ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Венедіктова – в піарі, НАБУ та СБУ в позитиві. Як медіа висвітлюють діяльність правоохоронців

05.04.2021, 10:00
Фото – Букви
Фото – Букви

Діяльність НАБУ та СБУ висвітлюються в медіа переважно в позитивній тональності. А найбільше піариться в медіа генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.

Такі підсумки моніторингу Інституту масової інформації 18 сайтів на предмет висвітлення діяльності правоохоронних органів та судів протягом 22–28 лютого. Загалом до вибірки ввійшло 2009 новин *.

Це заключний матеріал моніторингу ІМІ. У ньому йдеться про висвітлення діяльності СБУ, НАБУ, ДБР та органів прокуратури. Попередні два матеріали стосувалися судів та поліції.

ЧИТАЙТЕ:

ПОЛІЦІЯ НА ПОЗИТИВІ. ЯК МЕДІА ВИСВІТЛЮЮТЬ РОБОТУ КОПІВ

"ХТОСЬ ХРОПЕ". ЯК МЕДІА ВИСВІТЛЮЮТЬ РОБОТУ СУДІВ

Хто в країні всіх миліше?

Три правоохоронні органи (СБУ, НАБУ, ДБР) та прокуратура значно програють поліції та судам у кількості новин, які присвячені їхній діяльності. Так, у попередніх матеріалах ІМІ за результатами моніторингу вже вказувалося, що з 2009 новин 753 (або 37,5%) стосувалися поліції та МВС, а 582 (або 29%) – судів та суддів. Для порівняння: СБУ потрапила у 295 новин (14,7%), прокуратура – 271 (13,5%), НАБУ – 92 (4,6%), ДБР – 31 (1,5%). Звертаємо увагу: у сумі виходить понад 2009 новин і 100%, бо в окремих новинах згадувались одразу кілька правоохоронних органів.

Одним із предметів дослідження було виявлення тональності новин щодо діяльності правоохоронців. Так, до "позитивних" новин про останню групу правоохоронних органів (СБУ, НАБУ, ДБР та прокуратури) експерти ІМІ зарахували ті, в яких ідеться про їхню успішну діяльність: затримали злочинця, викрили незаконну діяльність, оголосили підозру тощо.

НАБУ і СБУ виявилися лідерами за часткою позитивних новин щодо своєї діяльності – 59,8% та 52,9%. Також у цих структур найменша частка з повідомленнями негативного характеру.

Велику частку негативних новин зафіксовано щодо діяльності прокуратури – 13,7%. Це другий за рівнем негативу показник після судів, у яких 41,2% повідомлень негативні.

Якщо подивитися в розрізі медіа, як вони висвітлюють діяльність СБУ, НАБУ, ДБР та прокуратури, то майже для всіх згаданих структур і всіх медіа переважають повідомлення позитивного характеру. Виняток лише щодо прокуратури: на сайтах "Укрінформ" та "Українська правда" позитивних і негативних новин однакова кількість, а в стрічці новин liga.net протягом періоду моніторингу присутня лише одна негативна новина про прокуратуру.

НАБУ

Національне антикорупційне бюро стало лідером за часткою новин щодо діяльності, які мають позитивний характер. Такими були 55 з 92 повідомлень, або 59,8%.

Приклади позитивних новин:

Загалом 11 сайтів з 18 давали позитивних новин більше, ніж нейтральних. Останніх налічено 36 повідомлень (39,1% всіх новин про НАБУ)

Найбільше позитивних новин (44 з 55) стосувалися справи Приватбанку. У цій справі в період моніторингу відбулося затримання одного з фігурантів, який намагався на літаку покинути межі України.

Приклади новин на цю тему:

Єдина негативна новина щодо НАБУ вийшла на сайті tsn.ua під заголовком "Директор "Укрбуду" заявив, що НАБУ намагалося його схилити до співпраці сфабрикованою справою". У новині цитується Facebook-допис гендиректора компанії "Укрбуд Девелопмент" Олега Майбороди, якого підозрюють у справі про змову та зловживання владою під час будівництва житлового комплексу в Києві. Майборода стверджує, що цією справою НАБУ намагається схилити його до співпраці в іншій справі – "про квартири Нацгвардії".

Щодо джерел інформації для новин про НАБУ, то найчастіше таким були ресурси бюро. 40,2% матеріалів написані на основі повідомлень сайту НАБУ (10 новин) і акаунтів НАБУ в соцмережах (27 новин).

СБУ

Серед правоохоронних органів СБУ потрапляла в новини найчастіше після поліції – 282 матеріали (у поліції – 582). Найбільше повідомлень зі згадкою СБУ вийшло на сайтах censor.net (30 матеріалів) і ukrinform.ua (26), найменше – politeka.net (3) і bykvu.com (5).

