ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Поліція на позитиві. Як медіа висвітлюють роботу копів

Фото – Warner brothers
Фото – Warner brothers

Українські онлайн-медіа висвітлюють роботу поліції радше позитивно, ніж негативно. Водночас понад 60% новин про поліцію стосуються кримінальних подій.

Такі підсумки моніторингу Інституту масової інформації 18 сайтів на предмет висвітлення діяльності правоохоронних органів та судів протягом 22–28 лютого. Загалом до вибірки ввійшло 2009 новин, з яких 753 (або 37,5%) стосувалися поліції та МВС.

"Позитивна поліція"

Одним з предметів дослідження було виявлення тональності новин щодо діяльності правоохоронців. Так, встановлено, що позитивні повідомлення вчетверо перевищують негативні – відповідно 208 і 51. Водночас майже дві третини матеріалів, які стосуються поліції, подавались у нейтральному світлі.

До позитивних новин про поліцію експерти ІМІ зарахували ті, в яких ідеться про успішну діяльність правоохоронців: затримали злочинця, викрили незаконну діяльність, оголосили підозру тощо.

Найбільше позитивних новин протягом періоду моніторингу вийшло на сайті suspilne.media – 69, або 42,3% всіх повідомлень сайту, в яких згадується поліція. Далі за кількістю позитивних новин ідуть politeka.net та tsn.ua. Сайт politeka.net став єдиним, у кого понад половину новин про поліцію мають позитивний характер – 57,8%. Натомість strana.ua, zn.ua та bykvu.com баланс позитив-негатив мають на користь останнього.

Приклади позитивних новин про поліцію:

Сайт bykvu.com став єдиним, хто протягом тижня не тішив своїх читачів позитивними новинами про поліцію. А жодної негативної новини не побачили відвідувачі сайтів segodnya.ua, rbc.ua та liga.net.

Приклади негативних новин:

494 новини (65,6%) про поліцію експерти ІМІ визначили як повідомлення нейтрального характеру. Переважна більшість подібних новин (299) – це, по суті, кримінальні зведення: вбив, пограбував, украв, сталося ДТП.

Приклади новин нейтрального характеру:

Найбільше новин про кримінал вийшло на сайті suspilne.media (64), tsn.ua (37) та strana.ua (24), найменше – у liga.net (3), zn.ua (1), і жодної у bykvu.com. Більшість новин про кримінальні події (207 з 299) як першоджерела мають офіційні сайти, повідомлення пресслужб або офіційні сторінки в соцмережах управлінь та працівників поліції, МВС. По суті, це "копіпаст" офіційних повідомлень, щодо яких є величезне питання доцільності появи цієї інформації в стрічках новин національних сайтів.

Приклади кримінальних новин:

 Піар на акціях за Стерненка

Протягом періоду моніторингу в Україні тривали акції протесту на підтримку Сергія Стерненка. Поведінка поліції на цих акціях отримала широке висвітлення: 174 повідомлення на всіх сайтах з переліку дослідження (23,1% всіх новин про поліцію). Найчастіше джерелом цих новин були ресурси поліції та МВС (62 новини), ще 51 матеріал – власна інформація редакцій.

Попри сутички між протестувальниками та правоохоронцями, які трапилися під Офісом президента, загалом робота поліцейських на акціях прихильників Стерненка в Києві, Одесі, Житомирі висвітлювалася в нейтральному ключі. Серед усіх новин на цю тему 125 мали нейтральний характер щодо дій копів, 35 – позитивний і лише 14 – негативний.

Джерелами для новин з негативними оцінками поведінці правоохоронців на протестах стали соцмережі та власні матеріали редакцій. Приклади новин з негативними оцінками:

30 з 35 позитивних новин про дії поліцейських на протестах першоджерелом мали заяви заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, інші п'ять – інформаційні ресурси поліції та МВС. Приклади новин з позитивними оцінками:

Резонансна тема також стала найбільшим приводом для піару правоохоронців. Зі всіх 65 піарних матеріалів, які експерти ІМІ виявили в новинах за період моніторингу, 35 стосувалися акцій за Стерненка:

Інші піарні матеріали можна описати як такі, що створюють "людське обличчя" правоохоронній системі:

Особисто міністр внутрішніх справ Арсен Аваков потрапив у новини з піаром на ініціативі випустити монету із зображенням Василя Сліпака, який загинув в АТО. Новини про відповідне звернення міністра до Нацбанку розмістили "Обозреватель", "Цензор" та Інтерфакс.

