкаються, митники розводять руками. А в цей час майже 8% матеріалів стосувалися незаконного перетину кордону. Річ у тім, що "гастролери" незаконно перетинають територію Криму через російський кордон, а згодом їдуть до України і бідкаються, не розуміють, що трапилося.

Дехто слізно нарікає, пропонує хабар і намагається обґрунтувати, що не знав, що до Криму не можна заїжджати через російський кордон.

АКЦІЇ ПІДТРИМКИ 

Поки ще хтось сумнівається і затинається на запитання, чий Крим, активісти в США вийшли на акцію протесту і зуміли скасувати концерт російського саксофоніста, який підтримував анексію Криму та загалом агресію щодо України.

Експерти ІМІ закликають українські медіа шукати альтернативні джерела інформації про Крим, не користуватися сумнівними та будувати партнерство з місцевими проукраїнськими журналістами / стримерами, щоб мати змогу постити власну ексклюзивну інформацію. Або хоча б перестати постити інформацію з російських джерел чи від "адміністрації" окупованого Криму, на шостому році війни.

* Моніторинг проходив протягом 3–7 лютого 2020 року. У моніторинговий період увійшли 20 популярних онлайн-видань: obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua, liga.net, ukrinform.ua, zn.ua, censor.net.ua, tyzhden.ua, znay.ua, politeka.ua, 112, Newsone, korrespondent. Під моніторинг потрапили всі інформаційні повідомлення, що стосувалися Криму та кримської тематики.

Написання цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews. 

Liked the article?
Help us be even more cool!