Матеріалів про СБУ вдвічі менше, ніж про поліцію, водночас частка новин позитивного характеру, навпаки, у СБУ вдвічі більша. Щодо СБУ експерти ІМІ налічили 156 таких новин (52,9% всіх повідомлень про спецслужбу)

Приклади позитивних новин про СБУ:

У цілої низки сайтів новини позитивного характеру щодо СБУ переважають нейтральні повідомлення. Так, для СБУ це такі медіа: censor.net (20 позитивних і 10 нейтральних), suspilne.media (19–3), 24tv.ua (15–6), ukrinform.ua (13–12), interfax.com.ua (12–7), korrespondent.net (11–3), gordonua.com (10–9), liga.net (7–4). Частка матеріалів нейтральної тональності становила 43,4%.

Найбільше новин про СБУ в період моніторингу вийшли щодо справи Шарія, загалом – 38. Майже всі вони – нейтрального характеру – повідомляли про те, що Шарій не з’явився на допит та в результаті був оголошений у розшук.

Лише "Страна" щодо справи Шарія навела коментар адвоката Валентина Рибіна, водночас двічі: після першого і другого викликів на допит в СБУ. І тільки НВ зробило новину з реакції самого Шарія на оголошення його в розшук. Це повідомлення було єдиним, яке має негативну тональність щодо СБУ серед усіх повідомлень на тему справи Шарія.

Слідом за НАБУ спецслужба має один з найнижчих показників щодо частки новин негативного характеру – лише 3,7% (11 повідомлень).

Теми негативних новин:

  • Повідомлення про стеження з боку спецслужби за народним депутатом Гео Леросом, про що заявив сам нардеп, розмістили "Букви", "Гордон", Укрінформ, "Дзеркало тижня", "Українська правда" і "Новое время".
  • Про роль СБУ в блокуванні нового телеканалу Медведчука з посиланням на заяву "112 Україна" повідомило "Суспільне".
  • Записи розмови "Медведчука-Суркова" в негативному світлі для СБУ в новині сайту "Сегодня" прокоментував політолог Борис Тизенгаузен.

Також експерти ІМІ зафіксували 17 піарних новин про СБУ. У них ішлося про встановлення спецслужбою білборда навпроти консульства Росії: "Крадене". Біля консульства Росії в Харкові з’явився банер із зображенням Криму.

Дві третини новин про СБУ мали джерелом інформаційні ресурси спецслужби, зокрема 142 повідомлення медіа були підготовлені на основі матеріалів сайту СБУ, ще 45 – на основі дописів спецслужби в соцмережах.

Прокуратура

Органи та посадовці прокуратури згадуються у 261 новині. Лідерами з повідомлень зі згадкою прокуратури є suspilne.media (30 матеріалів) і censor.net (27), найменше новин вийшло на сайтах liga.net (лише три), politeka.net та bykvu.com – по п'ять.

112 новин зі згадкою прокуратури є мають позитивний характер, з них понад половину (59) – це повідомлення про затримання, оголошення підозри, скерування обвинувального акта, обрання запобіжного заходу.

Приклади таких новин:

141 новина щодо прокуратури стосувалася резонансних справ, зокрема Сергія Стерненка, Катерини Гандзюк, Павла Шеремета, Петра Порошенка, Джо Байдена, Олега Татарова, Приватбанку. У новинах про резонансні справи 45 мали позитивний характер для прокуратури (переважно щодо справи Приватбанку – 35 повідомлень), ще 26 – негативний (переважно справа Стерненка – 21 повідомлення).

Приклади новин щодо резонансних справ:

Очільниця Генеральної прокуратури Ірина Венедіктова стала лідером з піарних новин серед усіх правоохоронних органів та правоохоронців. Експерти ІМІ налічили 63 новини з особистим піаром Венедіктової (найбільше – 39 – щодо справи Приватбанку). Для порівняння: у попередніх матеріалах про моніторинг ішлося про 62 піар-новини, які стосувалися поліції та МВС, і лише три щодо Арсена Авакова.

У всіх новинах з піаром Венедіктової наводилися цитати генеральної прокурорки (окрім однієї новини, в якій Венедіктову піарив нардеп "Слуги народу" Данило Гетьманцев). І саме в цих цитатах вона вихваляла свою діяльність. Переважно ці новини стосувалися справи Приватбанку та ролі очільниці ОГП в затриманні підозрюваних – 39 із 63 піар-новин. З усіх 18 сайтів лише "Суспільне" не опублікував жодної новини з піаром Венедіктової.