Маніпуляція "автобус ОПЗЖ"

Серед усіх новин виявлено лише вісім, які містили маніпуляції. Основною темою для маніпуляції стало затримання "автобуса ОПЗЖ".

25 лютого в ефірі програми "60 минут" на телеканалі "Россия-1" нардеп Ілля Кива повідомив, що йде затримання співробітників офісу "Опозиційної платформи – За життя". "Наразі я перебуваю в офісі "Опозиційної платформи – За життя". Унизу зараз працює Служба безпеки України, спецпідрозділ, який заарештовує людей просто в ці хвилини. Про це ще ніхто не знає. Унизу триває прийом, триває робота спецпідрозділу СБУ. У таких умовах ми сьогодні перебуваємо. Заарештовують співробітників офісу "Опозиційної платформи – За життя", – цитує Киву сайт "Гордон".

Насправді ж ніхто представників ОПЗЖ не затримував. Того дня в Києві сталася стрілянина, в якій зловмисники використовували два автобуси. Саме ці автобуси розшукувала поліція в межах операції "Сирена". Схожий автобус виявили поруч з офісом ОПЗЖ. "Це і стало причиною проведення невідкладних слідчих дій, тобто вони жодним чином не пов'язані з політичною діяльністю зазначеної партії", – цитує СБУ сайт "Лига".

Попри це в новинах на зазначену тему кілька сайтів озвучили фейки та маніпуляції Киви, прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова та заяву ОПЗЖ:

Інші маніпуляції зафіксовано в новинах про акції на підтримку Стерненка.

Так, у новині сайту "Цензор" цитується фб-допис учасника протесту Станислава Федорчука. "Украинцы греются у горящего шлема полицейского. Так настоящее гражданское общество реагирует на нарушения судов, прокуроров и полиции. Ненастоящее – ищет причины оставаться дома", – пише Федорчук.

Сайт "Страна" зробив новину з маніпулятивною заявою Антона Геращенка, водночас виніс її в заголовок: "Сторонники Стерненко придут на Банковую уничтожать полицейских". В іншій новині "Страна" маніпулятивно описала протистоння під час акції на Банковій: "Вялая борьба "нанайских мальчиков". Одни делают вид, что пытаются прорвать кордон. Другие – что пытаются его удержать".

Висновки

У висвітленні діяльності поліції українські сайти зловживають кримінальною хронікою. Моніторинг виявив 299 новин (або 39,7%  загальної кількості новин про діяльність поліції), які є повідомленнями про кримінальні події: вбив, пограбував, украв, сталося ДТП.

Ще 174 новини стосуються успішної діяльності правоохоронців: затримали злочинця, викрили незаконну діяльність, оголосили підозру. Тобто загалом 62,8% новин кримінального характеру. Для двох третин цих новин джерелом інформації виступають онлайн-ресурси правоохоронних органів. По суті, це звичайний "копіпаст" із сайтів і соцмереж поліції та МВС. І є сумнівним відповідність таких новин як рівню національних сайтів, так і рівню професійних стандартів журналістики, одним з яких є баланс. 

На жаль, редакції сайтів віддають перевагу кримінальним новинам через клікабельність. Під час моніторингу експерти ІМІ звертали увагу, що новини про кримінал можуть отримувати відносно високі показники переглядів.

Моніторинг виявив маніпуляції в новинах та піар-матеріали на користь правоохоронних органів, зокрема особисто міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Проте варто зазначити, що частка таких матеріалів у загальній кількості новин була незначною.

Моніторинговий аналіз проводився 22–28 лютого 2021 року в 18 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (10 найрейтинговіших, вісім ЗМІ, що підписали меморандум Медіаруху за дотримання професійних стандартів): obozrevatel.com, korrespondent.net segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, politeka.net, rbc.ua, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), interfax.com.ua (М), suspilne.media (М), bykvu.com (М). Вибірка становить 2009 новин.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!