Приклади піар-новин Венедіктової:

У новинах про діяльність прокуратури медіа найчастіше використовували як джерела інформаційні ресурси самої прокуратури. Так, із 261 повідомлення в 120 (або 46%) посилалися саме на прокуратуру, з них: 62 – офіційний сайт прокуратури, 33 – акаунти органів прокуратури в соцмережах, 25 – дописи в соцмережах Венедіктової.

ДБР

Діяльність Державного бюро розслідувань отримала найменше висвітлення в медіа. За тиждень на всіх сайтах вийшла лише 31 новина про ДБР. Водночас п'ять сайтів узагалі не видали жодної новини: segodnya.ua, 24tv.ua, politeka.net, rbc.ua, nv.ua.

Експерти ІМІ визначили 13 новин (41,9% всіх) про діяльність ДБР. Приклади позитивних новин:

Лише три новини (9,7% всіх) є негативними для Держбюро:

Серед усіх правоохоронних органів ДБР має найвищий показник використання онлайн-медіа офіційного сайту як джерела новин про діяльність бюро. 71% матеріалів підготовлено з посиланням на сайт ДБР.

Загальні висновки моніторингу

СБУ, НАБУ та поліція є правоохоронними органами, які затримують зловмисників та викривають злочини. У межах цього моніторингу новини про таку діяльність експерти ІМІ визначали як позитивні для того чи іншого органу.

У підсумку частка позитивних новин про НАБУ і СБУ вдвічі вища за поліцію: 59,8%, 52,9% і 27,6% відповідно. Пояснюється це тим, що поліція часто потрапляє в новини так званої кримінальної хроніки, коли повідомляється про якусь подію (ДТП, вбивство тощо) лише як про зафіксований поліцією факт самої події.

Також НАБУ та СБУ мають найнижчий серед усіх структур показник негативних новин – 1,1% і 3,7% відповідно. Про НАБУ в межах моніторингу виявлено лише одну таку новину, в якій фігурант кримінального провадження заявив про тиск на нього з боку детективів бюро. У СБУ негативні новини також пов’язані з оцінками дії спецслужби щодо "переслідування патріотів", як це називають спікери в матеріалах.

Найменше позитивних і, відповідно, найбільше негативних новин у межах моніторингу зафіксовано щодо діяльності судів – 3,4% і 41,2%. І це притому, що в судах завжди представлено дві сторони – обвинувачення та захист, що мало б спрощувати для редакцій завдання балансувати свої матеріали.

Ще більша диспропорція в тональності новин щодо судів може бути в резонансних справах, щодо яких медіа роблять багато матеріалів. Так, у період дослідження медіа активно висвітлювали ситуацію навколо справи Стерненка. І майже 40% повідомлень про суди стосувалися саме цієї справи. І тут дисбаланс щодо вироку суду найвищий: 74,1% новин мали негативну тональність щодо суду і лише 7,9% – позитивну.

Також моніторинг виявив майже абсолютну відсутність спікерів судів у повідомленнях онлайн-медіа. Лише 11 з 582 новин про діяльність судів (1,9%) містять коментарі представників судів (прессекретарів або голови).

На цьому тлі яскраво виділяється генеральна прокурорка. Ірина Венедіктова зі своїми заявами потрапила у 84 новини, з яких у 62 експерти зафіксували особистий піар (ще одну новину із зафіксованим піаром Венедіктової підготовлено на основі заяви нардепа "Слуги народу" Данила Гетьманцева). Отже, у піарі в онлайн-медіа генпрокурорка випередила поліцію та МВС (62 піар-новини) та Арсена Авакова (три піар-новини).

Значний відсоток новин про діяльність правоохоронних органів медіа беруть з офіційних сайтів та соцмереж цих структур. Найбільший показник у ДБР: 71% матеріалів онлайн медіа про бюро мають джерелами інформації офіційні повідомлення. Найнижчий показник у судів: лише 13% новин про діяльність судової гілки влади редакції готують на основі інформації самих судів.

Також варто звернути увагу на новини кримінального характеру, в яких фігурує поліція. Дві третини з цих повідомлень мають першоджерелами онлайн-ресурси правоохоронних органів. По суті, це звичайний "копіпаст" із сайтів і соцмереж поліції та МВС. І дуже часто невиправданий як для національних сайтів.

Моніторинговий аналіз проводився 22–28 лютого 2021 року у 18 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (10 найрейтинговіших, вісім ЗМІ, що підписали меморандум Медіаруху за дотримання професійних стандартів): obozrevatel.com, korrespondent.net segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, politeka.net, rbc.ua, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), interfax.com.ua (М), suspilne.media (М), bykvu.com (М). Вибірка становить 2009 новин.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!